uit 17 Stoof uit de Bourgogne eten met puck Boeuf bourguignon traditionnel, stoofschotel voor vier tot vijf personen donderdag 31 januari 2013 Lekker stoofvlees maken is een kunst die onze oma's en moeders verstonden, maar waaraan een nieu we generatie thuiskoks zich bijna niet meer waagt Ze proberen het een keer of twee, drie, maar met dermate teleurstellende resulta ten (taai vlees!) dat ze voortaan liever hun toevlucht nemen tot kant-en-klare stoof van de slager. Of ze bellen hun moeder met het verzoek weer eens lekkere, ouder wetse stooflapjes te maken. Terwijl het toch echt niet moei lijk is. Het enige wat je nodig hebt, behalve goed vlees, is ge duld. Rundvlees moet na het aan braden minimaal 2,5 uur, liever nog 3 uur, op een heel klein vuur tje staan pruttelen, net onder het vocht. Wil je dus om half zeven eten, dan moet je om een uur of drie toch wel beginnen. Echt iets voor een druilerige zondag. Een van de lekkerste en mis schien wel beroemdste stoofge- rechten ter wereld is de boeuf bourguignon (spreek uit büf boerkinjön). Het klinkt ingewik keld, maar is een heerlijk geuren de, huiselijke stoofschotel uit de Franse Bourgognestreek, die echt niet moeilijk te maken is. Succes verzekerd. Het moet begin jaren tachtig ge weest zijn, dat wij in de oude blauwe eend (2CV) van mijn moe der via Luik, Luxemburg en Nan cy afzakten naar het zuiden. Die mooie, gladde snelweg door de Ar dennen lag er nog niet en voor Franse tolwegen hadden we geen geld (over). Dus hobbelden we in België over de kasseien en reden we in Frankrijk over de Route Na tional. We schoten geen meter op, maar dat behoorde tot de char mes van de vakantie. Twee volle dagen waren we al onderweg, toen we de Bourgogne bereikten, een wijngebied met klinkende plaatsnamen als Nuits-Saint- Georges, Savigny-les-Beaune en Meursault. Gefascineerd door culi naire klassiekers, wilde ik hier de authentieke boeuf bourguignon proeven. We raakten verzeild in een Relais Routiers (chauffeursres- taurant) met lichtgrijze, formica tafels en dito stoelen onder gena deloze tl-balken. Het geijkte plaat je. Na de salade verte (groene an- dijviesla) kregen we op onze pa pieren placemats een vuilwit diep bord met een soepachtige substan tie, met daarin flinke stukken vlees, bolletjes wortel, sjalotten, kwarten gekookte aardappel, spek jes en gebakken champignons, overstrooid met gehakte peterse lie. Glaasje rood ernaast en stok brood om de saus mee op te dep pen. Allesbehalve verfijnd, maar die intense smaken vergeet ik echt nooit meer! Krachtig, diep, zonder herkenbaar naar wijn te smaken, met heerlijk botermals (charolais)rundvlees. Later heb ik boeuf bourguignon gegeten in di verse chique restaurants, met kun stig gespoten randjes aardappelpu ree, onder een bladerdeegdakje, met bleekselderij en getourneer- de champignons (truttig ingekerf- de hoedjes). Maar nooit was hij zo lekker als die traditionele stoof schotel van toen. Laat je niet gek maken door de recepten op inter net, die je vertellen dat je het vlees moet marineren in wijn. On zin. Dat doen ze in de Bourgogne ook niet En nog wat: tomaten en tomatenpuree horen er niét in! BENODicDHEDEN 200 gram gerookt spek, in blokjes; 300 gram sjalotten, in vieren; 2 tenen knoflook, fijngesneden; 750 gram magere runderlap pen, in flinke blokken; 100 gram boter; 2 eetlepels olijfolie; 3 afgestre ken eetlepels bloem; 3 takjes verse tijm; 2 laurierbladen; 200 milliliter heet water; 200 milliliter fruitige rode wijn; 100 gram champignons; 100 gram wortel bolletjes (of winterwortel in stukjes); 6 gekookte, iets kruimige aardappels, in kwarten; 1 bosje platte peterselie; zout en versgemalen peper. bereidingswijze Bak in grote braadpan 75 gram boter spekblokjes onge veer 5 minuten. Voeg sjalotten en knoflook toe en laat weer 5 minu ten bakken. Schep alles met schuimspaan uit pan en bewaar. Voeg aan braadvet olie toe. Bestrooi vlees met peper en bak op flink vuur al roe rend snel bruin. Bestrooi met bloem, laat even doorbakken. Voeg al roerend heet water toe. Voeg wortelbolletjes, tijm, laurierblad en het spek-sjalotmengsel toe. Verwarm wijn in steelpan en voeg al roerend toe. Laat 3 uur pruttelen op kleinste vuur op sudderplaatje, met dek sel op pan. Check of je af en toe een blub (belangrijk!) ziet, roer gere geld. Reinig champignons met keukenpapier, snij in vieren, bak in koe kenpan met zout en peper in 25 gram boter snel bruin. Meng samen met gekookte aardappel door stoofschotel, laat 15 minuten doorwar men. Proef, breng op smaak met zout en peper. Hak peterselie, strooi erover. Serveer in diepe borden en geef er knapperig, vers stokbrood bij en een fruitige, rode wijn. Een Bourgogne past natuurlijk perfect, maar minder dure Chileense pinot noir is ook lekker! tip Goed van tevoren te bereiden (tot aan 'reinig champignons'). Ideaal voor etentjes. Volgende dag nog lekkerder! net zo zacht. Het volgende bord wordt ons gebracht met hand schoenen aan tegen de hitte: een staart van Europese kreeft met bo tersaus en humus, een vleug mid den-oosten in een verder tamelijk klassiek gerecht. Na al dat moois volgt ook nog een hoofdgerecht, toch iets minder spectaculair: kalfs vlees met bijna rauwe schijfjes knolselderij met dotjes kerriemayo- naise erop en sjalottenpuree. Het foto Mark Neelemans boos en een donkere bonbon met een roze top gevuld met wellustig eiwitschuim: een negerinnentiet, grapt onze jonge ober. Restaurant t Hemelrijk, Nieuwstraat 28. 4561 CD Hulst. 0114 312700, hemelrijk@zeelandnet.nl www.restauranthemelrijk.nl Geopend van donderdag tot en met maandag, 't Hemelrijk is minder goed geschikt voor mensen in een rolstoel. vlees is teer en rosé, de jus is zacht; ook dit is een schilderijtje op een prachtig bord. Het dessert is een combinatie van hazelnootcrème, lekkere kleffe brownieblokjes, karamelbanaan en ijs dat naar bloemen smaakt: ge maakt van geraniumbloem en cit rus, horen we, met er bovenop een dakje van bros schuim. Bij de espresso komt nog een verrassing: witte chocola gevuld met fram door Puck Kerkhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47