zeeland 13 Dijken bij Ritthem verstevigd Staatsrechtdeskundige: 'Niets aan de hand' Leuke projecten die de grauwsluier over het onderwijs wegnemen 40a Provinciewet, artikel Koopkracht commentaar BEËDIGING MOET OVER EN VERDER 'Om iedere twijfel uit te sluiten is het wijs en ver standig de eed nogmaals af te leggen' r t Gedeputeerde Carla Schönknecht moet opnieuw worden beëdigd. Be kijk de video van hoe het fout ging op www.pzc.nl Lees de onderwerpen die onze columnisten bezighouden op www.pzc.nl/columns STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto 1 donderdag 31 januari 2013 Schraalhans is keuken meester in Nederland. Dat blijkt uit de aanpak van minister Lodewijk Asscher van Sociale Zaken. Op aandringen van de Tweede Ka mer zal hij met vakbonden en werkgevers bekijken of er iets te doen is aan de koopkracht van ouderen en van ouders met een gehandicapt kind. Want die gaan er dit jaar sterk op achter uit Maar Asscher trekt de porte monnee niet wijd open. Hij waarschuwt dat het kabinet niet veel meer kan doen dan de pijn herverdelen. Minder bezui nigen is voor Asscher geen op tie. Dat lijkt de juiste keuze. Want verder uitstel van de sane ring van de overheidsfinanciën zal uiteindelijk nog veel meer pijn doen. Als je vergeten bent het dak te repareren toen de zon scheen, zul je het in de re gen moeten doen. Overigens is het goed dat de Ka mer Asscher tot zorgvuldigheid dwingt. Met elk loonstrookje en elke uitkering komt meer zicht op de effecten van het re geringsbeleid. Dit is de tijd voor correcties. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Voor Waterschap Scheldestromen is de weg vrij om de dijk van de Schorer- en Welzin- gepolder bij Ritthem te verster ken. De polder was in beeld als alterna tief voor de ontpoldering van de Hedwigepolder. Maar nu het be sluit gevallen is dat de Hedwigepol der uiterlijk 2019 helemaal onder water moet staan, kan de Ritthem- se dijk worden verstevigd. „Deze dijk voldoet nu niet aan de veilig heidseisen", zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. Ook Zeeland Seaports had zijn oog laten vallen op de Schorer- en Welzingepolder. Deze polder zou als natuurcompensatiegebied die nen voor de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal (WCT) van Zeeland Seaports. Nat te natuur en dijkversterking wer ken elkaar tegen. Een woordvoer der van het havenbedrijf laat we ten dat hierover met dijkgraaf Pop pelaars is gesproken. De dijkver sterkingswerkzaamheden moeten wat Zeeland Seaports betreft zo spoedig mogelijk beginnen 'omdat het niet zeker is dat de WCT er ooit komt en het dus ook niet ze ker is dat er ter compensatie na tuur moet komen'. Het water schap heeft haast, omdat het Rijk vanaf 2015 dijkversterkingswerk zaamheden niet meer volledig ver goedt. Het schap moet dan 10 pro cent voor zijn rekening nemen. Carla Schönknecht met kleindochter Veerle op de arm tijdens de gewraakte eedaflegging in de Statenzaal. foto Marcel Modde Een gedeputeerde kan zonder beëdiging niet functioneren, maar de positie van gedepu teerde wordt niet onmogelijk als die beëdiging niet volgens de rege len van de kunst is verlopen. Dit oordeel van staatsrechtgeleerde Douwe Jan Elzinga maakte het mo gelijk dat Carla Schönknecht deze week gewoon aan de slag kon gaan als lid van het dagelijks pro vinciebestuur ondanks de fouten bij het afleggen van de eed. In zijn op verzoek van de provin cie uitgebrachte advies stelt Elzin ga vast dat zich rond de eed of be lofte vaker problemen voordoen en niet alleen in Nederland. Hij wijst op de vergissing die Barack Obama bij de aanvaarding van zijn eerste termijn als president van de Verenigde Staten maakte toen hij een van de zinnen van zijn ambts eed niet correct uitsprak. Dat was - om alle twijfel uit te sluiten - aan leiding de nieuwe president de eed een dag later nog eens af te la ten leggen. In het geval van Schönknecht acht Elzinga het wijs en verstandig dat ook te doen: in een volgende sta tenvergadering nogmaals de eed en dan met het juiste wetsartikel als grondslag. Volgens Elzinga kun nen intussen geen problemen ont staan over de rechtsgeldigheid van haar benoeming. De manier waarop de eed moet worden afgelegd, is verankerd in de Wet vorm van de eed van 1911. Eind vorige eeuw is eedafleggers in een aantal gevallen de gelegen heid geboden af te wijken van de in de wet voorgeschreven formule 'zo waarlijk helpe mij God Almach tig'. Toen mocht een gemeente raadslid in Aalten zweren in naam van Allah de Erbarmer de Barm hartige en een Zuid-Hollands sta tenlid mocht de aanduiding God de Krachtige gebruiken. De afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State stak er in 2002 evenwel een stokje voor. In de analyse van Elzinga is er niets aan de hand als 'almachtig' bij wijze van verspreking 'alle machtig' wordt, ook al valt deze term volgens Van Dale gelijk te stellen aan 'jeminee!' of 'crimi neel!' wijs hangt. Met de projecten die bij de onderwijsprijs in de belang stelling komen te staan wil het in stituut laten zien dat er ook leuke dingen in het onderwijs gebeuren. Het project van de Heidepoort heet Passie, Plezier en Presentatie. Het is een muziekproject waarin de school samenwerkt met de mu ziekvereniging Heikant en de Zeeuwse Muziekschool. Het pro ject zorgt er voor dat alle leerlin gen van de school kwalitatief goed muziekonderwijs krijgen en de be ginselen leren van het bespelen van koperen-, houten- en slag werkinstrumenten. Het Edudelta College deed mee met een project genaamd Klom pen en Naaldhakken. Het is de uit werking van een project waarin 300 leerlingen van de school in een verhaal duidelijk maken wat ze willen bereiken in het leven. Daaruit zijn ongeveer 50 verhalen uitgekozen die zijn gebundeld in een boek. De Rede maakte een cultuurpro ject over water, waarin alle vakken aan bod komen. In totaal werden ruim 20 projec ten voor de Zeeuwse onderwijs prijs ingestuurd. Daaruit rolden zes genomineerden. De winnaars doen mee aan de Nationale Onder wijsprijs op 20 maart Ik zweer dat ik getrouw zal zijn aan de Grondwet, dat ik de wetten zal nakomen en dat ik mijn plichten als gedeputeerde naar eer en geweten zal vervullen. Zo waarlijk helpe mij God Almachtig! door René Schrier MIDDELBURG - Basisschool Heide poort uit Heikant en het Edudelta College uit Goes hebben gisteren de Zeeuwse onderwijsprijs gewon nen. De publieksprijs ging naar de stedelijke scholengemeenschap De Rede uit Terneuzen. De Zeeuwse onderwijsprijs is een tweejaarlijkse wedstrijd die voor de elfde keer is gehouden. De orga nisatie is in handen van de provin cie Zeeland en het Instituut voor Nationale Onderwijspromotie. Kees Koppers van dat instituut legt uit dat het wel eens lijkt alsof er een grauwsluier over het onder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3