22 zeeland Voorbeeldfunctie Nederlands belangrijkst Leger doet aanbevelingen voor veiligheid Schouwen-Duiveland nu v.a. 3.628 et 50/50 deal ft PEUGEOT 107 NU TOT 2.013 VOORDEEL Let op! Geld lenen kost geld Gem. varbr. (afh. von typo ver«n«Ulng»bok) 1/100 km: 4,1-4, PTA GOES Peary weg 11 Tel.: (0113) 22 06 20. PTA VUSSINGEN Pres. Rooseveltlaan 768 Tel.: (0118) 42 04 20 PTA TERNEUZEN Productiestraat 4 Tel.: (0115) 68 35 30 PTA MIDDELHARNIS Kostonjelaon 41-43 Tel.: (0187) 48 30 94. AUTOMOBIELBEDRIJF DE NOBELPOORT B.V. Zierikzee Agent Oudeweg 2-6 Tel.: (0111) 41 44 53 Prijzen zijn e«l kosten rijkloarmoken, verwijderingsbijdrage en leges. Actiekorting olleen geldig op een nieuwe 107 uit voorraad, op=op. Vraag in de showroom naar de beschikbaarheid en voorwoorden Wijzigingen en fouten voorbehouden. PEUGEOT vrijdag 1 februari 2013 'Docenten zijn prima opgeleid' Leerlingen hebben recht op uit stekend opgeleide docenten, maar PvdA-Kamerlid Moham med Mohandis slaat de plank mis met zijn roep om strengere eisen vooraf en tijdens de pa bo-opleiding. Dat zegt pabo-di recteur Henk Zielstra van de HZ. door Ondine van der Vleuten en Denise van Minnen door René Schrier ZIERIKZEE - In de westhoek van Schouwen-Duiveland zou een tweede ontsluitingsweg voor Nieuw-Haamstede moeten komen voor het geval zich een calamiteit voordoet. Ook zou een infrarood- camera op de vuurtoren met een scherm in de meldkamer van de Veiligheidsregio goed zijn. Verder zouden de burgers hun ver antwoording moeten nemen en zich beter realiseren dat ze in een natuurgebied wonen met een aan tal risico's. Dat zijn drie aanbevelingen die voortkomen uit de legeroefenin- gen Wake Up die dezer weken in Zeeland worden gehouden. Een van die oefeningen speelde zich (op papier) af op Schou wen-Duiveland en ging uit van een grote natuurbrand in het duin gebied. Zo groot dat de westhoek ontruimd zou moeten worden. Luitenant kolonel Gertjan Kooy constateerde dat verschillende hulpverleningsinstanties al ram penscenario's klaar hebben liggen. Daar is gebruik van gemaakt in het plan dat de afgelopen dagen is opgesteld. Burgemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duive land kreeg dat nieuwe gecombi neerde plan gisteren aangeboden. Hij raadde zijn collega-burgemees ters aan bij calamiteiten aan het le ger te denken en hun deskundig heid te benutten, Inmiddels begint het legerkamp dat de 13 Gemechaniseerde Briga de uit Oirschot opslaat op het ter rein van Zeeland Seaports bij Nieuwdorp steeds meer vorm te krijgen. Dat wordt in gereedheid gebracht met het oog op een oefe- j ningen die zich de komende da- j gen in de Sloehaven gaat afspelen. Daar worden meer mensen en middelen voor ingezet. Een evacuatieoefening met de kerncentrale als doelwit is inmid dels afgerond. Met verbazing heeft pabo-directeur Henk Zielstra ken nisgenomen van het betoog van Mo handis. Het Kamerlid richtte zijn pijlen op aspirant-leraren die de middelbare school verlaten met on voldoendes voor kernvakken als Nederlands en wiskunde. Het is theoretisch mogelijk dat iemand die aan een lerarenopleiding be gint, een 4 heeft voor Nederlands, zegt Mohandis. Éen voldoende voor Nederlands en wiskunde moet daarom verplicht worden, stelt de PvdA'er. „Maar dat is al zo", reageert Zielstra. „Met een vier voor Nederlands krijg je geen havo-diploma." Mohandis spreekt verder over een toelatingstest die nu in de loop van het jaar overgedaan kan wor den. 'Dan heb je dus geen selectie aan de poort.' Volgens Zielstra klopt ook dat ver haal niet. „Zo'n toelatingstest is er niet. Wel een toets op taal en reke nen. Ongeveer de helft van de leer lingen slaagt. De andere helft wordt bijgeschoold en slaagt als nog. En dat moet ook kunnen. Ik geloof in de ontwikkeling van mensen. Iemand kan het in zich hebben om een fantastische leraar te worden, maar op instrumenteel niveau nog wat moeten bijleren." „Vanaf 2016 wordt ook getoetst op techniek, wereldoriëntatie, geschie denis, aardrijkskunde, natuurkun de en Engels. Ik durf, ook namens andere pabo's, te zeggen dat daar al jaren aan de kwaliteit wordt ge werkt De docenten die nu voor de klas staan, zijn goed opgeleid en worden ook steeds bijge schoold. De kennisbasis van het re kenen is nu hoger dan die ooit ge weest is op de vroegere kweek school, de pedagogische academie, de pa en de huidige pabo." Pabo-directeur Henk Zielstra: „Ik geloof in de ontwikkeling van mensen. Iemand kan het in zich hebben om een fantastische leraar te worden, maar op in strumenteel niveau nog wat moeten bijleren." foto Marcel van Hoorn/ANP Wie: Cyra Valkier Leeftijd: 25 jaar Pabo-studente, vierdejaars „Als toekomstige leraar moet je re kenen en Nederlands op basisni veau beheersen. Ik vind daarom dat je er in elk geval een voldoen de voor moet hebben. Je kan niet voor de klas gaan staan zonder dat je weet dat je 'ik vind' zonder een t moet schrijven. Er mag wel meer aandacht besteed worden aan reke nen. Je krijgt op de basisschool in eens weer te maken met breuken. Die loste je op de middelbare school op met je rekenmachine. Iets anders wat ik vervelend vind, zijn leraren met een dialect. Een Cyra Valkier (25) accent kan wel, maar als het zo erg is dat je amper te verstaan bent, vind ik niet dat je voor de klas mag staan. Je hebt per slot van re kening een voorbeeldfunctie." Wie: Linka Wensveen Leeftijd: 19 jaar Pabo-studente, derdejaars „Het is goed dat je een voldoende moet hebben voor kernvakken, maar het eindexamen is wel een momentopname. Ik vind Neder lands belangrijker dan wiskunde. Nederlands gebruik je namelijk bij- elk vak, rekenen niet. Het is belang rijk dat-begrijpend lezen en spel ling je goed afgaan. Daar word je op je examen ook op getoetst. Ik vind het niveau van de leraren van nu ook prima hoor. Ze zijn nog steeds slimmer dan ik! Dus nog strengere eisen zijn in mijn ogen niet per se nodig. Linka Wensveen (19) Zelf had ik voldoendes op mijn examens voor wiskunde en Neder lands. Dat had wel voordelen toen ik de instaptoets ging doen op de ze opleiding."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22