41 binnenland Racisme in Den Bosch gaat wereld over a 'Beatrix verdwijnt niet achter geraniums' Loslippige Lubbers Aangifte na uitlekken Cito 'Wangedrag is niet uit te bannen' 980-2013 oningin der ederlanden Beelden van FC Den Bosch- fans die oerwoudgeluiden naar een speler van AZ schreeuwden, gingen de hele wereld over. Een nieuwe smet op het voetbal. UW CRUISE BDEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Noorse Fjorden Noordkaap ms Rotterdam Canarische Eilanden Costa neoRomantica CRUISEWINKEL.NL www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Door de twijfels van prinses Juliana over Willem-Alexan der nog eens op te dissen, schaadt oud-premier Ruud Lubbers het imago van de koning in spe. PAUL KUSTERS 9 J donderdag 31 januari 2013 wmmmmm De Britse krant The Inde pendent schreef over 'een incident dat op nieuw een donkere schaduw werpt over het Neder landse voetbal'. Het Amerikaanse persbureau AP noemde 'deze vorm van racisme schokkend, om dat het slechts enkele weken gele den was dat de Nederlandse autori teiten pleitten voor meer respect na de dood van een grensrechter'. De oerwoudgeluiden die dinsdag op de tribunes van voetbalclub FC Den Bosch tijdens het bekerduel met AZ (0-5) te horen waren, zijn de hele wereld over gegaan. Ieder een spreekt er schande van. Zo ook het CDA dat gisteravond riep dat wedstrijden voortaan direct moeten worden gestaakt bij oer woudgeluiden. Racistische uitingen op voetbaltri bunes helemaal uitbannen zal ech ter niet lukken, zegt Stijn Verha gen, lector aan de Hogeschool van Utrecht en gespecialiseerd in Op voeden en Sport 8c Samenleving. Bossche 'supporters' schreeuwden oerwoudgeluiden naar AZ-spits Jo zy Altidore. Een van de assistent- scheidsrechters werd bekogeld met sneeuw- en ijshallen. De wedstrijd werd kort stilgelegd. Volgens Verhagen is er in essentie sprake van een opvoedingspro bleem en ligt er dus een taak voor ouders en alle andere volwassenen die met jongeren te maken heb ben. „Hoewel steeds meer mensen dit belang wel inzien, is minder be kend hoe je concreet het goede voorbeeld kunt geven", stelt hij. Voor scheidsrechter Reinold Wie- demeijer was er na de rust een mo ment dat hij het duel definitief wil de staken. Hij zag daar op verzoek van AZ en met name Jozy Altido re vanaf. Vorig jaar stapte de ploeg van trainer Verbeek ïiog van het veld toen iemand doelman Este- ban in de Amsterdam ArenA fy siek aanviel. „Nu kwamen de spelers niet in ge vaar", zegt een woordvoerder namens de coach van AZ nu. Lector Stijn Verhagen: „Bij top sport gaat het om winnen. Niet al leen supporters, ook voetballers en trainers zoeken soms de gren zen op terwijl ze mijns inziens het goede voorbeeld zouden moeten geven. Een manier om daar paal en perk aan te stellen, is met kraak heldere spelregels die je strak hand haaft. Ik begrijp niet waarom voet ballers die fel op de scheidsrechter reageren vaak nauwelijks worden bestraft." Na de gewelddadige dood van grensrechter Nieuwenhuizen is er veel aandacht geweest voor agres sie. Verhagen: „Maar het beklijft niet. Het belang van goed gedrag moet je duurzaam verankeren in je club zodat iedereen er echt naar handelt. Ik denk dat je naast vrijwilligers ook professionals no dig hebt om dit doel te bereiken. Zij kunnen ervoor zorgen dat clubs die het wel goed doen, erva ringen uitwisselen. Daarnaast is be langrijk dat de mensen die verant woordelijk zijn voor misstanden evenredig gestraft worden." Inclusief busreis! (net. drankenpakket) 1.719,-j te 1.065,- Rotterdam. Bergen, Geiranger. Trondheim, Tromso. Honningsvag. Alesund. Flam. Stavanger, Rotterdam Vertrek: 8 juni 3* augustus Ontvang tot S80 ómtogoed per hut rot/ft.- in undew Savona. Barcelona. Casablanca. Santa Cruz de Tenerife. Funchal. Malaga, Rome. Savona Vertrek: 1 en 23 april hel /tucht en transfers l DEN HAAG - Koningin Beatrix trekt zich na haar aftreden niet terug achter de geraniums. Als lid van het Koninklijk Huis zal ze zich nog volop bemoeien met openba re optredens, werkbezoeken en zelfs buitenlandse handelsmissies. „We gaan haar nog veel zien", ver wacht Douwe jan Elzinga, hoogle raar staatsrecht aan de Rijksuniver siteit Groningen. Volgens de hoogleraar is Beatrix niet van plan op haar lauweren te gaan rusten. „Elke maand vergade ren de leden van het Koninklijk Huis, waarbij Beatrix gewoon zal aanschuiven. Daar wordt de agen da voor de publieke optredens be paald. Nu is het nog zo dat prinses Margriet regelmatig de koningin vervangt. Straks zal prinses Beatrix ook inspringen" voor Willem- Alexander en Maxima." Beatrix zal - zeker in de eerste ja ren - nog een flinke stempel druk ken op het koningschap van Wil- lem-Alexander, verwacht Elzinga. „Zij blijft zijn belangrijkste advi seur. Achter de schermen natuur lijk." Hoewel Beatrix straks geen staats hoofd meer is, valt ze nog wel on der de ministeriële verantwoorde lijkheid. „Dat betekent dat ze altijd op haar woorden moet blijven pas sen", zegt historica Reinildis van Ditzhuyzen. „Onverwachtse uit spattingen en politieke meningen zijn er niet bij." Prinses Beatrix die onomwonden haar mening geeft op Twitter, hoe ven we dus echt niet te verwach ten, denkt ook Derk Jan Thijsen, directeur van het museum Buren 8c Oranje. „De koningin zal ook als prinses wijs omgaan met haar rechten en plichten. Ze bleef altijd geweldig binnen de kaders. Ze streefde naar perfectie en is daarin goed geslaagd." Hij verwacht ook dat ze ver weg zal blijven van politieke uitspra ken. „Ze wil haar troonopvolger niet in verlegenheid brengen. Daar voor is ze diplomatiek genoeg." Prins Willem-Alexander (links) in gesprek met oud-ministers Jan Pronk en door Floor Ligtvoet en Peter Winterman Net nu deze week be kend is geworden dat prins Willem-Alexan der op 30 april koning wordt, haalt Ruud Lubbers, oud-premier en minister van Staat, een 'leuke anekdote' aan uit de familiegeschiedenis van de toosenhenk.nl O O Oranjes. In Nieuwsuur onthulde hij dat prinses Juliana hem ooit bij zich had geroepen omdat ze twij felde of kleinzoon Willem-Alexan der wel een goede koning zou kun nen worden. „Gaat hij dat redden?" zou de prin ses hebben gevraagd. De anekdote is niet nieuw, al in 2004 vertrouw de Lubbers de twijfels van Juliana aan journalisten toe. Maar dat hij er nu wéér over begint, is opval lend. „Het is opmerkelijk en scha delijk", vindt Tweede Kamerlid Ro nald van Raak (SP). „Lubbers hoort niet uit de school te klap pen. Het is niet gepast. Wat in ver trouwen is gezegd, moet vertrou welijk blijven." Dat vindt ook coali tiepartij PvdA. „Dit had privé moe ten blijven", stelt Kamerlid Jeroen Recourt. „De opmerkingen uit een DEN HAAG - Een dag nadat enkele opgaven van de Cito-toets waren uitgelekt, heeft Cito woensdag aan gifte gedaan. Dat zegt staatssecreta ris Sander Dekker (Onderwijs). Op de basisscholen buigen 165.000 kinderen zich in februari over de Cito-toets, maar NRC Handelsblad had dinsdag al opgaven in handen. Cito onderzoekt het en de organi satie heeft aangifte gedaan om schending van auteursrecht en de geheimhoudingsplicht. pagina 10 en 11: Alles voor een goede score

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4