221 zeeland Spar vreest het verlies van dorpssupermarkt 'Niet overleden maar al wel kwijtgeraakt' Impressie medeleven in 'Harte-plicht 1953-2013' Pieter Zeeman in actie voor project Bhutan Gespreksgroep Dementie en zorg 'Het mooie ervan is juist het totaalbeeld dat je door de gespreksgroep krijgt' SCHOOL-TV KIEK NOE! donderdag 31 januari 2013 De gespreksgroep Omgaan met dementie omvat zes bijeenkomsten, die onge veer om de twee weken worden gehouden. Dinsdagmiddag 5 februari start een nieuwe gespreksgroep, in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. door Melita Lanting zierikzee - Kiezen voor meer én grotere supermarkten op Schou wen-Du iveland gaat ten koste van de supermarkt om de hoek. Tot die conclusie komt supermarkt Spar. Dan gaat het om bijvoorbeeld de vestiging van de Aldi en Ciooo in het Gat van Nieuwerkerk of een vijfde super in Zierikzee. Dat blijkt uit een reactie van het bedrijf op de concept-detailhandelsstructuur- visie. De Spar heeft: namens de drie eige naren van de vier Spar-winkels op Schouwen-Duiveland nader onder zoek laten doen naar het plan waarin een toekomstvisie over winkels op Schouwen-Duiveland staat Uit het rapport blijkt dat bij doorvoering van de plannen voor meer vierkante meters supermarkt de dorpssupers van Brouwersha ven en Oosterland het bestaans recht waarschijnlijk verliezen. De omzetderving wordt geschat op 40 procent of meer. De Spar-organisa- tie pleit voor het handhaven van de huidige fijnmazige structuur. In 8 van de 17 kernen is een super markt gevestigd en daarnaast zijn op veel recreatieterreinen nog su permarktvoorzieningen. Gaat de gemeente toch voor winkelconcen traties en grote supermarktvesti gingen, dan komen de supermark ten op grote afstand van bewoners van kleine kernen te liggen. Ook ondernemersvereniging Nep- tunus in Zierikzee heeft gerea geerd op de nota. De ondernemers vereniging kan in grote lijnen in stemmen, maar over de invulling voor Zierikzee zijn nog wel wat op merkingen. Zo spreekt de onderne mersclub de mening van het colle ge tegen, dat er ruimte moet zijn voor grootschalige winkels. Neptu- nus herinnert het college aan marktonderzoeken van bijvoor beeld MKB Nederland waaruit blijkt dat - als tegenhanger voor de opkomst van het internetwinke- len - er juist vraag is naar kleine ge specialiseerde winkels met veel ser vice en persoonlijke aandacht. Neptunus ziet dan ook niets in het opzetten van een 'koopgoot' met bekende grote winkelketens. Van het Koningshuis werden in 1953 ook hulpgoederen gestuurd zoals dit Poolse wiegje, dat prinses Juliana ooit cadeau kreeg, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ouwerkerk - „We zouden ons nu wellicht geen harte-plicht meer la ten opleggen", concludeert kunst historica Jacqueline van Paaschen. Zij gaf gistermiddag een toelich ting op de tentoonstelling 'Har te-plicht 1953 - 2013' die de komen de maanden te zien is in het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk. De expositie geeft een impressie van talrijke voorwerpen die het de pot van het museum herbergt. Dat zijn hoofdzakelijk geschenk artikelen die destijds vanuit alle streken in Nederland, maar ook van buiten de landsgrenzen wer den aangeboden. Verder bevat het depot ook veel voorwerpen waar destijds persoonlijke emoties aan kleefden: een koffiemolen die in het water heeft gelegen of een af- wasborstel. De titel 'Harte-plicht' verwijst naar de term die toenma lig burgemeester d'Ailly van Am sterdam gebruikte na de collecte voor het rampgebied die 250.000 gulden had opgeleverd. „U hebt uw harte-plicht vervuld", sprak de burgervader van de hoofdstad.' Van Paaschen zwaaide lof toe aan de vrijwilligsters Corrie, Annie en Adrie van de registratiecommissie in het museum. Zij hebben alle 1100 voorwerpen geïnventariseerd. De wisselexpositie biedt slechts een kleine impressie. De presenta tie omvat oorkondes, tegeltjes, cer tificaten, een flesje cognac zoals de bergers van verdronkenen meekre gen en ook een Pools wiegje dat destijds door het Koningshuis naar Zeeland werd gestuurd. Zeeland staat aan de vooravond van een dementie-epidemie. Dat heeft gevolgen, ook voor dierbaren van mensen die door dementie worden getroffen. Via Allévo gaan mantelzorgers met deskundigen en elkaar in ge sprek. door Esme Soesman Lietje Dubbelman-Ro- meyn uit Burgh-Haam- stede zou alle mensen die het aangaat bijna per soonlijk over de drempel willen trekken. „Jongens, doe mee. Ik heb het zelf namelijk als heel fijn ervaren." Dubbelman schoof vorig jaar aan bij de gespreksgroep 'Omgaan met dementie'. Dinsdag gaat in de Cornelia in Zierikzee een nieuwe groep van start. Zorgorganisatie Allévo verzorgt die gespreksgroepen twee keer per jaar. Dat is geen overbodige luxe als je de cijfers ziet. De verwach ting is dat het aantal patiënten in Zeeland de komende jaren verdub belt tot 14.163 in 2040. Nog eens 42.489 Zeeuwen worden dan als mantelzorger met dementie gecon fronteerd. En dat laatste is bepaald. geen makkie, geven casemanager dementie Heieen Muste en maat schappelijk werker Angelique van der Wegen van Allévo aan. „Het is een ingrijpend ziektebeeld", stelt Muste vast. Het gaat (veelal) om een langdurig en onvoorspelbaar proces. „Waarbij je degene die je kent, kwijtraakt. Terwijl ondertus sen ook je eigen rol verandert: je wordt verzorgende." Rouwverwer king is dan ook één van de onder werpen die ter sprake komt bij de gespreksgroep. Je raakt je partner of ouder kwijt, zonder dat hij of zij overlijdt. „Je verliest je dierbare aan dementie", zoals Van der We gen het verwoordt. Dubbelman heeft veel gehad aan de informatie die ze via de gespreksgroep kreeg. Maar bovenal is ze vol lof over de aanpak van Muste en Van der We gen, die een sfeer van vertrouwen binnen de groep wisten te creëren. „Er kwam daardoor heel wat los." Dat is ook precies de insteek van zo'n groep, aldus Van der Wegen. „Er komen allerlei thema's aan bod, maar lotgenotencontact staat voorop." Dementie sluipt levens vaak geleidelijk binnen. Boven dien voltrekt het proces zich bij ie dereen anders. Onmogelijk dan ook om een rangorde aan te bren gen in de problemen waar je als mantelzorger mee te maken krijgt. „Het grootste struikelblok hangt ei genlijk af van de periode waarin je zit", wijst Dubbelman op de fasen waar (in grote lijnen) dementeren de mensen doorheen gaan. Zoals boosheid maar ook schuldgevoel, achterdocht of juist mildheid. Daar komen nog andere variabe len bij: zoals het soort dementie en de leeftijden van de betrokke nen. „Ik heb het getroffen", vindt Dubbelman zelf „Mijn man is 85, dan mag je zo langzamerhand ook wel wat mankeren. Maar het treft ook jonge gezinnen, die krijgen met nog meer ellende te maken. Want hoe doe je dat met kinderen die nog thuis wonen of met werk?" En, benadrukt ze, vergeet het verdriet van patiënten zelf niet. Ondanks de veelheid aan ver halen leveren de gesprekken vaak herkenning op. Dubbelman: „Het mooie ervan is juist het totaal beeld dat je door de gespreksgroep krijgt. Tenminste zo ervoer ik het. En je krijgt ontzettend veel tips." „Er is op het gebied van zorg voor dementie in Zeeland een hele slag geslagen", blikt casemanager de mentie Heieen Muste van Allévo op de ontwikkelingen van de afge lopen jaren terug. Onder de naam ketenzorg demen tie werken zorgaanbieders binnen de Oosterschelderegio nauw sa men om tot een betere afstem ming tussen de verschillende hulp verleners te komen. Kennis wordt gebundeld en lijntjes zijn korter ge worden, lichten Muste en Angeli que van der Wegen toe. Wordt de diagnose dementie ge steld dan krijgen mensen (als zij willen) een casemanager aangewe zen. „Een onafhankelijk begeleider die als een spin in het web zit en al le zorg regelt." Dementie is een hersenaandoe- ning waarbij steeds meer zenuwcel len in de hersenen en/of verbindin gen tussen deze zenuwcellen ka pot gaan. Hierdoor kunnen de her senen niet meer goed functione ren. Er zijn vele vormen van demen tie, waarvan de ziekte van Alzhei mer de bekendste is. Geheugenstoornissen zijn (aanvan kelijk) het meest in het oog sprin gende kenmerk van dementie. Maar ook veranderingen in karak ter worden door Alzheimer Neder land als kenmerken gezien. zierikzee - Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee komt in actie voor Bhutan. De ac tie is in het kader van de herden king van de watersnoodramp. De leerlingen hebben een verjaar dagskalender gemaakt met foto's die gemaakt zijn ten tijde van de Ramp in Zeeland, foto's uit Bhu tan en andere foto's die de leerlin gen hebben gemaakt in het kader van een project 'weerspiegeling'. De kalenderactie heet 'Pieter Zee man bouwt aan bruggen naar Bhu tan'. De kalenders gaan tien euro kosten en de netto-opbrengst gaat naar het waterproject in het arme land. Met de opbrengst wordt gereed schap, tenten en warme kleding ge kocht. In Bhutan wordt onder zeer moeilijke omstandigheden ge werkt aan het Thorthormimeer, een ij smeer. Door de klimaatveran dering stijgt het waterpeil in het meer en dreigt niet alleen een val lei te vernietigen, maar ook de structurele watervoorziening. Het waterpeil moet daarom met een paar meter verlaagd. Grote rots blokken worden daarvoor met de hand versleept en door de weers omstandigheden kan er slechts een paar maanden per jaar wor den gewerkt. www.pieterzeeman.nl School-tv was dinsdag op bezoek in Ouwerkerk. Een video op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland Schouwen-Duivelandse schoolfoto's vertellen een verhaal lees het op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58