sport 31 Recordaantal buitenlandse spelers If, u ,tr H ir, if, te TT Topclubs houden zich wel heel stil Competities Europa vergeleken Geen crisis of Financial Fair Play maakt een eind aan de trend dat voetbalclubs steeds meer spelers van bui ten aantrekken. Niet oplei den, maar kopen! Transfers van eredivisieclubs in januari 1 9'6 vrijdag 1 februari 2013 door Edward Swier Er spelen deze voetbalj aar gang meer buitenlanders dan ooit tevoren in de 31 nationale competities in Europa. En de Nederlandse clubs zijn eigenlijk geen haar beter dan verenigingen in andere landen. Liefst 36,1 procent van de spelers die Europese clubs onder contract hebben, is niet afkomstig uit het land waar ze spelen. Dit percenta ge is opnieuw gestegen, en was nog nooit zo hoog. Hand in hand hiermee gaat het alsmaar dalende percentage van zelfopgeleide spe lers. Het aantal spelers dat tussen zijn 15e en 21e minimaal drie jaar voor de club speelde waar men nu nog onder contract staat, is histo risch laag: 21,1 procent. Met andere woorden, slechts 1 op de 5 spelers kreeg zijn opleiding bij de club waarvan hij nu het shirt draagt. Wie denkt dat Nederland daarin een positieve uitzondering vormt, heeft het verkeerd. Met 21,8 pro cent wijken we amper af van het Europese gemiddelde. Ten opzich te van Italië, waar maar 7,8 pro cent (dat is dus één op de dertien spelers) zelf opgeleid is, doet Ne derland het nog niet zo slecht, ver ontrustend is wel dat het percenta ge bij hun club opgegroeide spe lers bij Nederlandse teams snel daalt. In 2011 was het nog 26,3 pro cent, en nu dus 21,8 procent. Met andere woorden: eigen talent krijgt in Nederland absoluut geen voorrang. En, is dat wel het geval, dan wordt het snel daarna al weg gekocht. Raffaele Poli is zelf ook wel een beetje verbaasd over deze cijfers. Maar zijn jaarlijkse Demografische Studie liegt niet. Met zijn Zwitser se bureau CIES Football Observato ry zette Poli honderden gegevens in de computer, zoals hij en zijn collega's in Neüchatel al sinds 2005 doen. De studie van Poli le vert meer opmerkelijke feitjes op. Zo contracteerden de Nederlandse clubs de laatste jaren steeds meer spelers. Van 6,8 selectiespelers per jaar in 2009 tot 8,8 gemiddeld per eredivisieclub in 2012. Formeer zo maar eens een hecht team. Met na me voetbalclubs in Oost-Europa blijven maar kopen, het aantal bui tenlandse aankopen steeg er met liefst drie procent. Volgens Poli zegt dat niets over de economi sche situatie. „Ten eerste is de op leiding er in de loop der jaren min der goed geworden. En in Bulga rije, Roemenië en Rusland bijvoor beeld doet zich het bijzondere ge val voor dat spelers uit eigen land duurder zijn dan buitenlandse aan kopen." In Zuid-Europa is het aantal 'bui tenlanders' in de competitie nog al tijd het grootst. Daar heeft bijna de helft van de selectie een andere nationaliteit dan de achterban op de tribune. Cyprus spant de kroon. Daar is liefst 74,2 procent van de spelers niet-Cyprioot. In Engeland, en Italië komt ook meer dan de helft van de spelers niet uit eigen land. Slechts in Griekenland is sprake van een gigantische da ling, daar heeft de economische cri sis dus zelfs in het voetbal zijn spo ren achtergelaten. Weliswaar is nog altijd één op de drie voetbal lers niet-Griek, tot vorig jaar was dat één op de twee. De gegevens die Poli verzamelde zijn van voor het transferwindow, dat gisteren werd afgesloten. Engeland 42,5% Duitsland 35,6% Italië 24,5% Frankrijk 22,3% Spanje 20,7% Nederland 15,7% België Slovenië 11,6% 1,2% Roemenië Italië Engeland Duitsland Frankrijk Spanje België Nederland 27,6 27.5 26.6 25,0 24,9 24.7 24,7 23,7 Noorwegen 22,3 Vergelijking tussen de vijfgrootste competities (Engeland, Duitsland, Spanje, Italië en Frankrijk), plus België en Nederland en de hoogst en laagst scorende landen per categorie. Aantal spelers actiefin een competitie in een ander land Brazilië 515 Frankrijk 269 Servië 205 Argentinië 188 Portugal 171 Spanje 148 Duitsland 125 Nigeria 117 Nederland 104 infographic De persdienst bron CIES Football Observatory ADO Den Haag Nieuw: Santi Kolk (geen club), Dico Koppers (Ajax, gehuurd). Vertrokken: Paul Mulders (Chiangrai United)., Jens Toornstra (FC Utrecht) AZ Nieuw: Willie Overtoom (Heracles), Jo nas Heymans (Lierse SK)Anon Jo- hannsson (AFC Aarhus). Vertrokken: Ruud Boymans (NEC, ver huurd), Erik Falkenburg (NEC, ver huurd). Ajax Nieuw: Dejan Melag (Vojvodina Novi Sad). Vertrokken: Roly Bonevacia (Roda JC, verhuurd), Yener Arica (Kayserispor), Mats Rits KV Mechelen), Lorenzo Ebe- cilio (Metallurg Donetsk), Dico Kop pers (ADO, verhuurd). Feyenoord Vertrokken: Omar Elabdellaoui (Man chester City, was gehuurd), Kaj Ramste- ijn (VW-Venlo, verhuurd). Groningen Nieuw: Rasmus Lindgren (zonder club) Vertrokken: Jonas Ivens (Waasland-Be- veren, verhuurd), Tom Hiaieje (Emmen, verhuurd), Matias Jones (Emmen, ver huurd), Hyun-Jun Suk (Maritimo Funchal). Heerenveen Nieuw: Joey van den Berg (PEC Zwol le), Yassine El Ghanassy (West Brom- wich Albion, gehuurd). Vertrokken: Youssef El Akchaoui (Ex celsior, contract ontbonden), Samir Faz- li (Helmond Sport, verhuurd). Heracles Nieuw: Jaroslev Navratil (Viktoria Ziz- kov), Mathis Schamp (KSV Oudenaar de). Vertrokken: Willie Overtoom (AZ), Sa muel Armenteros (Anderlecht), Luis Pe dro (Botev Plovdiv). NAC Nieuw: Rick ten Voorde (NEC, ge huurd). Vertrokken: Andreas Lasnik (contract ontbonden), Mike Zonneveld (contract ontbonden). NEC Nieuw: Viktor Palsson (Red Bull New York, was al gehuurd), Karl-Johan Johns- son (Halmstads BK), Erik Falkenburg (AZ, gehuurd), Ruud Boijmans (AZ, ge huurd), Daan Bovenberg (FC Utrecht). Vertrokken: Joshua Smit (FC Oss, ver huurd), Rick ten Voorde (NAC, ver huurd). PEC Nieuw: Maikel van der Werff (Volen- dam), Arsenio Valpoort (Heerenveen, gehuurd), Mateusz Klich (Vfl Wolfs burg, gehuurd), Rünar Mar Sigurjónsson (Valur). Vertrokken: Giovanni Hiwat (Cambuur Leeuwarden, verhuurd), Joey van den Berg (Heerenveen). PSV Nieuw: Oscar Hiljemark (IF Elsborg) Vertrokken: Ruud Swinkels (contract ontbonden), Stef Nijland (Brisbane Roar, verhuurd), Stanislav Manolev (Ful- ham, verhuurd). RKC Nieuw: Dennis Lemke (SV Babel- berg).Roda JC Nieuw: Roly Bonevacia (Ajax, gehuurd), Frank Demouge (Bournemouth, ge huurd), Adnan Secerovic (Fortuna Sit- tard, was verhuurd). FC Twente Vertrokken: Chris David (Fullham). De- dryck Boyata (Manchester City, was ge huurd), Theo Vogelsang (Kicker Offen bach), Tim Cornelisse (Willem II, ver huurd), Nicky Kuiper (Panathinaikos, verhuurd). Slowakije 40,3% Spanje 25,6% Nederland 21,8% Frankrijk 21,1% Engeland 17,5% j- -j Duitsland 14,7% I J r p België 13,7% Italië 7,8% Bulgarije 14,6 L J Italië 13,1 L, J utk! ingeland 9,2 Nederland 8,8 Duits,and 8,4 yCjrap Spanje 7,8 J Frankrijk 7,2 Denemarken 5,8 FC Utrecht Nieuw: Jens Toornstra (ADO Den Haag). Vertrokken: Daan Bovenberg (NEC), Alexander Gerndt (Young Boys) Vitesse Vertrokken: Giorgi Chanturia (Alania Vladikavkaz, verhuurd), Nicky Hofs (Wil lem II, verhuurd). VW Nieuw: Roy Heesen (Helmond Sport, was verhuurd), Kaj Ramsteijn (Feye noord, gehuurd) Vertrokken: Marcel Meeuwis (contract ontbonden), Mathes (contract ontbon den). Willem II Nieuw: Nicky Hofs (Vitesse, gehuurd), Tim Cornelisse (FC Twente, gehuurd). Nederlanders in buitenland: Urby Emanuelson (van AC Milan naar Fulham, verhuurd), Nacer Barizite (van AS Monaco naar Austria Wien), Demy de Zeeuw (van S;partak Moskou naar Anderlecht, verhuurd)Wesley Sneij- der (Van Inter Milan naar Galatasaray), Collins John (contract Barnet FC ont bonden) ZEIST - Nederland kende een wel heel opvallend eerste transferwindow van 2013; de topclubs in de eredivisie de den hoegenaamd geen zaken op de transfermarkt. Ajax, Feyenoord, PSV, FC Twente en Vitesse hielden allemaal de hand wel erg stevig op de knip. Ze kochten bijna geen spelers, en lieten wel flink wat boven tallige voetballers vertrekken, al dan niet op huurbasis. De clubs die het geld uitgaven ko men uit de categorie onder de top. Het waren vooral AZ en NEC die van zich deden spre ken. De daadkracht van de Nij- meegse nummer zeven van de ranglijst was opvallend. NEC huurde Ruud Boijmans en Erik Falkenburg van AZ, haalde Karl-Johan Johnsson van Halmstad en werd ook ei genaar van Viktor Palsson. En als klap op de vuurpijl werd gisteren Daan Bovenberg van FC Utrecht gekocht. Met de verkoop van Boven berg en vooral Alexander Gerndt (twee miljoen) kwam er bij FC Utrecht geld binnen en ruimte op de begroting om de gewilde middenvelder Jens Toornstra van ADO te kopen. Willem II liet de afgelopen da gen duidelijk zien zich niet neer te leggen bij de degrada tie. Met Nicky Hofs en Tim Cornelisse werden twee gerou tineerde spelers aangetrokken. Enkele transfers die ophan den leken kwamen de afgelo pen dagen niet tot stand. Le- roy Fer bleef in Enschede, waarna FC Twente ook op de handen bleef zitten. De top scorer van Nederland, Wilf- ried Bony, werd ook niet ver kocht. Dat hoeft niets te zeg gen overigens, want de trans fermarkt is niet overal dicht. In Rusland blijft de markt voor voetballers namelijk open tot 27 februari. Dat biedt nog heel wat perspectieven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31