61 binnenland Kunstroof in vol museum is 'pijnlijk' 'O Gratis relaxstoel bij uw scootmobiel 1890,- X Bon voor gratis brochure! Q molenaar Waterschap alert op hoogwater in het noorden Mansveld onder vuur vanwege ProRail-rapport Getuigen konden ook weinig uitrichten, de dader was een grote vent Wat is het pijnlijkst? Dat een hondsbrutale overvaller een prachtige monstrans steelt? Of dat zoveel mu seumbezoekers erbij waren en het lieten gebeuren? nu al vanaf of bel direct 0341 - 27 40 40 Vaste scootmobielen Bel 0341 - 27 40 40 www.molenaarwelzijn.nl donderdag 31 januari 2013 WÊKÊKKÊÊÊÊÊÊÊk veral waren getui gen", zegt directeur Marieke van Schijn- del van het Catha- rijneconvent in de Utrechtse bin nenstad. Daags na de brutale roof van een monstrans uit haar mu seum - verzekerde waarde een kwart miljoen euro - formuleert ze haar zinnen bedachtzaam. Ze kan moeilijk zeggen, en dat wil ze ook niet: 'Tientallen mensen stonden erbij en keken ernaar'. Maar in we zen is dit wel wat er is voorgeval len. „Ik zat in het museumrestau rant", vertelt een man die zijn naam niet wil noemen. „Er waren veel mensen die het zagen gebeu ren. De overvaller vluchtte weg het binnenplein van het museum over. Hij 'ragde' dwars door een groepje mensen heen, met ook een paar museummedewerkers die stonden te roken. Iedereen was ver bouwereerd. Zelf dacht ik: 'dit is niet echt'. Je kijkt ernaar, als een film. Ik weet nog dat mijn gespreks partner zei: 'Nou, da's ook een ma nier van binnenkomen'." Moeilijk te zeggen wat voor het Ca- tharijneconvent het pijnlijkst is: dat er een topstuk is gestolen of dat dit op klaarlichte dag lukte in een vol museum, met behalve veel publiek ook bewakers. Van Schijn- del geeft geen details maar zegt dat beveiliging aan alle eisen voldoet. Overal hangen camera's, waarvan de beelden door de recherche wor- De dader op de loop met de mon strans. foto Evert Kronemeijer/ANP den bekeken. Van Schijndel vertelt dat er 'ongelooflijk brutaal, agres sief en met bruut geweld' te werk is gegaan. Het Catharijneconvent bestaat uit een voormalig klooster en een grachtenhuis. De overvaller doorkruiste het hele complex en daalde afin de catacombe naar de 'schatkamer' waar, helemaal achter in, de monstrans in een vitrine stond. Om zover te komen, beukte hij eerst boven met 'een achttien tal slagen' een deur met beveiligd glas stuk. En daarna verliet hij het museum aan de andere kant, via het binnenplein. Tegen die tijd had iemand wel een fotootje van hem gemaakt. De anonieme getui ge: „Een loodgieter die hier werkt, heeft geprobeerd hem tegen te hou den. Hij sneed zich, bloedde." Directeur Van Schijndel laat zich daar niet over uit. Met een zucht geeft ze lucht aan haar frustratie. „Ik wil het politie-onderzoek niet hinderen. Maar er waren mensen, ook museum medewerkers, die ge probeerd hebben hem tegen te houden. Daarbij is het gelukt de tas waar de monstrans in stak, af te pakken. Daar is een deel van de monstrans in achtergebleven." Ze is al lang blij dat niemand gewond is geraakt of een hartaanval kreeg. En wie het publiek bekijkt, be grijpt haar: grijs en nog eens grijs. De overvaller, 'enorm lang', sloeg toe tussen mensen in de 'krimp- leeftijd'. Toch kan Jean van Tonge ren nog 'niet begrijpen' dat de monstrans, waarvoor Amsterdam se gelovigen ooit hun juwelen schonken, zo kon verdwijnen. De parttime-gids wacht op zijn volgen de groep. Velen, zegt hij, heeft hij al over het topstuk bijgepraat. Ook nu flakkert prompt zijn enthousias me op. Vanwege de druiven op de monstrans, die het bloed van Christus symboliseren. En de ko renhalmen die verwijzen naar diens lichaam. Er zitten ook 'aardig wat steentjes op'; diamanten, bril janten en saffieren. En omdat de monstrans eigenlijk niet als geheel te verhandelen is, houdt iedereen het erop dat deze er zorgvuldig vanaf worden gepeu terd. i Opvouwbare scootmobielen. Altijd en overal mobiel! Gratis Stoel uit de budgetserie Niet geldig i.c.m. andere acties. Scootmobielen Bedden Trapliften Sta-op stoelen Fietsen Mevr Dhr Naam Adres Postcode Telefoon Plaats Ema i I wk5_M3_FZC Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet U kunt met een scootmobiel van Molenaar veilig op pad. Ga samen winkelen, op visite of naar hét speelveldje met uw kleinkind. Reist u wel eens langere afstanden? Of gaat u samen met uw scootmobiel uw dagelijkse boodschappen doen? Onze scootmobielen doen er niet moeilijk over. Voortaan bepaalt u zelf weer waar u naar toe gaat! Ga er lekker op uit, blijf zelfstandig en mobiel! Profiteer deze week van een unieke actie! Bij aankoop van een vaste scootmobiel ontvangt u nu tijdelijk een comfortabele relaxstoel helemaal gratis! Bel voor een gratis brochure of thuisdemo: 0341 - 27 40 40. Zelf uw boodschappen doen Er op uit zonder moe te worden Hoge kwaliteit luchtbanden Comfortabele zitting Stabiel en veilig Geschikt voor lange afstanden- Vaste scootmobielen. Lange afstanden? geen probleem! Vrijblijvende demo? Wij komen graag langs met onze rijdende showroom voor een demonstratie bij u thuis. Bezoek een winkel bij u in de buurt <r Open ma t/m vrij van 10-18 uur en op za van 10-17 uur. Alkmaar Rijnstraat 117 Amersfoort Nijverheidsweg 53a Arnhem Ringoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Capelle a/d IJssel Hoofdweg 4 Doetinchem Havenstraat 150 Heerlen In de Cramer 21 Hengelo Vosboerweg 16 Nunspeet Laan 18 Roden Westeresch 8 Roosendaal Oostplein 17a Veenendaal Groeneveldselaan 19 Waalwijk Prof. Zeemanweg 3 Waddinxveen Mercuriusweg 15 Wateringen Gravenzandseweg 28 Weert Roermondseweg 58b Zwolle Stadionplein 6 (In PEC Zwolle stadion, via Boerendanserdijk) Molenaar bevindt zich in een Prominent winkel. Niet alle producten staan in alle vestigingen. Bel 0341 - 27 40 40 WH ZIJNSPROBUCÏ f.M LEEUWARDEN - Het Waterschap Wetterskip Fryslan was woensdag avond extra alert op de duinen van Ameland en Schiermonni koog en de dijken van Lauwers- oog. Het waterschap verwachtte woensdagavond een waterstand van drie meter boven NAP. Tus sen 23.30 en 1.00 uur zou het wa ter op zijn hoogst zijn. Medewer kers van het schap controleerden waar nodig de waterkeringen. In Harlingen sloot het waterschap de keermuur en sluis om het stijgen de water tegen te houden. Om te voorkomen dat Delfzijl onder wa ter zou lopen sloot waterschap Noorderzijlvest om 23.30 uur de dijkdoorgangen rond de haven in de Groningse stad. In Den Oever nam hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier woensdag middag dezelfde maatregel. DEN HAAG - Staatssecretaris Wilma Mansveld (Infrastructuur, PvdA) ligt in de 1\veede Kamer onder vuur nu haar ministerie een kri tisch rapport over het onderhoud aan het spoor maandenlang heeft achtergehouden. De Inspectie Leefomgeving en Transport stelt daarin dat beheerder ProRail het spooronderhoud zo goedkoop aan biedt dat dit kan leiden tot extra vertragingen en mogelijk zelfs on gelukken. Het rapport is gisteren alsnog naar de Kamer gestuurd en Mansveld erkent dat het beter was geweest als dat eerder was gebeurd. De op positie neemt daar vooralsnog geen genoegen mee. De SP dreigt zelfs met een motie van wantrou wen. Regeringspartijen WD en PvdA blijven Mansveld steunen. De Kamer praat vanmiddag over de kwestie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6