Burger maakt bewustere keuze 'Door lid te worden van het CDA heb ik een stukje vr,|dag 1 febmar, 2013 verantwoordelijkheid genomen voor de samenleving' 11 Arie Romein, CDA-lid sinds 1980 Naam: Sjors Talsma (24) Woont in: Utrecht Beroep: adviseur publieke sector Lid van: PvdA, sinds 2006 „Op mijn 18e ben ik lid gewor den van de PvdA. Het klinkt als een cliché, maar ik vind ge woon dat de sterkste schou ders de zwaarste lasten moe ten dragen. En als je iets vindt, moet je daar ook wat mee doen. Niet alleen stemmen, want na de verkiezingen is het altijd maar afwachten wat er met je stem gebeurt De PvdA is een brede volkspartij, met academici, boekverkopers én vuilnismannen. Geen elitair clubje dus. Als partijlid kun je invloed uitoefenen, je mening geven over een coalitieak koord bijvoorbeeld. Ik vind het een slechte zaak dat minder mensen lid worden van een po litieke partij. Het selecte groep je mensen dat het binnen de partij voor het zeggen heeft, wordt daardoor steeds kleiner. Toch snap ik ook wel dat men sen afhaken. Ik ga zelf bijna nooit naar ledenvergaderin gen. Ik denk dat mensen zich in de toekomst steeds meer gaan verenigen rond losse is sues, en minder rond politieke partijen." Naam: Arie Romein (78) Woont in: Ede Beroep: emeritus predikant Lid van: CDA, sinds 1980 „Door lid te worden van het CDA heb ik een stukje verant woordelijkheid genomen voor de samenleving. Dat vind ik heel normaal. Vroeger was het heel vanzelfsprekend dat je be trokken was bij de politiek. Dat idee stamt natuurlijk nog uit de tijd van de verzuiling. Nu is dat helemaal anders, dat zie ik ook bij mijn eigen kinde ren en kleinkinderen. De behoefte om ergens bij te horen, verdwijnt. Dat zie je niet alleen bij het CDA, maar ook aan de teruglopende leden tallen van sportclubs en ande re verenigingen. Ik voorzie grote problemen als dit zo doorgaat. Het is noodza kelijk dat mensen zich organi seren, anders komt er geen be weging op gang. Als het ieder voor zich is, komt Nederland stil te staan. Zelf denk ik de rest van mijn leven lid te blijven van het CDA. Alleen als de 'C' in de naam van de partij verder ver watert, zou ik serieus overwe gen mijn lidmaatschap op te zeggen." Naam: Caroline van Doorn (32) Woont in: Rotterdam Beroep: lobbyist havenbedrijf Lid van: WD, sinds 2002 „Ik ben opgegroeid met poli tiek, ik lees de krant en ik heb overal een mening over. Als je het niveau van borrelpraat wilt ontstijgen, moet je lid worden van een politieke partij. Dat heb ik gedaan in 2002, het jaar waarin het in Rotterdam veel ging over veiligheid. Ik kwam erachter dat de VVD helemaal bij mij past Als ik op straat sta om nieuwe leden te werven, hoor ik vaak dat mensen 'geen tijd' hebben. Maar ik heb óók een druk leven. Als iemand an ders op een vrije avond af spreekt met vrienden van vroe ger, ontmoet ik mijn politieke vrienden. Ledenvergaderingen en andere bijeenkomsten zijn echt een sociaal gebeuren. Bin nen de partij heb ik ook veel mogelijkheden om mezelf te ontwikkelen. Cursussen over li beralisme, debatteren en pre senteren. Handig in m'n dage lijkse werk, maar ook om ver der te komen binnen de partij. De VVD draait op leden en vrij willigers. Zonder leden geen nieuw talent, en dus geen toe komst" Het ondersteunen van een ideologie is het be langrijkste argument om lid te worden van een politieke partij, zegt de Leidse politicoloog Josje den Ridder. Uit haar onderzoek naar de motivatie van partijleden in 2008 noemde ruim 90 procent 'het steunen van de partijbeginselen' als hoofdre den. Meer dan 70 procent zei lid te zijn, omdat de partij daardoor be ter haar doelen kan verwezenlij ken. 15 tot 25 procent gaf als argu ment: ervaring te willen opdoen/carrière te willen maken. Lid worden is nu een veel bewuste re keuze dan vroeger, zegt de Am sterdamse socioloog Menno Hu renkamp. Het verbaast hem dan ook niks dat sommige partijen flink aan leden winnen. „Vijftig jaar geleden werd je lid van de PvdA als je uit een PvdA-nest kwam. Nu word je lid, omdat je politiek geïnteresseerd bent, van uit een overtuiging." Volgens politicoloog Den Ridder klopt het beeld niet dat leden een gek klein clubje zijn dat mijlenver van de kiezer afstaat. „Het zijn wel vaak oude, hoogopgeleide man nen, zoals velen denken, maar ze steunen de partij om dezelfde in houdelijke redenen als de kiezer." Zo'n 10 procent van de partijleden is daadwerkelijk actief. Heel belang rijk bij de SP, zegt partijsecretaris Hans van Heijningen. „Het hoort bij onze partijcultuur: we willen dat onze achterban meedenkt, meepraat en meedoet." Ondanks de nettogroei dit jaar, zag de SP een daling in het aantal leden na de verkiezingen. „Opzeggingen ko men deels door de tegenvallende verkiezingsuitslag, maar overwe gend horen.we de crisis als argu ment." D66 (+10 procent) werd na het Lenteakkoord beloond met veel extra leden. De Christenunie daalt, volgens de partij vooral door dat dat de relatief grote achterban die is overgebleven uit de verzui ling, langzaam uitsterft. De een groeit, de ander krimpt, maar over de gehele populatie ge zien, zijn relatief weinig mensen lid van een partij. Toch blijft de be hoefte om zich te organiseren, be toogt Hurenkamp. „Kinderen le ren de laatste decennia op school vooral 'geen kuddedier te zijn'. Daarom sluiten ze zich niet graag aan bij bestaande clubs als een par tij, omroep of vakbond. Maar ze willen wel ergens bij horen. Deze alternatieven noemt Hurenkamp, 'lichte gemeenschappen'. „Mensen hebben steeds minder zin op te ko men voor het algemeen belang. Wat ze doen, moet effect hebben op hun eigen leven. Dus via ouder raden, wijkraden. Daarnaast zie je online allerlei gemeenschappen ontstaan, zoals jongerenbeweging G500, maar ook clubs rondom goe roes en mensen die hun eigen kerk oprichten." Bijzonder is dat die mensen uiteindelijk toch de be hoefte voelen elkaar te ontmoeten, zegt Hurenkamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11