21 zeeland Knullige fouten bij eed van Schönknecht Curator: 'Ik was niet welkom op FNV-bijeenkomst Thermphos' Adje PZC Verkeerde eed leidt tot ongeldig besluit donderdag 'Betrokkenheid en spontaniteit leiden wel eens tot ongewenste neveneffecten' donderdag 31 januari 2013 door Willem van Dam We vonden elkaar te rug via het inter net, Adje ik. Vrienden waren wij. Elk weekend gingen we op stap. Café in, café uit. Discotheek in, discotheek uit. Soms, als we in een balorige bui verkeerden, be landden we tijdens onze kroegen tochten in een treurig logement, waar we met tandeloze kanslozen de polonaise deden. We bejaagden dezelfde meiden. Adje ging er altijd met de mooiste vandoor. Hoe hij het flikte, Joost mag het weten. Adje was niet moeders mooiste. Hij had springe rig, strogeel haar, een flinke neus- partij en een hinnikend lachje. Hij bereed een Solex-brommer en dat werd in die tijd (ik heb het over de jaren zestig) niet echt 'blits' gevonden. In een poging om toch enigszins aan het toen geldende modebeeld te voldoen, had hij op zijn Solex een hoog Puch-stuur gemonteerd, hetgeen hem nóg meer hoon opleverde. Desondanks lag Adje goed bij de dames. Had hij een fraaie madam op het oog, dan stapte hij resoluut op haar af, offreerde een drankje, babbelde op luchtige toon over iets onbenulligs en na een half uurtje verlieten zij in hevige om strengeling het etablissement. Zó zag ik hem steeds maar weer ver trekken: met Manda, Gretha, Son- ja, Ada, Marijke en al die anderen. Dat ik uiteindelijk mijn Margriet veroverde, kwam alleen maar om dat Adje die avond wegens buik griep het bed moest houden. Jaren niet meer gezien, Adje. Via-via vernam ik dat hij op een kantoorkruk achter een loket braafjes op zijn pensioen afkoer ste. Dat was het laatste wat ik over hem hoorde. Tot ik vorig week zijn naam tegenkwam op Schoolbank.nl. „Ben jij het echt, Adje?", mailde ik hem. "Ja, ik ben het echt", mailde hij terug. En hij schreef dat het hem leuk lijkt el kaar weer eens te ontmoeten, dan kan hij meteen zijn nieuwe echt genote voorstellen, want hij is pas hertrouwd. Met een vrouw die ze ker twintig jaar jonger is dan hij. Heeft hij het toch weer geflikt, die Adje. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op beta ling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKTIE). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). ik betaal doormiddel van automatische incasso: □€28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: Postcode:Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Ematodres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. DabAAindniMMtiar Uanrffakomnd KWIflIiipwIWilll.HOTBCWfiin^. Ga naar pK.nI/abennere# of stuur dere bon zonder postzegel naar: PZC, lezersservice, Antwoordw. 54050,5004 VB Tilburg. mQv n M4 cototon van de tearten op de «etste W# tl m Carla Schönknecht-Vermeulen (VVD) kon een betere start als lid van het dagelijks provinciebe stuur hebben. Haar beëdiging als gedeputeerde verliep niet correct en moet over. door Ben Jansen Eén ding is zeker: de twee jarige Veerle blijft thuis wanneer haar oma Carla Schönknecht op 15 maart opnieuw de eed aflegt als gedeputeerde. De kleine zorgde vrijdag in de Sta ten van Zeeland voor vertedering, maar leidde ook de aandacht van haar grootmoeder af. Die nam haar zoons dochter op de rechter arm, waardoor ze gedwongen was twee vingers van haar linkerhand op te steken bij het afleggen van de eed. Ook versprak ze zich. „Zo waarlijk helpe mij God almach tig", had ze moeten zeggen. Het werd 'allemachtig'. Niemand zal het Veerle euvel wil len duiden en dat geldt al hele maal voor de ernstiger fout die bij de beëdiging werd gemaakt: com missaris van de koningin Karla Peijs las een verkeerde tekst op: voor de beëdiging van een lid van Provinciale Staten in plaats van de plechtige formule die een lid van het dagelijks provinciebestuur dient uit te spreken. Domme fout, dat erkent iedereen. Om te beginnen statengriffier Peter Joosse. Zijn afdeling heeft de tekst van de verkeerde eed uit de bestanden gelicht. Joosse: „Tja, nie mand heeft het opgemerkt. We hebben maatregelen genomen om zo'n fout in de toekomst te voorko men. Maar het blijft jammer." Er zijn er meer in de Statenzaal die het woord 'jammer' gebruiken. WD-fractievoorzitter Kees Bie- rens bijvoorbeeld. Zijn fractie heeft twee zware maanden achter de rug: de korte ziekte en het over lijden van WD-voorman en -ge- deputeerde Sjoerd Heijning en de voordracht van een opvolger. Bie- rens: „De periode hebben we ach ter de rug en de beëdiging van Car la Schönknecht vormde daarvan de afsluiting. En dan gebeurt er zo iets knulligs." Bierens wil de verkeerde eed los- zien van de andere fouten: de ver keerde hand en het onjuiste 'alle machtig'. „Daar had niemand het over gehad als wel de juiste tekst was uitgesproken. Dat is toch van een andere orde." SGP-fractievoorzitter en waarne mend Staten-voorzitter Goos Roe land vindt het jammer dat enigs zins afbreuk is gedaan aan een sta tig gebeuren dat de installatie van een gedeputeerde wat hem betreft toch is. „Dit verdient geen schoon heidsprijs. De benoeming van een gedeputeerde en hecafleggen van de eed zijn belangrijke momen ten." Hij omzeilt de vraag'tïf een en an der een gevolg is van de losse ma nier waarop Peijs de statenvergade ringen leidt. Roeland: „Ze doet dat op een manier waaruit betrokken heid en spontaniteit spreken. En dat kan soms wel eens tot onge wenste neveneffecten leiden." Schönknecht is deze week welge moed aan de slag gegaan. Dossiers lezen, dinsdag haar eerste GS-ver- gadering en woensdag de opening van het gerenoveerde huis op de Kruisdijkschans in Heille. En ook al zal Veerle er in maart bij de herkansing van de beëdiging niet bij zijn, ze blijft een schatje. In zijn advies aan de provincie over de eed van Carla Schönknecht vestigt staats rechtspecialist Douwe Jan Elzinga de aandacht op de eventuele gevol gen van een ondeugdelijke eedaf legging. Hij haalt een geval aan in Goes in 1883.1\vee raadsleden leggen niet de eed maar de belofte af. Vier an dere raadsleden zijn het daarmee niet eens en staken bij wijze van protest hun werkzaamheden. Bo vendien vragen ze de minister van Binnenlandse Zaken de besluiten te vernietigen waaraan de twee ge wraakte raadsleden hebben meege werkt. Die gaat daar na raadple ging van de Hoge Raad maar ten dele op in: alleen een raadsbesluit over de benoeming van een com missielid wordt vernietigd. De an dere waarin de twee raadsleden hebben mee besloten, blijven onge moeid. Elzinga concludeert eruit dat een gebrek in de sfeer van de eedsafleg ging in beginsel kan leiden tot pro blemen over de rechtsgeldigheid van besluiten. door Frank Balkenende NIEUWDORP - Curator Steven van Boven had dinsdagavond graag uit leg gegeven aan ontslagen Therm- phos-personeel tijdens een bijeen komst van FNV Bondgenoten in Middelburg. Van Boven zegt dat hij niet wel kom was. De vakbond zag zijn komst niet zo zitten, laat hij we ten. Volgens hem bestond vrees voor een mogelijk confrontatie tus sen de voormalige Thermphos-di- recteur Rob de Ruiter en curator Van Boven. „Men was bang voor een welles-nietes-spelletje." De Ruiter was overigens niet aanwe zig. De ex-directeur, die na het fail lissement onderhandelingen mede voorbereidde en begeleidde, staat op het standpunt dat de curatoren de enige gegadigde voor de fabriek bij Nieuwdorp, het Kazachstaanse fosforbedrijf Kazphosphate, te wei nig tijd hebben gegund. De meeste ontslagen medewerkers van Thermphos geloven De Ruiters' versie. De curatoren zeggen dat een overeenkomst met Kazphos phate niet alleen is afgeketst op het uitblijven van bankgaranties. Ook op andere punten kon geen overstemming worden bereikt. Welke wil Van Boven niet zeggen. Van Boven had graag de voormali ge medewerkers bijgepraat. „Ze ker, ik heb niks te verbergen. Ik weet dat er kritiek was op het feit dat we, na uit het uitblijven van een deal met Kazphosphate, alleen het nog op de fabriek aanwezige personeel hebben geïnformeerd. We hebben besloten niet de men sen die thuis zitten, uit te nodigen, want dan zit je weer met veilig heidseisen op het terrein van Thermphos. Bij gelegenheid wil len we graag nog eens ons verhaal doen als daar behoefte aan is. Er is overigens niet zo heel veel toe te voegen op dit moment, maar als het helpt om leed te verwerken, zullen we vragen beantwoorden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2