binnenland 17 Rentetruc behoedt oudere voor korting Inspectie grijpt in: kind loopt mogelijk gevaar Rutte: aanpak bevingen krijgt topprioriteit Ester Naomi Perquin winnares VSB Poëzieprijs met 'Celinspecties' donderdag 31 januari 2013 NIJMEGEN - Het is aan een rente- truc te danken dat de korting op aanvullende pensioenen, die ze ventig fondsen morgen aankondi gen, beperkt blijft tot 'slechts' 1,1 miljoen gepensioneerden. Als pen sioenfondsen de actuele marktren- te hadden moeten berekenen, zou hun dekkingsgraad 3 procent lager zijn uitgevallen. In dat geval zijn aanzienlijk meer gepensioneerden de klos. „Pensioenfondsen die eind decem ber op een dekking van 100 of 101 zaten, hoeven dankzij de truc nu niet te korten", zegt Mare Heemskerk van een adviesbedrijf op het terrein van pensioenen. Meer nog dan bij de gestegen beurskoersen zijn fondsen gebaat bij een rentestijging. Heemskerk: „Terwijl aandelenkoersen stijgen, daalt de rente. De huidige koersstij ging aan de beurs is mooi, maar onvoldoende om de kortingen op de pensioenen ongedaan te ma ken. Ondertussen daalt de rente, van 2,8 procent begin 2012 naar 2,4 procent eind december. Als de ren te 1 procentpunt daalt, neemt de dekking van het pensioenfonds met 17 procent af en stijgen de ver plichtingen. In dit geval dus met bijna 7 procent." Sinds oktober mo gen pensioenfondsen rekenen met een fictieve rente van 4,2 procent, gebaseerd op een verwachting van twintig jaar. Voorspellen van de rente-ontwikkeling op lange ter mijn is lastig. Heemskerk: „Hij zou best langdurig laag kunnen blij ven, terwijl pensioenfondsen de komende tien tot twintig jaar met grote verplichtingen te maken krij gen." Het rendement op beleggin gen wordt steeds belangrijker. Pre miestijging is bij werknemers niet populair, want dat gaat ten koste van de koopkracht. „Inmiddels be talen we al bijna 20 procent van het salaris aan premie." De stijgen de levensverwachting is ook een probleem voor pensioenfondsen. ■MMRMMHMBMMHEHMMMMMMMMMf UTRECHT - Er bestaat een ernstig ri sico voor de veiligheid van kinde ren die onder de zorg vallen van de William Schrikker Groep (WSG). Dat oordeel velt de Inspec tie Jeugdzorg na eigen onderzoek. WSG is daarom onder verscherpt toezicht geplaatst. Dat geldt in eer ste instantie voor een jaar en be treft jeugdbescherming, jeugdre classering en pleegzorg. Aanleiding vormt een reeks inci denten, waaronder meest recent het drama in gezinshuis De Loot in Nieuwleusen. Volgens de In spectie Jeugdzorg heeft WSG - on danks verbeterplannen - geen structureel zicht op alle veiligheids risico's die voor een kind spelen. „Dit betekent dat medewerkers be langrijke signalen missen en risi co's niet zien. Dat kan leiden tot ernstige calamiteiten, bijvoorbeeld seksueel misbruik of mishandeling die niet gestopt worden." Zelfs de screening van pleeggezinnen deugt niet. In ongeveer 20 procent van de door de inspectie onder zochte dossiers is niet zichtbaar dat de pleegouders zijn gescreend. De inspectie vindt dat alles buiten gewoon ernstig, vooral omdat WSG juist zorgt voor kwetsbare cliënten. In het inmiddels gesloten gezins huis De Loot, onderdeel van chris telijke leefgemeenschap De Tere bint, zijn volgens meldingen en aangiften jarenlang pleegkinderen stelselmatig zowel geestelijk als li chamelijk mishandeld. Ook zijn er aanwijzingen voor seksueel grens overschrijdend gedrag tussen pu pillen in het huis. Dat kon gebeu ren omdat toezicht niet deugde en signalen van kinderen en familie niet serieus werden genomen. Jus titie doet nog onderzoek. GRONINGEN - De aanpak van de toenemende risico's door aardgas winning in Noord-Groningen krijgt binnen het kabinet de 'abso lute topprioriteit'. Dat heeft pre mier Mark Rutte gisteren in Gro ningen gezegd. De premier begrijpt de angst on der de bewoners en doet er alles aan om die ongerustheid zo veel mogelijk weg te halen. „We pak ken de zaken aan", zei hij. „Minister Kamp van Economische Zaken is hier meteen heen gegaan en we hebben gelijk stappen geno men die in het teken staan van de veiligheid van de bevolking." Rutte ruimde tijdens zijn werkbe zoek in Groningen ruim de tijd in om de risico's te bespreken met de burgemeesters van Loppersum en Slochteren, de commissaris van de koningin Max van den Berg en de voorzitter van de Groningse veilig heidsregio, Peter Rehwinkel. Kamp liet maandag bij een bewo nersbijeenkomst al weten dat de huidige schade van aardbevingen zo snel mogelijk moet worden her steld en dat er onderzoek wordt ge daan naar alternatieve methodes van gaswinning. Ook worden gebouwen die risico lopen zo snel mogelijk verstevigd. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) trekt daar 100 mil joen euro voor uit. Rutte hoopt zo het vertrouwen van de ongeruste Groningers te herstellen. Volgens Rutte deed Kamp dinsdag tijdens de minister raad een indrukwekkend verslag van de bewonersbijeenkomst. „We waren er stil van." Minister Henk Kamp publiceerde vorige week een onderzoek waar uit bleek dat de bevingen als ge volg van gaswinning de komende jaren mogelijk krachtiger zullen worden. door Ali Pankow UTRECHT - De VSB Poëzieprijs is toegekend aan Ester Naomi Per quin (33). Dat is gisteravond be kendgemaakt in cultureel centrum Ottone in Utrecht. Perquin is opge groeid in Zeeland en volgde haar middelbare schoolopleiding bij Pontes Pieter Zeeman in Zierik- zee. Zij heeft de jaarlijkse prijs voor de beste Nederlandstalige dichtbundel gekregen voor haar bundel Celinspecties, uitgegeven bij Van Oorschot. „Als de dichter al een taak heeft, laat het dan die zijn, die Perquin zich heeft opgelegd: zichtbaar ma ken wat obscuur en meestal ver borgen blijft", luidt een fragment uit het juryrapport. Voor de VSB Poëzieprijs 2013 wer den ook de dichters H.H. ter Balkt, Luuk Gruwez, Sybren Polet en Menno Wigman genomineerd. „Ik ben ontzettend blij, maar ik vind dat met evenveel recht een van de andere genomineerden hier had mogen staan. Hun poëzie heeft mijn poëzie gevoed", zei de nog jonge Perquin. Aan de prijs is een geldbedrag van 25.000 euro ver bonden en een glaskunstwerk ge maakt door Maria Roosen. De jury van de VSB Poëzieprijs roemt 'de verraderlijk luchtige toon en de onvoorspelbare wen dingen waarmee Perquin een ge laagde ruimte in haar bundel schept'. „Het taalgebruik is soms soepel als spreektaal, dan weer ge raffineerd en virtuoos. De dichter neemt de lezer aan de hand en laat hem net zo gemakkelijk strui kelen, wanneer haar woorden dat nodig hebben", oordeelt de jury. De VSB Poëzieprijs werd eerder ge wonnen door onder anderen Jan Lauwereyns, Armando, Rutger Kopland en Hugo Claus. Perquin debuteerde in 2007 met Servetten halfstok. In 2008 verscheen haar tweede bundel Namens de ander. Zij won al meerdere prijzen: De buutprijs Liegend Konijn, de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs en de Anna Blamanprijs. Zij was de afgelopen twee jaar stadsdichter van Rotterdam. Die taak draagt zij vandaag over aan haar opvolger, die nog bekend moet worden gemaakt. „Ik wil vooral mooie poëzie schrijven", zegt Ester Naomi Perquin. De dich teres weet inmiddels uit ervaring dat een prijs winnen vaak ook veel kritiek opwekt. De Poëzieprijs vormt de opmaat tot de jaarlijkse Poëzieweek, die tot en met woensdag 6 februari duurt. www.vsbpoezieprijs.nl Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 vlissingen Walstraat 99 Delft Hulst Waalwijk Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnacker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7