zeeland 123 Basisniveau Nederlands 'e.ga!' Makkelijker voor jezelf Diploma geeft basis r W1 K Thermphos en hoe de productie van fosfor uit Europa verdwijnt Informatie van het waterschap vrijdag 1 februari 2013 door Erik Martens Wie: Manon de Dobbelaere Leeftijd: 20 jaar Pabo-studente, eerstejaars „Ik vind het volkomen, terecht dat pabo-studenten een voldoende moeten hebben voor de kernvak ken. Vooral Nederlands is belang rijk. Je begint op de pabo gelijk al met stage lopen; dan moet het al goed zijn. Het zou erg zijn als je de leerlingen van groep 3 niet kan uit leggen hoe de spellingsregels in el kaar steken. Ik heb zelf ook meege maakt dat een leraar een stageop dracht had nagekeken en daarna een mail stuurde met allemaal spelfouten erin. Dan ga je toch twijfelen aan je leraar. Zoiets mag Manon de Dobbelaere (20) niet voorkomen, daarom is het goed als een voldoende verplicht is. Wiskunde vind ik iets anders. Dat is niet te vergelijken met het hoofdrekenen van de basisschool." Wie: Eugenie de Mul Leeftijd: 21 jaar Pabo-studente, eerstejaars „Ik denk dat het goed is dat een voldoende vereist is. Het is voor de pabo-student zelf ook veel fij ner. Je staat toch steviger in je schoenen bij je toelating. Vooral een goede kennis van de Neder landse taal is belangrijk als je le raar wilt worden, vind ik. Dat moet gewoon in je zitten. Ik had zelf ook een voldoende voor wiskunde en Nederlands bij mijn eindexamen. Toen ik begon bij de pabo heb ik de instaptoets ook gelijk gehaald. Ook wiskundig inzicht is belangrijk, al is dat wel Wie: Linda Snel Leeftijd: 22 jaar Pabo-studente, derdejaars „Ik vind het niet zo nodig dat je voor die vakken een voldoende hebt. In mijn ogen heb je met een diploma havo of mbo-4 genoeg kennis van Nederlands en wiskun de. In ieder geval genoeg kennis om stof aan bassischoolleerlingen uit te leggen. Ik vind dat het juist belangrijker is dat je de stof goed kunt uitleggen. Je kan wel heel slim zijn en hoge cijfers halen, maar dat wil niet zeg gen dat jij die stof ook goed kan overbrengen op anderen. Ook is het belangrijk dat op middelbare fffB M Linda Snel (22) scholen meer aandacht besteed wordt aan hoofdrekenen. Wiskun de is namelijk iets heel anders dan het hoofdrekenen dat op basisscho len onderwezen wordt." Eugenie de Mul (21) heel anders dan rekenen op de bas- sischool. Op stage merk je vanzelf wel dat het belangrijk is dat je ge noeg kennis hebt van Nederlands en wiskunde." Opmerkelijk dat de lan delijke media afgelo pen vrijdag nauwelijks aandacht schonken aan het definitieve faillissement van fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost. Nou en?, zal de gemiddelde lezer denken: het bedrijf was aan het eind van zijn levenscyclus en dan zijn de wetten van het Angelsaksische kapitalis me onbarmhartig. Jammer en ver velend voor de medewerkers, niet meer dan dat. Maar is dat wel zo? Moeten we het niet betreuren dat Thermphos vol tooid verleden tijd is? Het drama van Thermphos is dat het bedrijf de afgelopen jaren voor namelijk in het defensief heeft ge staan. Begrijpelijk en terecht was er publieke verontwaardiging over de dioxine-en cadmiumemissies die vooral in 2010 regelmatig door de bovengrens gingen. Interessant, spannend en in retro spect uiterst ironisch is dat Therm phos het toen aandurfde om een groene strategie te presenteren. Thermphos heeft: nooit de credits daarvoor gekregen. Dat de Zeeuw se bevolking sceptisch was, begrijp ik. Dat de provincie (met in het achterhoofd de oorwassing door Zembla) dat ook bleef, snap ik er gens ook nog, al vind ik het kort zichtig. Maar dat 'Den Haag' geen vinger naar het bedrijf en vooral zijn ambitie heeft uitgestoken, vind ik ronduit dom. Het bleef bij mooie bewoordingen. 'Ik zal er al les aan doen om deze banen voor Zeeland te bewaren', twitterde de missionair minister Verhagen afge lopen oktober. Kennelijk verkeer de hij nog in een Nedcar-roes. Opmerkelijk is dat enkel D66 en in mindere mate SP en CDA zich zo wel in Brussel als in Den Haag hard hebben gemaakt voor de ver duurzaming van fosforproductie en de bijzondere rol Thermphos daarin. Van een laissez-faire partij als de WD viel op voorhand wei nig steun te verwachten, al vraagt Zeeuws Kamerlid André Bosman zich nu hardop op Twitter af hoe het met de economie van Zeeland verder moet. Goede vraag, ben be nieuwd naar zijn antwoord. Pi kant is dat de progressieve partijen de kaken stijf op elkaar hielden toen Thermphos worstelde en uit eindelijk naar de bodem van de Westerschelde zonk. Liesbeth van Tongeren (GL), die een paar jaar geleden haar af schuw over hoge emissies van de daken schreeuwde, onthield zich nu van enig commentaar. PvdA? Al die jaren niet gezien of ge hoord. PW? Evenmin. CDA? Jam mer dat Marieke van der Werf niet in de Kamer is teruggekeerd. De mannenbroeders en andere kleine re partijen: muisstil. Van Europa had Thermphos even min weinig te verwachten. Daar voor waren de belangen van de grote industriële jongens kennelijk té groot. Ik ben absoluut geen voorstander van traditionele indus triepolitiek, maar enig inzicht in het strategisch belang van een zelf- voorzienende en circulaire fosfaat industrie was welkom geweest. Vreselijk wrang in deze context is dat de Europese Investeringsbank (EIB) de afgelopen twee jaar dood leuk een bedrag van 330 miljoen euro aan Europees subsidiegeld heeft overgemaakt aan Groupe OCP in Marokko voor de moderni sering van fosfaatfabrieken daar. Met dank aan Frankrijk, een land dat van oudsher goed zorgt voor zijn voormalige protectoraat. Geen politicus of journalist die hierover vragen stelde, behalve D66-europarlementariër Gerbran- dy. Eurocommissaris De Gucht haalde zijn schouders erover op. 330 miljoen Europees belasting geld! Voor de helft van dit bedrag had Thermphos dubbel en dwars haar duurzame ambities kunnen realiseren. Ik vind het onbestaan baar dat er geen tegengas is gege ven. Dus Europa met zijn duurza me ambities geeft doodleuk belas tinggeld aan een fossiele, dus ver vuilende industrie? Snapt u het nog? De droevige conclusie is dat 'we' ons met het wegvallen van Therm phos totaal afhankelijk maken van een land als Kazachstan. Iets zegt me dat ARBO- en milieuwetten daar anders in elkaar steken dan in Nederland. De door het ministerie van EL&.I zo vurig gewenste fos faatketen raakt door het wegvallen van Thermphos aan het wankelen. Dichter bij huis laat de provincie Zeeland een unieke kans op het ge bied van biobased economy lopen. 'Economische ontwikkeling, groei en innovatie, dat zijn de kernwoor den in het nieuwe economische beleid van de Provincie Zeeland' luidt de ronkende openingszin op de website van de provincie. Het verwezenlijken van die groenen en rendabele biobased economy staat bovenaan het wensenlijstje. Hoe kun je dan met droge ogen toezien dat Thermphos van het to neel verdwijnt? Einde Thermphos. De werkgele genheid in Zeeland krijgt opnieuw een opdonder, om van haar imago als vestigingsplaats maar te zwij gen. 450 mensen en hun gezinnen maken een ellendige tijd door. Een fabriek wordt een spookfa- briek. Politiek gelazer in Den Haag over de sanering van het terrein is aanstaande. Dieptreurig. Epiloog, laat ik daar volstrekt hel der over zijn: ik vind het jammer zo een bijzondere klant te moeten kwijtraken. Niet per se om het ver lies aan omzet, maar vooral omdat we nu een uniek transformatiepro ces van 'vuile industrie' naar 'scho ne, circulaire industrie' niet zullen meebeleven. Met Thermphos verdwijnt de pro ductie van fosfor uit Zeeland, uit Nederland, uit Europa: we moeten ons schamen! Erik Martens is director Public Affairs bij MSL Netherlands. Eén van zijn klan ten was het Zeeuwse Thermphos Vanaf 4 februari tot en met 18 maart 2013 ligt de Beleidsnotitie Ontheffingen Wegen waterschap Scheldestromen ter inzage op de waterschapskantoren in Terneuzen en Middelburg. Tegen de vaststelling van de beleidsnotitie kan geen bezwaar worden gemaakt. Het waterschap heeft op 28 januari 2013 een watervergunning verleend aan Evides N.V. voor het onttrekken van grondwater voor de bouw van een pompstation bij Coudorp 47 in Nieuwdorp. Op donderdag 21 februari 2013 vergadert de algemene vergadering in een openbare vergadering om 17.00 uur in het waterschapskantoor in Terneuzen. Voorafgaand aan deze vergadering vinden de openbare commissie vergaderingen plaats. De commissie Waterkeringen en Wegen vergadert op 12 februari om 17.00 uur en de commissie Waterbeheer vergadert dan om 19.30 uur, beide in het waterschaps kantoor in Terneuzen. Op 13 februari om 19.30 uur komt de commissie Bestuurlijke en Economische Zaken bijeen in het waterschapskantoor in Terneuzen. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur. Voorbereidingen voor het legerkamp in Nieuwdorp. foto Lex de Meester Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088 2461000 info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23