21 zeeland Kabinet: nieuwbouw van kazerne is 23 miljoen goedkoper dan renovatie Kimonoparty PZC ÊÊÊÊSÊÊÊÉW&r- i vrijdag 6 weken lang de krant voor 9,95 vrijdag 1 februari 2013 COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp door Ondine van der Vleuten Hoe beginnen dingen? Later - als alles een maal compleet uit de hand gelopen is - valt dat vaak niet meer te achterhalen. Maar ik weet het nog wel. Het zaadje werd geplant bij een cursus Japanse cinema, in het Mid delburgse Schuttershoftheater. Veel, veel later tikte ik de zoek woorden 'flee market' en 'kimo no' in. En zie: het bestond! Er was inderdaad zoiets als een Japanse vlooienmarkt voor kimono's. Twee jaar lang keek ik elke week wel een keertje op Engelstalige website van www.ichiroya.com of er nog iets leuks bij zat. Op een mooie dag kwam het eer ste pakketje binnen uit Japan. En daarmee was de basis voor mijn kimonoverzameling gelegd. „Prachtig", zei mijn man bewon derend, toen de Japanse bruidsjas uit het vloeipapier tevoorschijn kwam. Toen de postbode voor de vijfde keer iets uit Japan kwam af leveren, was hij al iets minder en thousiast. „Maar - wat moet je daar nu verder mee?", vroeg hij niet-begrijpend. Een logische Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op beta ling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor C 9,95 (PR06AKT1E) Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). Ik betaal doormiddel van automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: mOv Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar PZC. Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. Püpwijngngen wortehouden. Op ale informatie 4e u wwstreM rs de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op de website treft u nadere Wwmat* aan. Sec... 25 juni 2001 2002 3 maart 2005 5 september 2005 5 december 2006 Besluit bouw theater met parkeergarage aan Zuidsingel op locatie Berghuijskazerne. Sloop Berghuijskazerne. Bouwput wordt volgepompt met water na verzakkingen naastgelegen panden. Raad ziet af van bouw theater aan Zuidsingel. r Walcherse Bouw Unie krijgt bouwput in handen met verplichting er woningen te bouwen. vraag. Een Nederlander in kimo no, dat is immers zo ongeveer het zelfde als een Nigeriaan in Zeeuws kostuum. Mijn 52e verjaardag was zeer ge slaagd. Halverwege het feestje lie pen er meerdere verjaardagsgas- ten in kimono rond. Ik bedoel maar. Na afloop bekeek ik mijn geschen ken. Een retourtje Japan zat er he laas niet bij, maar wel een fles saké, twee Japanse kommen, een Japanse zeefdruk, een Chinees jas je voor de kat en maar liefst drie vintage kimono's. „Ik durf te wedden dat daar nu twintig kimono's in zitten. Min stens", zei mijn man, zijn prie mende wijsvinger beschuldigend uitgestoken naar de ladenkast. „En", vervolgde hij dreigend, „Waag het niet om de haori, ju- ban, yukata en michiyuki niet mee te tellen, omdat dat weer een subtype kimono is!" Ik bedoel maar: een man die het verschil weet tussen een kimono en een yukata. Reddeloos verloren. Hij weet het alleen zelf nog niet Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Put van 8 miljoen door Theo Ciele De grap ligt voor de hand, maar bodem loos is de bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg zeker niet. Letterlijk gesproken dan. De bodem van de put bestaat uit een laag van 5 meter beton. „Zelf de turbinetafel van een elektriciteits centrale heeft niet zo'n zware fun dering", schreef vakblad Cobouw in 2010 toen de betonmixers weer af en aan reden. Vorige week werd de uitkomst be kend van een slepende arbitrage zaak over de bouwput tussen Mid delburg en de oorspronkelijke bou wer TBI Voormolen, tegenwoordig Mobilis geheten. De gemeente krijgt 1,9 miljoen euro terug. Na acht jaar maakt de gemeente de (voorlopige) rekening op. De put heeft Middelburg bijna acht miljoen euro gekost. Daarvan ging ruim 767.000 euro op aan ad vies- en juridische kosten voor de diverse arbitragezaken. Overigens, aan de afgeblazen plannen voor een nieuw theater heeft Middel burg ruim 9 miljoen gespendeerd. Opgeteld heeft de gemeente ruim 17 miljoen uitgegeven van de 30 miljoen die ooit gereserveerd was voor de parkeergarage én een nieuw theater. De bouwput werd gemaakt voor een parkeergarage. Daarbovenop zou het A-theater komen. Toen het een voorjaarsavond in 2005 be gon te kraken en in de omliggende huizen scheuren verschenen, werd de put in allerijl volgepompt om verder onheil te voorkomen. Drie maanden later zette de gemeente raad een streep door het plan. Bijna acht jaar later is het nog al tijd de vraag wat er met de put gaat gebeuren en wat de toekomst van de schouwburg is. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het bouwen van een nieuwe marinierskazerne in Vlis- singen is 23 miljoen euro goedko per dan renovatie van de huidige kazerne in Doorn. Dat schrijft minister Jeanine Hen- nis-Plasschaert (Defensie) aan de Tweede Kamer. Voormalig Defen sieminister Hans Hillen besloot de Van Braam Houckgeestkazerne te verplaatsen naar Zeeland. Het hui dige kabinet houdt vast aan Hil- lens besluit. Maar de Tweede Ka mer én de Algemene Rekenkamer zijn kritisch over de kosten van de verhuizing. Volgens de Rekenka mer zijn de financiële risico's groot, is het kabinetsbesluit onder grote tijdsdruk genomen en is niet lang naar alternatieven gezocht. Hennis-Plasschaert weerlegt de kri tiek van de Algemene Rekenka mer. Ze vindt dat de financiële risi co's goed zijn onderzocht en dat voldoende tijd voor een besluit is genomen. Ze schrijft ook dat nieuwbouw 23 miljoen euro goedkoper is dan re novatie, maar onderbouwt dat be drag niet. De minister bevestigt nogmaals dat Defensie eerst 100 tot 200 miljoen euro moet ophoes ten voor een nieuwe kazerne om pas vanaf 2026 jaarlijks 2,7 miljoen euro te besparen op de exploitatie. Ze is het niet met de Rekenkamer eens dat het langer duurt dan nor maal om de kosten voor een nieu we kazerne terug te verdienen. Hennis-Plasschaert vindt dat de Rekenkamer een onjuiste bereke ning maakt en geen rekening houdt met de kosten voor renova tie in Doorn. Wanneer wel de juis te vergelijking wordt gemaakt ver andert de terugverdientijd van de investering in Zeeland 'ingrijpend' (in Zeeuws voordeel), stelt ze. Volgens de minister is wel naar al ternatieve locaties gezocht. Defen sie heeft Vlissingen als locatie op de eigen merites beoordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2