261 zeeland Arbeidspool voor techniek Waterdicht tonnetje Pamperen maakt laks Ramp in Jan Briers toch gouverneur COS Brabant en Zeeland samen verder onder de naam Switch Plan Kenniswerf voor omscholing werklozen Partners Kenniswerf Zeeland donderdag 31 januari 2013 door Frank Balkenende VLISSINGEN - Door faillissementen van industriële werkgevers als Zal- co en Thermphos zoeken honder den ex-werknemers een baan. Aan de andere kant kunnen sommige bedrijven moeilijk geschikt tech nisch personeel vinden. Om vraag en aanbod snel bij elkaar te bren gen, wil de Kenniswerf Zeeland in Vlissingen een arbeidspool vor men. Vandaag vindt bij het bedrijf Team Industrial Services (gevestigd op de Kenniswef) een netwerkbijeen komst hierover plaats. Dat bedrijf is gespecialiseerd in lekreparaties van industriële installaties. Het moet daarvoor vaak mensen (van elders) inlenen. Ook jachtenbouwer Amels in Vlis singen zoekt continu technisch personeel. Het maakt nu vaak ge bruikt van Friese krachten om jachten te stofferen, maar waarom zouden Zeeuwen dat niet kunnen leren? Amels trekt trouwens het ar beidspool-project. „Een gerelateerd project is een on derzoek naar de behoefte van het bedrijfsleven, het aanbod van werkzoekenden en welke scholing nodig is, om ondere anderen men sen van Thermphos aan de slag te krijgen. Dat project trekken uit zendbureau voor maritiem perso neel Humares, Zeeland Seaports en de provincie", zegt programma manager Martin de Klerk van de Kenniswerf. De Kenniswerf Zeeland in Vlissin gen telt inmiddels zeventien part ners Het gaat om partners uit het be drijfsleven, onderwijs en over heid. Dat zijn in alfabetische volgor de: Amels (jachtbouw) Blauwwater (adviseur/intermediair stuurhutontwerp) Delta Dok41 (springplank voor innovatie ve starters) Gemeente Vlissingen Habitat Projectontwikkeling Hogeschool Zeeland NV Economische Impuls Zeeland LEDSprogress (innovatieve led-pro ducten) Oceanwide/Humares (uitzenden en detacheren maritiem personeel, tevens maritieme expedities). Provincie Zeeland Rabobank Walcheren/Noord-Beve land Roosevelt Academy RPCZ (kennis- en expertisecen trum voor veranderen, leren en ontwikkelen) Scalda (middelbaar beroepsonder wijs en volwasseneneducatie, voor malig ROC Zeeland.) Stichting ZIGZAG (financiële onder steuning innovatie en kansrijke ideeën) Team Industrial Services (industriële reparaties on- en off shore) MIDDELBURG - Het COS (Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king) verandert in Switch en gaat zich meer richten op jongeren. Niet langer staat ontwikkelingssa menwerking centraal. Switch wil vooral jongeren en producenten aansporen om anders te gaan le ven in een duurzame en rechtvaar dige wereld. Cos Zeeland en Cos Brabant trek ken vanaf deze week samen op. In Switch willen ze mensen verbin den met goede ideeën. Switch richt zich rechtstreeks op jonge ren, maar gebruikt daar ook onderwijsinstellingen, jongerenor ganisaties, of studentenverenigin gen voor. Directeur wordt Rob van Mierlo, die al directeur was van het COS Brabant. Switch behoudt voor Zee land de vestiging in Ravelijn de Groene Jager 5 in Goes. Switch in Brabant zit in de Stationsstraat in Tilburg. zie voor meer informatie de nieu we website: www.maakdeswitch.nl 'Je hebt helemaal niks aan al die algemene campagnes, die oproepen om een waterdicht tonnetje sa men te stellen. Je moet het risico terugbrengen tot aan de voordeur van de burgers. Dat maakt het pas inzichtelijk, dan weten ze wat hun te doen staat.' Dick Fundter, HZ Vlissingen Het is de bedoeling dat de Hoge school Zeeland en/of Scalda Colle ge aansluiten. De Klerk: „Om men sen te herscholen, moeten mini maal drie opleidingsprogramma's worden ontwikkeld. Het project is nog niet rond, maar het is wel een goed idee waar we de schouders onder willen zetten. Je moet in elk geval zorgen dat je alle relevante partijen bij elkaar brengt. Ze moe ten elkaar leren kennen." De Kenniswerf in Vlissingen - waar volgens de slogan 'kennis wordt gemaakt' - krijgt eindelijk een fatsoenlijke website met een ei gen beeldmerk: de E-Kenniswerf. Nu is het behelpen met een pagi na op de website van de gemeente Vlissingen. Energiebedrijf Delta, één van de nieuwe partners in de Kenniswerf, heeft het initatief ge nomen om een portal te maken. „Daarop komt een inventarisatie van bedrijven en onderwijs instellingen. Ze kunnen via deze portal zien met wie ze zaken kun nen doen. Delta kan via dit plat form peilen hoeveel bedrijven en instellingen geïnteresseerd zijn in de aanleg van glasvezelkabel en of ze bereid zijn daarin te investeren. Hoe meer partners voor zo'n glas vezelkabel des te voordelige de aan leg wordt. De aanwezigheid van een glasvezelstructuur is voor veel innovatieve bedrijven, met name in de iet, een belangrijke vestigings factor", zegt De Klerk. Kenniswerf.nl komt vandaag online. door Marcel Modde In het Australische Queens land ligt in ieder huis een A-4tje waarop staat hoe hoog de woning is gebouwd ten opzichte van het stan daard waterpeil, waar de hoofdlei dingen lopen en welke route moet worden genomen in geval van eva cuatie. Senior onderzoeker samenwer- kingskunde Eddy De Seranno krijgt pretlichtjes in z'n ogen wan neer hij het buitenlandse voor beeld van de zelfredzame burger aanhaalt. „Kijk dat bedoel ik nou", zegt zijn collega Dick Fundter van de HZ in Vlissingen. „Je hebt hele maal niks aan al die algemene cam pagnes, die oproepen om een wa terdicht tonnetje samen te stellen. Je moet het risico terugbrengen tot aan de voordeur van de burgers. Dat maakt het pas inzichtelijk, dan weten ze wat hun te doen staat" De Seranno wipt weer van zijn stoel: „Wie in Nederland weet hoe zijn huis staat ten opzichte van het NAP? Sterker nog, wie weet waar je die gegevens kunt vinden? Dan moet je naar -let op!- www.ahn.nl.... Maar dan ben je er nog niet. In het rijtje keuzemoge lijkheden moet je postcodetool aan klikken. En dat invullen..." De Delta Academy van de Vlissing- se hogeschool heeft uitgebreid on derzoek gedaan naar de zelfredza me gemeenschap in Zeeland. De resultaten worden vandaag gepre senteerd op een watersnoodconfe rentie in Middelburg. Daar draait het om het risicobewustzijn van overstromingen bij burgers en de veerkracht van de samenleving. Dat laatstgenoemde aspect wordt door de HZ uitgezocht in samen werking met de universtiteit van Louisiana (VS). Want daar moet flink aan worden gesleuteld, aldus lector veiligheid Fundter. „Het de bat gaat altijd over de technische staat van de dijken en keringen. Hoe groot de kans is dat ze het houden. Moet vooral óók gebeu ren. Maar voor mij wordt het pas interessant als we het debat verbre den naar de nul-risicomaatschap pij. Want die bestaat niet! Vroeg of laat loop je weer tegen een grote overstroming aan; door een samen loop van omstandigheden op een onverwacht moment. Wanneer we dat nu eens gaan beseffen, dan wordt er misschien ook eens reke ning gehouden met wat er kan worden gedaan om de schade in de gebieden achter die dijken te be perken. Je kunt stukken land met de aanleg van hoger gelegen (spoor)wegen en fietspaden heel simpel compartimenteren. Maar deel het dan ook logisch in! Waar om bouwen we onze industrieën en onze ziekenhuizen nog steeds op de meest kwetsbare plaatsen? Hele woonwijken worden feitelijk in putten in plaats van op terpen gebouwd! Niemand die blijkbaar even de risicokaart er naast legt op de tekentafel van het ontwerp plan. En als je daar al wil bouwen, doe dat dan op palen, of een gara ge op de begane grond en wonen vanaf de eerste verdieping!" Doordat de overheid de risi co's veronachtzaamt, voert de lector veiligheid aan, leunt ook de burger achter over en vaart volledig blind op de professionele hulpverlening. Fund ter en De Seranno bepleiten even eens een omslag in de werkwijze van de professionals. Niet meer vanachter bureaus bedenken wat het beste is voor die burger, maar bovenal mét sleutelfiguren uit een dorp en wijk gaan praten en die lo kale kennis gebruiken om een ac tieplan op maat te maken. De Se ranno: „De voorzitter van de voet bal, de oranjevereniging of de dorpsraad. Ze zijn er gewoon al!" Door een sociaal netwerk te creeëren waarbij de overheid facili- terend is, zegt Fundter, stimuleer je de zelfredzaamheid van de loka le gemeenschap. „Bijkomend voor deel is dat je als burger ook weet wat een hulpverleningsorganisatie doet. En als er dan gevraagd wordt om extra investeringen, is er ook meer begrip voor. Je voelt dat de samenleving wat dat betreft op een kantelpunt staat. We moeten ook iets!" mmm door Ali Pankow Pas een halve eeuw na de ramp in 1953 krijgen meisjes in jeug- boeken over de watersnood een ge lijkwaardige plaats naast jonge hel den als Simon, Aart, Gert, Jan, Adriaan, Huib, Geert, Marijn enzo voort. Dat constateert journalist en socioloog Herman Vuijsje in zijn boek De Ramp getekend. Het eerste exemplaar bood hij gister middag in het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk aan schrijver en oud-politicus Jan Terlouw aan. door Wout Bareman GENT - Directeur Jan Briers van het Festival van Vlaanderen wordt de nieuwe gouverneur van Oost- Vlaanderen. Hij volgt de liberaal André Denys op. Briers was nooit politiek gebonden, maar werd wel door de N-VA van Bart De Wever naar voren geschoven. Het leidde tot felle protesten van Open VLD, de partij van Denys. Die maakte ook aanspraak op de functie. De NV-A claimde de post als grootste partij van Oost-Vlaande ren. Open-VLD voelde zich ge schoffeerd door het 'dictaat' van de NV-A en eiste een open proce dure. Er dreigde een patstelling te ontstaan, die twee weken aansleep te maar dinsdag werd doorbroken door premier Kris Peeters. Die riep de coalitiepartners CD&.V, SPa en N-VA bijeen en stelde voor nieu we afspraken te maken over toe komstige gouverneursbenoemin gen. Voortaan wordt het Vlaamse parlement daar nauwer bij betrok ken. Bovendien moeten de gouver neurs voortaan hun (verplichte) jaarverslag toelichten in het parlq ment. De federale regering ging gig teren ook akkoord met de voorl dracht. Briers is 58, gehuwd en woonach-1 tig in het Oost-Vlaamse Baaigem.j Hij is de zoon van de mede-oprich ter van het Festival van Vlaar^ ren, Jan Briers sr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62