buitenland9 Dijksma: Franse vissers gaan te ver cheap.nl dagactie 49% 50 3 dagen Landhuis op de Veluwe! V< W Drones per /toplocatie één superactie! do 31 januari cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 donderdag 31 januari 2013 MMHMMMMBI i j j -» yf i Verzet zit Port hard nodig m Mali Said in het bloed De Global Hawk is de observatiedrone die de Amerikanen naar Mali sturen. hebben de Franse legercomman danten nog niet. Dassault, dat met het Britse BAE een onbemand spionagevliegtuig ontwikkelt, zegt pas tegen 2020 het hiaat te kunnen vullen. EADS stelt voor de Amerikaanse 'Reaper' te verfransen, waarmee de nood wat gelenigd kan worden. Maar het ministerie van Defensie heeft nog geen besluit genomen. Een moderne spionagedrone is des te belangrijker, omdat de Fran se inlichtingendienst DGSE geen goede reputatie heeft. Sinds 2009 hebben speciale eenheden vier keer gepoogd om gegijzelde Fran sen te bevrijden, wat telkens in een bloedbad eindigde. Voornaam ste oorzaak: een slecht inlichtin genwerk. In januari leidde een poging om een DGSE-agent uit handen van Somalische terroristen te bevrij den tot de dood van de agent en twee commando's. Het nieuws over het fiasco was snel verdron gen door het succes van de militai re operatie in Mali, maar een ver bolgen president Francois Hollan- de heeft een gedetailleerd rapport over de mislukking geëist. In oktober vorig jaar slaagde de DGSE er zelfs in een training in Bulgarije te laten falen. Vijf agen ten waren 's nachts bij een dorp uit een vliegtuig gedropt om zich vervolgens door twee boeren en een oud-politieman te laten inreke nen. De Bulgaren hadden hen aan gezien voor Roma die hun oogst wilden stelen. BOULOGNE - De bedreigingen die Franse vissers in Boulogne hebben geuit richting Nederlandse vissers, zijn onaanvaardbaar. Staatssecreta ris Sharon Dijksma heeft dit haar Franse collega Frédéric Cuvillier duidelijk gemaakt tijdens een Euro pees visserijraad. Franse vissers blokkeerden vorige week de haven van Boulogne om te voorkomen dat Nederlandse vis sers hun vangst konden lossen. Banden van in Boulogne gepar keerde auto's van Nederlandse vis sers werden ook lek gestoken. „De Franse regering moet de veiligheid van de Nederlanders garanderen", aldus Dijksma. Zij wil snel met de Franse visserij minister Cuvillier in Boulogne pra ten over een oplossing voor het conflict. Nederlandse vissers, met name uit Urk en Stellendam, werken in de wintermaanden in het Nauw van Calais met een speciale vismetho- de: flyshooten. Een lange lijn wordt daarbij uitgevaren in een door onze correspondent Dirk Wanrooij foto Bobbi Zapka/U.S. Air Force/Reuters Drones heten officieel UAV, Un manned Aerial Vehicles. Het Amerikaanse leger gebruikt vooral de Predator, een verken- nings- en/of aanvalsdrone die sinds 1995 in gebruik is en die opereert vanaf een hoogte van 7 kilometer. De met raketten bewapende Preda tor maakte al veel vlieguren in Je men, Afghanistan en het grensge bied met Pakistan. Een reeks kop stukken van al-Qaeda is daar met dit wapen vermoord. In Mali zet de VS de onbewapende Global Hawk in, die op bijna 20 ki lometer hoogte vliegt en messcher pe foto's naar de thuisbasis zendt. WtÊÊKÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊtËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈKÊi PORT SAID - Elke avond om negen uur, als de avondklok begint, verza melen duizenden mensen in de Egyptische havenstad Port Said zich op straat voor een massale maar vreedzame protestmars. Op zich geen noemenswaardige ge beurtenis, ware het niet dat in de stad in het noorden van Egypte een avondklok ingesteld is tussen negen uur in de avond en zes uur in de ochtend. De avondklok is onderdeel van een serie maatregelen die presi dent Mohamed Mursi afkondigde om de orde te herstellen in de ste den langs het Suezkanaal. De noodwet is van kracht en het leger patrouilleert op straat, maar het verzet tegen de maatregelen wordt breed gedragen. De crisis in Egypte kwam in Port Said in een stroomversnelling te recht door het doodvonnis voor 21 verdachten die betrokken waren bij het geweld na een voetbalwed strijd vorig jaar waarbij 74 suppor ters uit Cairo omkwamen. Het vonnis leidde tot de meest bloedi ge rellen sinds Mursi aan de macht kwam. Volgens het ministerie van Gezondheid vielen er 44 doden. „Eerst worden 21 van onze jon gens ter dood veroordeeld in een klucht van een proces en vervol gens worden we onder militair be wind geplaatst", zegt Adel Moha med Shehata wiens 21-jarige zoon ter dood werd veroordeeld. „Mijn zoon is onschuldig, ik was tijdens en na die voetbalwedstrijd vorig jaar namelijk de hele tijd bij hem. Het doodvonnis was bedoeld om de supporters in Cairo tevreden te stellen. Daarvoor zijn onze jon gens opgeofferd. Daarom is deze stad zo boos", stelt Shehata. Bij overheidsgebouwen in de stad, langs het Suezkanaal, voor banken en politiebureaus staan tanks opge steld. Maar of inwoners zich veili ger voelen is de vraag. Afgelopen maandag werd de 23-jarige Osama Sherbini ogenschijnlijk zonder aan leiding door een scherpschutter door zijn hoofd geschoten toen hij het huis van een vriend verliet. Zijn oom, de 56-jarige Mosad Sher bini, vertelt vol woede dat zijn neef zich op dat moment - het was na het ingaan van de avond klok - op meer dan honderd me ter bevond van het politiebureau van waaruit er geschoten werd. „Hij had niets met politiek en zelfs niets met voetbal. Maar hij wordt door zijn hoofd geschoten terwijl hij op straat loopt in zijn eigen stad!", roept Mosad. Het politiebureau van waaruit werd geschoten, is inmiddels zelf ook doorzeefd met kogels en rond om het gebouw staan uitgebrande auto's. „President Mursi is hier voor verantwoordelijk", gaat Mo sad verder. „Dit is de man waar wij in goed vertrouwen op hebben gestemd omdat we hoopten dat hij de eisen van de revolutie zou waarmaken. Maar hij blijkt een leu genaar te zijn, net als zijn voorgan ger." Voor veel mensen in Port Said was het uitroepen van de noodtoe stand slechts olie op het vuur. Ondanks de enigszins afgelegen lo catie van de stad zien veel inwo ners van de stad zich als cruciaal voor het welzijn van het land. De heldenrol van 'het verzet van Port Said' in de oorlog van 1956, toen Is raël, Frankrijk en Engeland het Su ezkanaal wilden bezetten, staat in het collectieve geheugen van de stad gegrift. „Deze stad leidde het verzet, wij hebben onze levens gegeven voor het vaderland en nu stuurt datzelf de vaderland het leger op ons af', stelt oud-parlementslid Badr Al-Ferghaly. „Ze zien ons nu als de vijand, als een gevaar voor hun belangen. Ze hebben de noodtoe stand uitgeroepen langs het Suez kanaal om investeerders uit Qatar en elders gerust stellen, niet om de ze problemen op te lossen. Maar", gaat Al-Ferghaly verder, „ze moe ten zich geen illusies maken. Ver zet zit de mensen hier in het bloed." alleen vandaag boekbaar! korting van 97,30 49 per persoon, per arrangement grote cirkel en over de bodem ge trokken, waardoor vis opschrikt en in een sleepnet terecht komt. Volgens Franse vissers is deze me thode desastreus voor visbestan den, vooral poon en rode mul. In Nederland staat het nog maar enkele jaren geleden geïntroduceer de flyshooten juist als milieuvrien delijk bekend. De bodem wordt er minder mee beroerd dan in de 'tra ditionele' boomkorvisserij. Kritiek is er ook, omdat er grote ge bieden mee worden bestreken. 2 overnachtingen incl. ontbijt Historisch landhuis uit 1862 1/ Gratis parkeren en Wi-Fi In de bossen gelegen bij Vierhouten ZZ Fletcher Hotel-Restaurant De Mallejan (25cpm) "Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9