301 sport Ajax in Renesse Koninklijke fout Korfbal snel terug Met een overwinning in de derby tegen Dreischor zouden de voetballers van Renesse kampioen worden. Deze wedstrijd op zondag 1 februari 1953 werd echter nooit gespeeld. De ramp haalde er een streep door. Zoals door heel veel een streep ging. Ook op sportgebied. Korfballers, voetballers, schakers, allemaal hadden ze hun eigen problemen. Wat deed de watersnoodramp met de sport? donderdag 31 januari 2013 De watersnoodram door Rudy Boogert en Maurice Steketee Hun internationals waren er niet bij, maar verder waren Ajax en Blauw Wit op volle oorlogssterkte naar Renesse gekomen. De wedstrijd tus sen de Amsterdamse voetbaltoppers op 29 mei 1954 moest voor de nodige afleiding zorgen in het getroffen gebied alsmede voor de nodige centjes voor de wederop bouw. Het was niet toevallig dat er twee Amster damse clubs tegenover elkaar stonden in Renesse. Amsterdam had Schouwen-Dui- veland geadopteerd. Handen, materialen en morele steun werden gecoördineerd vanuit de hoofdstad. De actie 'Amsterdam helpt Schouwen-Duiveland' zou uiteinde lijk vijf ton opleveren, circa 230.000 euro. Het Ajax van doelman Eddy Pieters Graaf land won in Renesse overigens met 4-2. Op sportgebied kreeg het zwaar getroffen Ouwerkerk - de sportvereniging verloor bij de ramp zes leden - een nieuw terrein van Amsterdam. Ook Burgh had zijn veld aan de hoofdstad te danken. De nationale tafeltennistoppers Cor du Buy en Will van Zoelen kwamen namens Amsterdam tafeltennistafels brengen en ga ven direct een potje pingpong ten beste. Zoals bij de gehele wederopbouw kreeg ook de Schouwse sportwereld van alle kan ten hulp aangeboden. In Nieuwerkerk werd het sportterrein bijvoorbeeld her bouwd door United Nations Association, een vrijwilligerstak van de VN. De nieuwe kleedlokalen werden gefinancierd door de Rotary Club Middelburg. Als een sportief project werd afgerond, volgde steevast een opening met bijzonde re wedstrijden. Bij de heropening van het Zierikzeese sportpark Bannink (augustus 1955) en van het terrein in Nieuwerkerk (juni 1958) kwamen de korfballers van Swift uit Middelburg langs. In Ouwerkerk werd bij de herstart (september 1958) ge- wielrend, gekorfbald en speelden de ama teurs van Ajax en Blauw Wit tegen elkaar. In Burgh (september 1959) luisterde Noord- wijk de opening op met een voetbalduel te gen de plaatselijke trots (2-8). Met de nieuwe accommodaties kreeg ook het Schouwse sportleven weer wat kleur op de wangen. Schande werd ervan gesproken dat er 'the day after' her en der in het land nog gevoetbald werd. In Zeeland rol de de bal niet, maar in het binnenland wel. „Wij zullen over dit voetbal op deze Zon dag geen verslagen publiceren en volstaan met de uitslagen te vermelden", schreef het Dagblad voor Amersfoort bijvoorbeeld. „Wat eigenlijk nog te veel is." Diverse periodieken lieten zich in de dagen na de ramp in soortgelijke bewoordingen uit. De voetbalbond had na het bekend worden van het onheil 'voor geheel het land de wedstrijden moeten afgelasten'. Dat gebeurde niet. En dat was, volgens het Dagblad voor Amersfoort: „Een diep te be treuren fout van de Koninklijke." In Arn hem twijfelden Vitesse en Be Quick uit Groningen of ze hun duel op deze zwarte zondag wel moesten spelen. Na overleg be sloten de teams toch in actie te komen en van de gelegenheid gebruik te maken om een collecte onder de vijfduizend toeschou wers te houden. De opbrengst bedroeg 2500 gulden (zo'n 1200 euro). In Aarle Rix- tel (boven Helmond) was de plaatselijke vierdeklasser ASV al aan zijn wedstrijd be gonnen toen de onheilstijding het veld be reikte. ASV brak de wedstrijd af en ging met 45 leden naar Breda om van daaruit hulp te bieden. In Grou (Friesland) werd de wedstrijd van gymnastiekvereniging SSS op de dag van de ramp onderbroken. Op verzoek van de burgemeester reisde een aantal leden af naar het rampgebied om hulp te verlenen. De eerste sport op Schouwen-Dui veland die na de ramp de draad weer oppakte, was korfbal. Begin april werd in Renesse bij de korfbalvereni ging Strandvogels een toernooi met diverse eilandelijke teams gehouden. De opbrengst van het toernooi (155 gulden, zo'n 70 euro) kwam ten goede aan de Schouwen-Duive- landse Korfbal Bond (SDKB). Deze bond organiseerde de grootste sport op Schouwen-Duiveland. De regio telde be gin jaren vijftig dik 700 korfballers. Ter ver gelijking: de voetballers kwamen tot de helft. Vrijwel elk dorp op het eiland had zijn eigen korfbalvereniging. Op het hoog tepunt waren er wel twintig clubs met meerdere teams in competitie. De ramp trof de korfbalsport dus ook in het hart. Nota bene in het zilveren jubi leumjaar van de SDKB. Behalve op emotio neel vlak was de sport ook op materieel vlak geraakt.Er waren geen velden, geen ballen, geen palen, geen manden, geen te nues... Uit alle hoeken van het land kreeg de SDKB echter materiële en financiële hulp aangereikt. Het grootste struikelblok waren de velden. Een jaar na de ramp uitte het bestuur van de bond zijn zorgen. „In de persverslagen over het Reconstructie plan voor Schouwen-Duiveland wordt niet gerept over de aanleg van sportterreinen." De verenigingen hadden hun zaakjes op personeel gebied redelijk op orde. Zestien teams waren een jaar later al op de been ge bracht. Maar waar bleven de velden? „Voor al ook voor het plattelandsmeisje, dat hier door de enige mogelijkheid van lichaams beweging geboden wordt", aldus de SDKB. De noodroep werd gehoord. Stapje voor stapje hervond het kofbal zijn plaats in het Schouwse leven. Maar toch droeg de wa tersnoodramp er indirect aan bij dat de sport uiteindelijk geminimaliseerd werd tot slechts één vereniging op Schou wen-Duiveland. Alleen Zierikzee kent nog een club: All-Ready. De ontsluiting van het eiland maakte de weg immers vrij voor toerisme. De vaste speeldag van de korfballers was de vaste uitgaansdag: de zaterdag. Het laatste duw tje gaf de Nederlandse korfbalbond. De achttien regionale bonden werden inge dikt tot elf afdelingen. Het probleem voor de SDKB was dat het als enige bond in de zomer speelde. Na 42 jaar raakte 'het platte landsmeisje' zo haar sport kwijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30