cultuur! 13 'Beetje heimwee naar mijn vlakke land' Van verharding naar vertedering Presentatie van jeugdboek over Vlissingen 1953 Dichter Ester Naomi Perquin groeide op met polders, dijken en weidse luchten in haar blikveld Winnaar van de VSB-Poë- zieprijs 2013 Ester Naomi Perquin groeide op in Zee land. Inmiddels is zij inge burgerd in Rotterdam waar zij 2 jaar stadsdichter was. vrijdag 1 februari 2013 door Ali Pankow Ester Naomi Perquin mocht voor haar twee eerste poë ziebundels zes prijzen in ontvangst nemen. In haar derde bundel Celinspecties put zij uit haar impressies opgedaan in de jaren dat zij cipier was in de peni tentiaire inrichting in Rotterdam. Voor Celinspecties kreeg zij deze week de VSB-Poëzieprijs. ]uryvoorzitter Saskia Stuiveling noemde het tijdens de uitreiking 'een onthutsend schitterende bun del'hoe voelt dat? „Zo'n compliment is echt een raar ding: je wilt het ergens laten maar er is geen plankje voor, niemand neemt het je uit handen. Dus je staat er mooi mee, blozend en al." In een van de voorbeschouwingen op de toekenning van deze prestigieuze poëzieprijs constateerde De Volks krant 'De bundel van Perquin is de meest concreet geëngageerde'Kun je je daarin vinden? „Ik heb met deze bundel heel dui delijk mijn betrokkenheid willen tonen, een standpunt willen inne men, iets open willen leggen. In die zin begrijp ik waarom dat over Celinspecties gezegd wordt. Het onderwerp, de grenzen tussen goed en kwaad, de verwarring daarover, ligt mij na aan het hart." Sinds het bekend worden van de no minaties heb je een drukke periode met talrijke optredens gehad. Hoe heb je die ervaren? „Menno Wigman zei halverwege de tournee dat ik er een schoolreis je van maakte. Dat is wel waar. Ik heb heel erg geprobeerd om alles er uit te halen wat er in zat. Het is ook echt feestelijk om met zulk gezelschap rond te reizen. Maar vermoeiend is het ook. Je ei gen lezingen gaan ook door, er staan deadlines die je moet halen." AFGEMETEN Er woont een vrouw in de stad, le vend van water en lucht. Ze draagt haar lege tassen door de straten. Thuis schikt ze gaten op schalen, dan lijkt het nog wat. Haar zoons dromen 's nachts van trommels vol en bakken over. Van versgebakken brood en kommen rijst, van pannen tot de rand gevuld en nooit meer stop met eten stop nou toch, straks raakt de hele week nog op. En altijd weet ze nog iets op te vul len, om te keren, hergebruikt ze de dagen en oefent zich trager te verteren, draait ze klokken terug. Steeds bezig riemen aan te halen. Al tijd zegels, flessen, bonnen sparend, restjes van restjes zorgvuldig bewarend. Levend van water en lucht. Ester Naomi Perquin Prijzen winnen zal jou inmiddels niet vreemd meer zijn? „Ik heb bepaald niet te klagen ge had. Maar je schrikt je elke keer weer rot." Wat doet het je, al die prijzen en lof tuitingen? Is er een schaduwkant? „In dit geval vond ik het ingewik keld. Genomineerd worden met Menno Wigman, Luuk Gruwez, Sybren Polet en H.H. ter Balkt is al reusachtig. Dat zijn dichters uit één stuk, dichters die er al waren toen ik nog een slotjesbeugel had. In hun plaats de prijs in ontvangst nemen grenst, hoe mooi het ook is, aan het onbetamelijke. Ik heb dat ook maar gewoon benoemd, tijdens de prijsuitreiking. Maar ik heb ook gezegd: ik ben er ontzet tend blij mee. Ik ga er blij mee zijn. Dat moet ook." De kiem voor je dichtersloopbaan kwam tot wasdom in Zeeland. Heeft het leven in Zeeland werkelijk in vloed gehad op de vrouw c.q. de dich ter die je nu bent? „Zonder twijfel. Ik geloof dat al Ester Naomi Perquin bracht haar jeugd door in Zeeland, werkte als cipier in Rotterdam en volgde de Schrijversvak school in Amsterdam. foto Bas Czerwinski/ANP leen al het landschap waar je je jeugd doorbrengt heel bepalend is voor de manier waarop je denkt. De polders, de dijken, de weidse luchten, de zee. Dat is allemaal let terlijk mijn blikveld geweest. Ik hou van het overzichtelijke, de con trole." „Maar ook van het beweeglijke. Ik ben goed ingeburgerd in de grote stad, maar Zeeland blijft 'mijn vlakke land', waarnaar ik altijd een beetje heimwee hou." Twee jaar stadsdichter Rotterdam. Wat waren de hoogtepunten? „Voor mij was het hoogtepunt het gedicht dat ik over de Voedselbank schreef. Ik wilde de verborgen ar moede zichtbaar maken die in Rot terdam enorm hoog is opgelopen. En Clara Sies, een broodnuchtere vrouw die de Voedselbank al jaren met opgestroopte mouwen be stiert, las het gedicht en ze zei: 'Dit is precies hoe het is.' Dat vond ik een enorm compliment." Heb je een advies voor je opvolger? Mijn opvolger Daniël Dee is een humorvolle en eigenzinnige dich ter. Hij zal het uitstekend doen." Na de feestelijke uitreiking van de prijs en alles wat eraan vooraf ging heb je nu behoefte aan rust? „Ja. Eigenlijk wil ik nu gewoon met een joggingbroek aan op de bank gaan liggen, pizza eten en bier drinken. En vooral langdurig zwijgen." door Ali Pankow Verwhard noemt cabaretier Berry Lussenburg zijn nieu we avondvullende pro gramma. Binnen krap een maand ging hij er in elke provincie mee in première. Zaterdagavond rondt hij die premièretoer af met een optre den in De Meiboom in Krabbendij- ke om vervolgens zijn toernee echt te beginnen. In Verwhard heeft Lussenburg heel wat op zijn hart. „Het gaat over verharding van de samenleving, over dingen die we maar laten ge beuren en ik vraag me af hoe ver we het laten komen. Van de week hoorde ik een bericht dat je verze keringspremie stijgt als je een dief- stalgevoelige auto hebt. Gaan de criminelen dan de hoogte van de premie bepalen? Wordt de zorgver zekering wellicht straks ook hoger als je in Eindhoven gaat stappen?" Lussenburg is een rappe prater en vertelt vol passie over zijn vak. „O, ja en wat Verwhard betreft: Mijn eigen hart speelt daar een be langrijke rol in. Uiteindelijk dringt het besef door dat we in deze har de tijden in elk geval elkaar nog hebben. Dat we kunnen verande ren, vertrouwen, verwarmen, ver blijden, vertederen." Ooit begon het voor hem met een telefoontje of hij een gat in het programma van het Palagonia Festival in Vlaar- dingen wilde opvullen. „Ik werd uitgenodigd als cabaretier, maar had niet eens een programma. Ik had alleen wat rollen gespeeld bij toneelgezelschappen. Maar ach, ik had nog zes weken, dus tijd om tekst te schrijven", vertelt Lussen burg. Hij erkent dat het hem toen en en nu geen enorme doorbraak heeft opgeleverd, wel een finale plaats bij het Leids Cabaretfestival destijds. En Verwhard is inmiddels zijn vijfde programma. Daarin waagt hij zich ook weer eens aan een lied. Door een zure opmer king in een recensie heeft hij jaren niet meer gezongen. „Maar nu heb ik het Crisislied met een lekkere galm. Daar durf ik het publiek wel de pauze mee in te sturen." Zot 2 feb., De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur. Berry Lussenburg foto Anja Baauw VLISSINGEN - Schrijver John Bro- sens presenteert vandaag zijn boek Peddelen in de Palingstraat om 20.00 uur in de Vlissingse biblio theek. Zijn verhaal speelt in Vlis singen tijdens de rampdagen van 1953- „Gebaseerd op een verhaal binnen mijn familie over De Ramp van 1953, waarin ik zowel persoonlijke ervaringen als fictie heb verwerkt", meldt hij. De elfja rige Jas speelt met zijn vriendin Fanny de hoofdrol. Samen pedde- len ze in hun oude kano 'de Max' door de ondergelopen wijken van de stad naar de opa en oma van las, die op de zolder zitten van hun huis in de Palingstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13