81 buitenland Obama: tijd om immigratiewet te 'repareren' 'Buitenvuurwerk' oorzaak brand disco LANDGOEDEREN ARRANGEMENT Washington zet drones in ter ondersteuning Frankrijk boekte de eerste successen in de strijd tegen de islamisten in de Sahel, maar voor het vervolg van de strijd ontbeert Parijs het nodige materiaal. De Europese drone nEUROn komt pas in 2030 beschikbaar Hotel Landgoed Hotel Landgoed Ehzerwold Almen j 0575 - 431143 receptie@ehzerwold.nl www.ehzerwold.nl Speciale aanbieding voor alle rustzoekers die carnaval willen ontvluchten. Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet 2e avond dinerbuffet Routes Landgoederen rond Almen en Laren Kopje koffie of thee bij vertrek 'Coffee to Go' Bij afname van het diner en ontbijt op de 3,!< dag krijgt u de 3dc overnachting gratis. (diner 27.50 en ontbijt 12,50) jjfc Aankomst: vr en za 89,- p.p. overige dagen 79,- p.p. Prijs op basis van een 2-persoonskamer bezetting. Excl.Boekingskosten€7,50 en Milieu verblijfstoeslag 2,50 p.p.p.n. ■ill/1I7 L donderdag 31 januari 2013 Fransen hebben VS door onze redactie buitenland LAS VEGAS - Barack Obama heeft 'een pad naar burgerschap' uitge zet, oftewel: een stappenplan voor de illegale immigrant in de VS om een Amerikaans paspoort te be machtigen. Langs dat pad vindt de immigrant onder andere een con trole van zijn achtergrond, het gaan betalen van belasting en het leren van Engels. Vervolgens mag hij achter in de rij aansluiten waar ook alle legale immigranten wach ten op staatsburgerschap. „Het zal geen snelle procedure zijn, maar wel een eerlijke procedure." Met vooral economische argumen ten onderbouwde de Amerikaanse president dinsdagavond zijn plan nen voor een nieuwe immigratie- wet De huidige is aan vervanging toe, vindt hij. Obama's plannen moeten werkwil- lende immigranten leiden naar een 'groene kaart', de verblijfsver gunning voor niet-Amerikanen en uiteindelijk naar staatsburger schap. Want, zo zei Obama in Las Vegas, elf miljoen illegale immi granten in de VS werken zonder bescherming, tegen te weinig loon. Dat schaadt niet alleen hen, maar de hele economie. Een ander punt van zijn plan is dan ook harder optreden tegen be drijven die illegalen in dienst ne men en tegelijkertijd een systeem opzetten om verificatie van ie mands papieren voor werkgevers makkelijker te maken. Ook van be lang is dat .de grenzen goed be waakt blijven. Obama wil het ook makkelijker maken voor legale immigranten om zich definitief te vestigen in de VS. „Als je een bedrijf opricht, zorg je voor Amerikaanse banen." Zijn toehoorders in Las Vegas - stu denten - waren al enthousiast. Ze onderbraken de president regelma tig om te applaudisseren en hun instemming uit te schreeuwen. Er bestaat ook politiek draagvlak dat al lang niet meer te zien is ge weest in de Amerikaanse politiek. Maandag meldden media in de VS al dat topsenatoren van zowel De mocraten als Republikeinen een principeakkoord hadden bereikt over een aanpassing van de wet. Obama noemde dit 'bemoedi gend' in zijn toespraak. „Het ziet er naar uit dat er een oprechte wens is om dit snel gedaan te krij gen." De president verwacht van het Congres de leiding te nemen bij de hervorming, maar waarschuw de dat hij zelf actie zal onderne men als dat niet snel genoeg gaat. Voorzitter van het Huis van Afge vaardigden John Boehner was af houdend: „We hopen dat de presi dent dit onderwerp niet naar links trekt en ons werk gaat verstoren." SANTA MARIA - Het inferno in een Braziliaanse discotheek is veroor zaakt door goedkoop vuurwerk dat nooit binnen gebruikt had mo gen worden. Dat heeft de hoofdon derzoeker naar de brand, afgelo pen weekeinde in de stad Santa Maria, vastgesteld. Leden van de band die optrad, staken de fakkels af. Vuurwerk was een vast onder deel van hun show. Volgens de politie hadden ze er be wust voor gekozen geen duurdere fakkels te kopen, die wel geschikt zijn voor gebruik binnen. Vier mensen zitten vast voor de brand. Het gaat om eigenaren en zeker één bandlid. Een van de eigenaren van de disco theek heeft een poging tot zelf moord gedaan. De Braziliaanse politie meldde gisteren dat Elissandro Spohr in het ziekenhuis in Cruz Alta een poging deed zich op te hangen. Hij werd in het ziekenhuis ten noorden van Santa Maria met ademhalingsproblemen opgeno men. De politie hield Spohr daar aan. Hij maakt het inmiddels redelijk volgens de politie, maar ligt nu geboeid aan zijn bed. Het dodental van de brand is opgelopen tot 235, nadat een van de slachtoffers in het ziekenhuis was overleden. door onze correspondent Cees van Zweeden Er was een telefoontje naar president Obama voor no dig, maar toen kwam het groene licht: Amerika staat Frankrijk bij in zijn militaire expeditie in Mali. De hulp maakt de Franse tekortkomingen aanschouwelijk. Frankrijk heeft tankvliegtuigen no dig om zijn bommenwerpers, ge stationeerd in Djibouti op de Afri kaanse oostkust, naar Mali te laten vliegen. Het land ontbeert trans portvliegtuigen om troepen, zowel Franse als Afrikaanse, te kunnen invliegen. Maar vooral: het zit te springen om onbemande vliegtui gen, 'drones', die observatiemissies kunnen verrichten. Laagvliegende drones zijn belang rijk omdat satellietfoto's onbe trouwbaar worden zodra het regen seizoen begint Frankrijk heeft er maar vier en die zijn verouderd. De 'Harfang' is afgeleid van een drone die bijna vijftien jaar gele den door Israël Aerospace Indus tries werd ontwikkeld. Het grootste probleem is de boord computer van de Harfang, die sinds 2008 operationeel is. „Het vermogen daarvan is 10 procent van een iPhone", meldde Jean-Paul Paloméros, oud-baas van de Franse luchtmacht, vorig jaar in het Franse parlement. Het gemis van moderne transport vliegtuigen is een tijdelijk pro bleem. Voor het einde van dit jaar krijgt Frankrijk de beschikking over de A400, 's werelds grootste transportvliegtuig, waarvan het er vijftig heeft besteld, een order van 8,4 miljard euro. Dit door Airbus, eigendom van EADS, te produce ren monster kan ook gevechtsvlieg tuigen in de lucht van brandstof voorzien. Voor het gebrek aan moderne dro nes hebben de Fransen zelf geen oplossing in zicht. Pas in decem ber vorig jaar maakte een in Frank rijk geassembleerde drone zijn eer ste, experimentele, vlucht. Serge Dassault, topman van het defensie bedrijf Dassault, was bijna kinder- 1 RBI I lijk opgetogen toen de 'nEUROn' veilig was geland. „Ik had de pi loot willen feliciteren, maar er was geen piloot", grijnsde hij. De nEUROn, dat samen met zes andere Europese concerns wordt ontwikkeld, is een grote onbeman- de bommenwerper. Het toestel komt echter pas in 2030 beschik baar. Tot dan kan Frankrijk het uitzin gen met zijn Rafale, volgens ex perts een van 's werelds beste ge vechtsvliegtuigen. Maar het ontbre ken van een moderne spionagedro- ne, van het soort waar de VS er honderden van hebben, is nu ook tijdelijk opgelost door Frankrijks beste vriend in deze woestijnoor log: Amerika. Niger (oosterbuur van Mali) staat toe dat de Verenigde Staten er een 'dronebasis' gaan inrichten. Het gaat om onbemande spionagevlieg- tuigen die het hele Sahelgebied gaan bespieden, met actuele aan dacht voor Noord-Mali. Daar zijn de door de Fransen en Malinezen behaalde overwinningen kwets baar voor guerrilla-(zelfmoord)ac- ties. Drones als de 'Global Hawk' en de vooralsnog onbewapende 'Predators' en 'Reapers' kunnen el ke beweging van de kleinste isla- mistische konvooien opmerken en doorgeven aan de efficiënte Franse aanvalshelikopters. Een alternatief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8