ioluit De Kleine Wereld heeft (2r A mÉA-tlt Nieuwe vlasproducten op Designdag Vlas in iV agenda donderdag 31 januari 2013 DONDEROAC 31 JANUARI Middelburg Cultuurfilosoof Marli Huijer geeft de le zing 'Ritme: het geheim van het goede le ven in een 24-uurseconomie'. Aula Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur Vlissingen Thema-avond watersnood, John Bro- sens over 'Peddelen in de Palingstraat'. Bibliotheek, 19.30 uur. 's-Cravenpolder Lezing Groei en Bloei over biologisch moestuinieren door Jan Kuiperij uit Doet- inchem. Dorpshuis Ons Dorpsleven, 19.30 uur. Zierikzee Prijsuitreiking gedichtenwedstrijd leer lingen Pontes Pieter Zeeman, Bibliotheek De Stolpe, 11.15 uur Poëzie- en muziek en maaltijd, Zeeuwse Hemel, Melkmarkt 8,17.30 u ZATERDAG 2 FEBRUARI Kortgene Schuurverkoop van meubels, Oudedijk 3,10.00-16.00 uur. DINSDAG 5 FEBRUARI 's-Gravenpolder Hobby Computer Club Zeeland geeft uitleg over sociale media op internet zo als Twitter, Facebook en Linkedln. Dorpshuis Ons Dorpsleven,19.30 uur. Middelburg SLAZ-lezing A.H.J. Dautzenberg, Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur WOENSDAG 6 FEBRUARI Sint-Maartensdijk Eerste bijeenkomst naaiclub 'Draad en Naald' van het Leger des Heils. Dienstencentrum, 9.30 tot 11.30 uur. Zelfs een klein pleetje kun je op je 1:12 erf zetten. door Mieke van der Jagt Het moet wel héél raar lopen, wil je in De Kleine Wereld in Goes niet iets uit je verleden tegenko men. Al was het maar die groen- geëmailleerde emmer met een boerenkool erin, of die grijsge- wolkte pan en wellicht een kast, een stoel of een behangetje. Al les in miniatuur, schaal 1:12, want dat is de ideale poppen- huisschaal. Anke en Prina Pronk, de zussen die De Kleine Wereld dertien jaar geleden begonnen, merken dat wel. „Regelmatig staan mensen hier met de neus tegen het raam gedrukt. Je ziet de sensatie van her kenning op hun gezichten", vertelt Anke. „En dan heb je nog mensen die binnenkomen", voegt Prina toe, „die blijven soms uren hangen in een soort roes van herkenning. We horen regelmatig: 'wat hebt u hier een leuk museumpje. Maar het is geen museumpje; het is een winkel. Daar hebben de mensen plezier in en wij tweeën nog meer." Anke en Prina, allebei weduwe, kwamen terug naar hun Zeeuwse roots omdat hun ouders dat de den. „Onze moeder woonde in De Horst en Prina, die in Goes woon de, moest in haar eentje de hele mantelzorg op zich nemen. Ik woon nog steeds in de Randstad, maar ik vond dat ik haar moest bij staan. Toen dit pand te koop kwam, wilden we eerst een galerie beginnen met kunst van de Abori ginals, maar voor Zeeland leek dat toch wat onverstandig. Omdat Pri na een beetje in de poppenhuizen aan het hobbyen was en in heel Zeeland geen speciaalzaak te vin den was, zijn we dit begonnen: De Kleine Wereld." Prina: „Ik ben boven de winkel gaan wonen, nadat we eerst de ge vel in oude staat hebben hersteld. Anke logeert hier heel regelmatig, we doen het echt samen." Het moet ook wel héél raar lopen, wil je niet eens flink lachen met de zussen. Want overal in de win kel staan wel aanleidinkjes voor mooie en geestige verhalen. Bijna alles hebben ze in hun win keltje aan de Keizerdijk in Goes. Wat bij de woninginrichter te koop is, verkopen de dames ook. Op vrijdag 1 februari wordt de Designdag Vlas in het Provinciehuis in Middel burg gehouden. Op initiatief van Van de Bilt zaden en vlas, Provin cie Zeeland, Syntens en het Zeeuws Museum, werkt een aantal bedrijven aan nieuwe concepten op basis van vlasvezels. U kunt aanwezig zijn bij de openba re presentatie van de nieuwe pro ductontwerpen die eerder op de dag zijn ontstaan tijdens (besloten) zogenaamde Design Pressure Cook er Sessies. Industrieel ontwerper Christien Meindertsma, onder andere be kend van de tentoonstelling Chris tien Meindertsma - Vlas (kavel Gz-59 west) in het Zeeuws Mu seum, houdt een inleiding. Programma presentatie: 15.00 -15.30 uur: Ontvangst; 15.30 - 16.30 uur: Inleiding gedeputeerde Cees van Beveren en Christien Meindertsma, presentatie ontwik kelde producten; 16.30 -17.30: Bor rel met mogelijkheid tot bezoeken van de tentoonstelling Christien Meindertsma, Vlas (kavel Gz-59 west). Toegang: gratis; aanmelden: alleen bij Van de Bilt zaden en vlas, Sluis kil, 0115 471922 of info@vandebiltzadenvlas.com. Informatie: Projectbureau Zeeland, 0118 269877 of info@projectbureauzeeland.nl (Ca- rola Helmendach). Christien Meindertsma, Vlas (kavel Gz-59 west) is nog tot 3 maart 2013 in het Zeeuws Museum te zien. Anke en Prina Pronk bij het schaalmodel van hun winkel aan de Keizer dijk in Goes. foto Mechteld Jansen Poppetjes met handgemaakte kleren van Duitse en Britse makelij. Hele poppenhuizen verkopen ze met en zonder kelder, helemaal in gericht of kaal. Je kunt ook bouw pakketten kopen, maar ook voor bestaande of zelfgemaakte poppen huizen is alles voorhanden: vloer bedekking, parket, tegels, behang, deuren, kozijnen, gordijnen en trappen. Alles wat bij de doehetzel- ver, de meubelwinkel en de huis houdelijke artikelenzaak te koop is, hebben de dames Pronk ook, maar dan in miniatuur. „Het leuke is dat je voor allerlei stijlen kunt kiezen. In een Victoriaans huis zet ten de mensen bij voorkeur meu bels en spullen uit die tijd, maar ul tramodern kan ook. Wat wij niet hebben, bestellen we gewoon", stelt Anke. Ook voor de bevolking van de poppenhuizen, prieeltjes, schuurtjes en zelfs een klein plee tje, kan worden gezorgd in De Klei ne Wereld. De dames Pronk verko- Portretjes in een lijstje tegen een stijlvast behangetje. Beeld van de vlasexpositie in het Zeeuws WJseum 4^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50