uit 113 Vlissingen staat als lil 10011 I kunststad op de kaart www.pzc.nl/uit selectie pietsjanke fokkema Atie de Visser Rem van den Bosch Nerveuze vrouwen donderdag 31 januari 2013 Vlissingen stond de laat ste jaren twee keer in de top drie van beste kunststeden van Ne derland. Vooral dankzij de ener gieke inzet van coördinator beel dende kunst Leon Riekwell is veel bereikt: sterke exposities op diverse locaties, een prima palet aan kunst in de openbare ruimte, een mooie kunstcollec tie, een schitterende invulling van het terrein rond de waterto ren, ateliers, en plannen voor een beeldende kunstinvulling van de Timmerfabriek. Riekwell nam vorig jaar afscheid, zijn rol wordt tijdelijk ingevuld door kunstenaar Bianca Runge. Zij vond het tijd voor een overzicht van de Vlissingse kunstproductie. Twee tentoonstellingen onder de noemer 'Made in Vlissingen' zijn daarvan het resultaat. De eerste toont werk van veertien exposan ten, die met de stad verbonden zijn. Daaronder ook kunstenaars die niet in Vlissingen wonen, zoals de Middelburgers Hans Overvliet en Femke Gerestein, die een ate lier hebben in Kunstwerkplaats Kipvis. 'Made in Vlissingen T is een mooie, ingetogen expositie met vooral tweedimensionaal werk van bescheiden formaat Veel varia tie ook: foto's, schilderijen, colla ges en een paar objecten, sieraden en kleine sculpturen. Er is niet zo iets als 'Vlissings werk'. Stad en zee spelen als onderwerp geen rol. De enige die zichtbaar een relatie met de omgeving toont is Carla Kesteloo. Zij legde op de vloer een Bert Quite: Traveling Light. reeks weinig populaire strandgas- ten: kwallen van keramiek. Als ik het werk overzie is het mees te tamelijk klassiek hedendaags. Goed gemaakt met vooral persoon lijke thema's. De spanning tussen waarneming en werkelijkheid, de schoonheid van verval, verwonde ring over de natuur, het onderzoe ken van expressieve en formele mogelijkheden van verf en drager, de kwetsbaarheid van een beeld, de kracht van een herinnering. Soms zie ik ook een kritische hou ding ten opzichte van de samenle ving, zoals het werk waarin Bert Quite geld en kunst met elkaar ver bindt of de Bijbel als bron van pijn exposeert. Wat luchtiger van toon is zijn afgebeelde 'Traveling Light', een koffer met kaart en reisbestem- ming, die voor mij het utopische verlangen uitdrukt Vlissingen te verruilen voor een 'beter' oord. Kees Roovers architectonische schaalmodellen raken ook aan ver langen: de wens om de stad visu eel spannender, speelser en kleuri ger te maken. Tot de sterkste bij dragen reken ik naast de intrigeren de collages van Hans Overvliet, de verfijnd expressieve keramische beeldjes van jan Haas en de subtie le tekening van Femke Gerestein, zeker de kleine schilderijen van Jeanny Golembiewski, schitte rende staaltjes van schilderkunstig onderzoek. Dan moet me nog wel van het hart dat ik op de lijst van deelne mers aan beide tentoonstellingen al gauw zo'n 10 kunstenaars mis, onder wie Bob Pingen en Eric Brandts. Iets voor 'Made in Vlissin gen III'? T/m 24/2. Kunstruimte deWILLEM3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Wo. t/m zo. 13.00- 17.00 uur. 'Made in Vlissingen I' is de eer ste uit een serie van twee met een overzicht van de Vlis singse kunstproductie. In deze aflevering komen 14 kunstenaars aan bod: Barba ra Voit/Bert Quite/Carla Kesteloo/Eddy Quite/Eva Bonneur/Femke Cerestein/Frank Viergever/Hans Bommeljé/Hans Overvliet/Jan Haas/Jeanny Golembiewski/Kees Roovers/Koos Dalstra/Ko de Jonge SSS •».- Rem van den Bosch fotografeerde zichzelf naakt, omgeven door duis ter, attributen en dieren. Hij ver beeldt treffend het hervinden van zichzelf nadat zijn geliefde hem verliet. Hij toont pijn, onzeker heid, verdriet, kwetsbaarheid. Ook sterk werk van Annemiek Vera. T/m 23/2. Galerie T, Turfkaai 25-27, Middelburg. Do. t/m za 13.00 -16.00 uur en 1e zo. vd maand 13.00-17.00 uur. pietsjanke fokkema schept teke nend een kamervullende installa tie met centraal een enorme teke ning van een verlaten wereld en ondergrondse woon- en werkla- gen. Gecombineerd met kleine te keningen en objecten levert dat een boeiende ervaring op. T/m 23/2. Galerie Van den Berge, Westwal 45, Goes. Do t/m za 12.00 -17.00 uur. Gesloten 7 t/m 10/2. Atie de Visser-Verschoor verbeeldt haar verwondering over de natuur in verstilde landschappelijke Com posities. Haar naturalistische doe ken zijn vervuld van een ingehou den harmonie, mede door het sub tiele verfgebruik. Ook met Paulet- te Taecke en Jacques Neve T/m 27/3. Covra, Spanjeweg 1, Nieuwdorp. Ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. De Vleeshal is met de Kabinetten gewijd aan de ambitieuze tentoon stelling The Moon Has a Complica ted Geography met hedendaagse kunst die je laat stilstaan bij hoe de beelden tot stand komen die de samenleving kenmerken. Intellec tueel uitdagend visueel spannend. T/m 14/4. Vleeshal Kabinetten, Markt en Zusterstraat, Middelburg. Di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. 'Nerveuze vrouwen' is een indruk wekkende tentoonstelling over het beeld van de vrouw in de psychia trie door de jaren en bestaat uit do cumentaire onderdelen, filmbeel den en beeldende kunst. Een span nende, onthullende en soms tragi sche expositie. Aanrader. T/m 26/5.Museum Dr. Guislain, Jozef Guislainstraat 43, 9000 Gent. Di. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur. Za. En zo. 13.00 - 17.00 uur. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53