241 zeeland Onderzoek naar kerk van Veere 'Starter moet vooroorlogse woning kopen' 547 Veel schade door korte stroomstoring Delta M ijjll Lutherse kerk Middelburg met sluiting bedreigd Kees Slager KORTING!!! rïM /liM www.neeltjeians.nl In het weekend van 1 februari t/m 3 februari 2013 donderdag 31 januari 2013 VEERE - De gemeente Veere stopt 30.000 euro in een eerste, oriënte rend onderzoek naar nieuwe ge bruiksmogelijkheden van de Grote Kerk in het stadje Veere. Het wordt uitgevoerd door kennissen van de Amsterdamse architect Cees Dam. Die zeggen binnen een maand conclusies op tafel te kun nen leggen. Uiterlijk maart wordt resultaat verwacht. De onderzoekers zijn Pieter van der Heijden, directeur XPEX BV, en 'meedenker' Ernst Veen. De laatste was betrokken bij de her bestemming van de Nieuwe Kerk en de Hermitage in Amsterdam. Van der Heijden is ervaren als di recteur van het Instituut voor Beeld en Geluid. De gemeente hapte meteen toe toen Dam zijn kennissen voor droeg. Gezien hun 'ervaring en ex pertise' werd het niet nodig gevon den ook anderen om een offerte te vragen. Er komt 20 mille uit het budget voor cultuuraccomodaties, en 10 mille uit de Europese subsi- diepot voor het stadje Veere. Moge lijk komt er ook nog rijksgeld. De onderzoekers dienden ook al een offerte in voor vervolgonder zoek. Maar daar wil de gemeente nog even niet op in gaan. MIDDELBURG - De toekomst van de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel in Middelburg is onzeker. De Lu therse gemeente houdt er zondag 3 maart haar laatste viering. Moge lijk blijft het bedehuis daarna in ge bruik bij de Oud Katholieke Kerk, die daar sinds ruim een jaar dien sten belegt, maar daaromtrent be staat nog geen zekerheid. Daarmee komt er een eind aan ruim vier eeuwen lutherse dien sten in Middelburg. Vanaf circa 1574 manifesteerden zich luthera nen in de stad. Pas in 1742 konden de Lutheranen hun eigen bede huis aan de Zuidsingel in gebruik nemen. 'Ik mag hopen dat dit leegstandsrapport op z'n minst een belangrijke rol gaat spe len in de discussie of er wel of geen nieuw- bouwplannen rerealiseerd moeten wor den.' Ruim 5 procent van alle wonin gen in de gemeente Tholen staat leeg. Dat is geen gezonde situatie, concluderen burgemees ter en wethouders. De starters op de woningmarkt kunnen wel licht redding brengen. door Rob Paardekam Hoe kun je nou besluiten nemen over het wél of niet bouwen van nieuwbouwwijken als je niet weet hoeveel woningen er leeg staan? Met die gedachte vroeg SP-commissielid Kees Slager ruim een jaar geleden om cijfers over de leegstand in de gemeente. Volgens burgemeester en wethou ders was het geen sinecure om de ze cijfers boven water te krijgen. Tot 2001 moest de gemeente ze elk jaar verstrekken aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Daarna werden deze cijfers niet meer bijge houden. Waarom ook? Het ging goed met de woningmarkt, nie mand maakte zich druk over leeg stand. Om de cijfers weer op te duikelen, moest de gemeente een nieuw programma ontwikkelen. Dat is er nu. De cijfers die dit programma bo ven water haalde, vormen bepaald geen reden om de vlag uit te han gen. In de gemeente staan liefst 547 woningen leeg. Dat is 5,3 pro cent van het totale woningbe stand. En dat terwijl 2 procent ge zien wordt als de gemiddelde norm om de woningmarkt nor maal te laten functioneren. Met name in Sint-Maartensdijk (8,2 procent), Stavenisse (6,7), Scherpenisse (6,0) en Sint-Anna- land (5,7) staan veel huizen leeg. Het uitzonderlijk hoge percentage voor Sint-Maartensdijk wordt me de veroorzaakt door de leegstaan de huizen in de herstructurerings- wijk West. Maar ook als de wonin gen die daar leeg staan, niet wor den meegerekend, staat in de smal- stad nog altijd 6,1 procent van de woningen leeg. Het probleem zit vooral in de oudere woningvoorraad. Liefst 191 van de leegstaande woningen in de gemeente is van vóór de oor log. Tweederde daarvan staat lang durig leeg, vaak omdat eigenaren simpelweg geen koper kunnen vin den. Het gevolg is dat veel van de ze toch al oude huizen staan te ver pauperen. Starters kunnen volgens veel fracties in de gemeenteraad de oplossing zijn voor dit probleem. De afgelopen jaren zijn op Tholen aardig wat nieuwe star- terswoningen gebouwd, maar dat moet volgens bijna alle partijen in de toekomst niet meer gebeuren. De gemeente zou immers meer dan genoeg huizen voor starters hebben, namelijk de te koop staan de vooroorlogse woningen. Om starters te stimuleren deze wo ningen te kopen, voelen veel frac ties er wel wat voor om de voor waarden van de starterslening aan te passen. Jonge inwoners zouden deze alleen nog kunnen krijgen voor de aanschaf van een bestaan de woning. Wethouder Peter Hoek denkt nog een stapje verder. „Misschien kunnen we de starters lening koppelen aan andere rege lingen, zoals subsidies voor wo- Zoveel woningen staan op dit moment leeg in de gemeente Tholen. Dat is 5,3 procent van het totaal aantal huizen. In een gezonde situatie staat 2 procent van de woningen leeg. m - s m m -"nlfiilf"*" '■*- -,w mum m J In Stadszicht komen als het aan de raad ligt geen startershuizen meer. ningverbetering of het energiezui nig maken van de woning. Op die manier kan voor starters wellicht een aantrekkelijk pakket ontstaan, dat hen over de streep trekt om een oudere woning te kopen en op te knappen." De wethouder lijkt ook van me ning dat het bouwen van nieuwe starterswoningen geen optie meer is. „We moeten de focus echt ver leggen naar het benutten van de bestaande voorraad." De WD is daar overigens nog niet van over tuigd. Raadslid Anco Fase bena drukt dat de starterswoningen die de afgelopen jaren zijn gebouwd, onder meer in Tholen en Sint-An- naland, gretig aftrek vonden. Hij vraagt zich af of starters wel zitten te wachten op vooroorlogse hui zen. „Als we starters kunnen be houden voor de gemeente door nieuwe starterswoningen te bou wen, moeten we dat overwegen. Uiteraard dienen we dan ook te be kijken wat we met de vooroorlog se huizen gaan doen." De SP daarentegen wil nog wel een stap verder gaan dan het aan passen van de startersregeling. Die partij vindt dat de gemeente geen grote nieuwe bouwprojecten meer moet beginnen in kernen waar nu TERNEUZEN - Veel bedrijven en par ticulieren in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren ondervinden nog steeds hin der van een stroomstoring die vori ge week donderdag zes minuten duurde. Vooral veel computers en laptops zijn ontregeld, zeggen ver tegenwoordigers van verschillende ICT-bedrijven uit de regio. Na de stroomstoring stonden de te lefoons van reparatiebedrijven roodgloeiend. Maar ook een week later komen er nog steeds veel re- paratieverzoeken binnen. Volgens Dominique Dekker van Pluym ICT in Axel ontstond veel schade omdat computers door zo'n storing niet goed afsluiten. „Daardoor gaan er belangrijke be standen verloren en ontstaan er fouten in het systeem. De compu ter start dan in de meeste gevallen niet meer op." Natuurwinkel Previcare in Nieuw Namen kon drie dagen niet wer ken. Een spiksplinternieuwe prin ter was door de stroomstoring met een kapot. Arendo Scheurs, persvoorlichter van Delta: „In een netcode van de Nederlandse Mededingsautoriteit (NMa) staat onder welke voor waarden iemand bij een stroom storing zijn geld terugkrijgt. Een stroomstoring van zes minuten is hiervoor waarschijnlijk te kort." I' 7 Op de entreeprijzen: op 1, 2 en 3 februari 2013 Aangrijpende him over de Ramp 1953 Film over de bouw van de storm vloedkering. Bioscoopfilm De Storm. Gratis rondleidingen in de storm vloedkering (het 8e wereldwonder). Lezing over de oorzaken van de ramp. BlueReef Aquarium met de stoere witpunthaaien- en roggen. Zeeleeuwen-en zeehondenshows. Boottocht door het Nationaal Park de Oosterschelde. En nog veel meer...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66