io politieke partijen Ledentallen 1/1/13 Het lidmaatschap van een politieke partij: ooit een van zelfsprekendheid, nu niet meer. Waar om zou je ook? Par tijen zoeken naar wegen om mensen aan zich te binden. vrijdag 1 februari 2013 Wind tegen in het midden gehesen worden. Vroeger was je lid van een partij, zoals je ook bij een kerkgemeenschap, vakbond of televisie-omroep hoorde. Maar de ontzuiling maakte een eind aan po litieke partijen als massabeweging. De Katholieke Volkspartij (KVP) had ooit meer dan 400.000 leden, de PvdA bijna 150.000. In tien jaar tijd - tussen i960 en 1970 - verloor de KVP maar liefst bijna 200.000 leden. Charismatische leiders als Joop den Uyl (PvdA) en Hans Wie gel (WD) konden nu en dan een partij nog eens tijdelijk laten bloeien. Maar de trend was tot be gin deze eeuw in een bijna rechte lijn naar beneden, vooral voor tra ditionele middenpartijen. Sinds 2002 stabiliseert het ledental zich - weliswaar met behoorlijke schommelingen - enigszins tussen de 300.000 en 320.000. In de nieu we cijfers van het Documentatie- centrum Nederlandse Politieke Par tijen (DNPP) komen alle politieke partijen samen tot 315.000 leden, een plusje van 1,2 procent in verge lijking met vorig jaar. Grootste winnaar is nieuwkomer 50PLUS. De partij van voorman Henk Krol zag het ledental verdrie voudigen. D66 noteert een groei van bijna 10 procent. Verliezers zijn met name de WD en GroenLinks. De WD ziet nu ook in de cijfers (-7,5 procent) hoe zeer de onrust over de komst van een inkomensafhankelijke zorgpre mie de liberale achterban in het hart heeft; geraakt. GroenLinks be taalt op zijn beurt de prijs voor maandenlange interne conflicten: -7,1 procent. Momenteel is 2,5 procent van alle 12.689.810 kiesgerechtigden lid van een politieke partij. Geen vrolijk beeld, daar doet een plusje van 1,2 procent weinig aan af. Bovendien, zo laat het verleden zien, in verkie zingsjaren doen partijen het door de grote media-aandacht traditio neel beter, maar zakken ze kort daarna al weer weg. Naast een teruglopend ledental kampen de partijen ook met een 'vergrijzend' ledenbestand. De af gelopen twintig jaar is de gemid delde leeftijd van een CDA- of PvdA-lid flink gestegen. Zo is 67 jaar de laatst gemeten gemiddelde leeftijd van een CDA'er. Nog een problematische trend: het levenslange lidmaatschap van een partij is niet meer. Uit onderzoek blijkt, dat een lid de partij gemid deld vier tot vijfjaar trouw blijft. De conclusie is helder: als nieuwe aanwas uitblijft, lopen politieke partijen de komende jaren leeg. Maar wat hebben partijen hun le den nog te bieden? De ophef bin nen de WD over de zorgpremie maakte duidelijk dat er echt geen partijcongres nodig is om de poli tiek leider een andere kant op te krijgen. Voldoende media-aan dacht en een offensief via internet zijn kennelijk genoeg. Het maken van politiek kan zon der leden, stelt socioloog Menno Hurenkamp, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. Als voorbeeld noemt hij het CDA-con- gres voorafgaand aan de samen werking met de PW. „De leden roerden zich, maar uiteindelijk was allang besloten dat het CDA zou regeren." Om verkiezingen te winnen heb je volgens Huren kamp vooral een aantal goede 'tal king heads' nodig die het goed doen op de buis. „De oorlog win je op tv." Toch is een politieke partij als le denorganisatie van groot belang, betoogt hoogleraar Gerrit Voer man (DNPP). „Er is hoe dan ook CDA: 59.126 (-3,5 procent) PvdA: 55.564 (+2,4) SP: 45.815 (+3,7) WD: 35.362 (-7,5) SGP: 29.648 (+6,1) Christenunie: 24.067 (-2,9) GroenLinks: 23.896 (-7,1) D66: 23.344 (+9,5) PvdD: 12.519 (+2,2) 50PLUS: 5.768 (+336) PW: geen leden Totaal: 315.109 (+1,2) Bron: Documentatie Centrum Nederlandse Politieke Partijen meer verbinding met de samenle ving." Daarnaast zijn leden belang rijk voor het verkrijgen van draag vlak, ook financieel want subsidies zijn hier geen vetpot. „Op een con gres worden standpunten gelegiti meerd, waardoor een partij min der gevoelig is voor de waan van de dag. Je moet als leider toch steeds verantwoording afleggen." Een achterban zorgt er volgens Hu renkamp voor dat een partij een cultuur heeft. „Dat er gesprekken plaatsvinden over de koers. Dat mist de PW zonder leden, zonder georganiseerde basis. Die partij rust alleen op Wilders. Als hij op stapt is het voorbij." Daarnaast dient het ledenbestand als reser voir voor bestuurlijke posities en het voeren van campagne. Voerman hoopt dat door meer zeg genschap voor leden, partijen hen beter weten te binden. Maar het ei van Columbus heeft hij niet. Hurenkamp denkt niet dat politie ke partijen ten dode zijn opge schreven. „Politiek geïnteresseer den blijven altijd bestaan, en zoe ken nog altijd clubjes vanuit een overtuiging." Ook Voerman ziet nog een licht puntje. Een hoog percentage kie zers dat lid is van een partij, zoals in Oostenrijk of België, is prachtig uit democratisch oogpunt, maar kan ook leiden tot patronage of diëntelisme. „Dat is in Nederland nauwelijks het geval." door Michel Reijns en Francirie Wildenborg De luiken gingen de afgelopen ja ren open. In een poging leden aan zich te binden, zochten politieke partijen hun heil in meer interne democratie. Individuele leden mochten hun stem uitbrengen bij de keuze van een leider of het be palen van een standpunt, waar vroeger regionale voorzitters of Ka derleden de dienst uitmaakten. Maar de tegenwind voor een poli tieke partij als ledenorganisatie is onmiskenbaar. De stormbal moet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10