241 zeeland Dementie-epidemie op komst in Zeeland Verdriet Lotgenotengroep 'Zeg buur' in Dauwendaele KORTING!!! Gespreksgroep In het weekend van 1 februari t/m 3 februari 2013 www. neeltjeja ns. nl Dementie en zorg 'Het mooie ervan is juist het totaalbeeld dat je door de gespreksgroep krijgt' Aangrijpende film over de Ramp 1953 Film over de bouw van de storm vloedkering. Bioscoopfilm De Storm. Gratis rondleidingen in de storm vloedkering (het 8e wereldwonder). Lezing over de oorzaken van de ramp. BlueReef Aquarium met de stoere witpunthaaien- en roggen. Zeeleeuwen-en zeehondenshows. Boottocht door het Nationaal Park de Oosterschelde. En nog veel meer... Op de entreeprijzen: op i, 2 en 3 februari 2013 donderdag 31 januari 2013 De gespreksgroep Omgaan met dementie omvat zes bijeenkomsten, die ongeveer om de twee we ken worden gehouden. Dinsdagmiddag 5 februari start een nieuwe gespreksgroep, in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. Zeeland staat aan de vooravond van een dementie-epidemie. Dat heeft gevolgen, ook voor dierbaren van mensen die door dementie worden getroffen. Via Allévo gaan mantelzorgers met deskundigen en elkaar in ge sprek. door Esme Soesman Lietje Dubbelman-Ro- meyn uit Burgh-Haam- stede zou alle mensen die het aangaat bijna per soonlijk over de drempel willen trekken. „Jongens doe mee. Ik heb het zelf namelijk als heel fijn ervaren." Dubbelman schoof vorig jaar aan bij de gespreksgroep 'Omgaan met dementie'. Dinsdag gaat in de Cornelia in Zierikzee een nieuwe groep van start. Zorgorganisatie Allévo verzorgt die gespreksgroepen twee keer per jaar. Dat is geen overbodige luxe als je de cijfers ziet. De verwach ting is dat het aantal patiënten in Zeeland de komende jaren verdub belt tot 14.163 in 2040. Nog eens 42.489 Zeeuwen worden dan als mantelzorger met dementie gecon fronteerd. En dat laatste is bepaald geen mak kie, zeggen casemanager dementie Heieen Muste en maatschappelijk werker Angelique van der Wegen van Allévo. „Het is een ingrijpend ziektebeeld", stelt Muste vast. Het gaat (veelal) om een langdurig en onvoorspelbaar proces. „Waarbij je degene die je kent, kwijtraakt. Ter wijl ondertussen ook je eigen rol verandert: je wordt verzorgende." Rouwverwerking is dan ook één van de onderwerpen die ter spra ke komen bij de gespreksgroep. Je raakt je partner of ouder kwijt, zonder dat hij of zij overlijdt. „Je verliest je dierbare aan dementie", zoals Van der Wegen het ver woordt. Dubbelman heeft veel gehad aan de informatie die ze via de ge spreksgroep kreeg. Maar bovenal is ze vol lof over de aanpak van Mus te en Van der Wegen, die een sfeer van vertrouwen binnen de groep wisten te creëren. „Er kwam daar door heel wat los." Dat is ook pre cies de insteek van zo'n groep, al- 1 „Er is op het gebied van zorg voor dementie in Zeeland een hele slag geslagen", blikt casemanager de mentie Heieen Muste van Allévo op de ontwikkelingen van de afge lopen jaren terug. 1 Onder de naam ketenzorg demen tie werken zorgaanbieders binnen de Oosterschelderegio nauw sa men om tot een betere afstem ming tussen de verschillende hulp verleners te komen. Kennis wordt gebundeld en lijntjes zijn korter ge worden, lichten Muste en Angeli que van der Wegen toe. Wordt de diagnose dementie ge steld dan krijgen mensen (als zij willen) een casemanager aangewe zen. „Een onafhankelijk begelei der die als een spin in het web zit en alle zorg regelt." Dementie is een hersenaandoe- ning, waarbij steeds meer zenuw cellen in de hersenen en/of verbin dingen tussen deze zenuwcellen ka pot gaan. Hierdoor kunnen de her senen niet meer goed functione ren. Er zijn vele vormen van demen tie, waarvan de ziekte van Alzhei mer de bekendste is. Geheugenstoornissen springen (aanvankelijk) het meest in het oog. Maar ook veranderingen in karakter worden door Alzheimer Nederland als kenmerken aangedra gen. Vergeet ook het verdriet dat patiënten hebben niet, benadrukt Lietje Dubbel man. „Denk alleen al aan de afhankelijkheid van de ander, in tegenstelling tot het verleden, en de ongewisse toekomst De onmacht ook." dus Van der Wegen. „Er komen al lerlei thema's aan bod, maar lotge notencontact staat voorop." Dementie sluipt levens vaak gelei delijk binnen. Bovendien voltrekt het proces zich bij iedereen an ders. Onmogelijk dan ook om een rangorde aan te brengen in de pro blemen waar je als mantelzorger mee te maken krijgt. „Het grootste struikelblok hangt eigenlijk af van de periode waarin je zit", wijst Dubbelman op de fasen waar de menterende mensen doorheen gaan. Zoals boosheid maar ook schuldgevoel, achterdocht of juist mildheid. Daar komen nog andere variabelen bij: zoals het soort de mentie en de leeftijden van de be trokkenen. „Ik heb het getroffen", vindt Dub belman zelf. „Mijn man is 85, dan mag je ook wel wat mankeren. Maar het treft ook jonge gezinnen, die krijgen met nog meer ellende te maken. Want hoe doe je dat met kinderen die nog thuis wo nen of met werk?" En, benadrukt ze, vergeet het verdriet van patiën ten zelf niet. De verhalen leveren vaak herkenning op. Dubbelman: „Het mooie is juist het totaalbeeld dat je door de gespreksgroep krijgt. Tenminste zo ervoer ik het. En je krijgt ontzettend veel tips." Van links naar rechts: Heieen Muste, Lietje Dubbelman en Angelique van der MIDDELBURG - De lotgenotengroep 'Zeg buur, mag ik jou wat vragen' start op 21 februari 2013 in de Mid delburgse wijk Dauwendaele. Deze groep is bedoeld voor men sen die sociaal of psychisch kwets baar zijn en die graag in contact komen met buurtgenoten. Om bij voorbeeld samen koffie of thee te drinken en te praten over onder werpen die hen bezighouden. Het kan ook zijn dat zij elkaar helpen bij praktische zaken zoals een klus je doen of een formulier invullen. De groep komt elke derde donder dag van de maand van 11.00 tot 12.30 uur bij elkaar in het ontmoe tingscentrum in winkelcentrum Dauwendaele. Meedoen is vrijblij vend en kost niets, aldus een woordvoerder van Emergis. In de wijk Nieuw-Middelburg is al langer een groep 'Zeg buur' actief. Daar komen mensen elke eerste donderdag van de maand bij el kaar in Grand Café Willem. „Mijn familieleden en kennissen hebben allemaal een baan. Op verjaarda gen praten ze daar altijd over. Ik heb geen baan. Ik heb dan niet veel te vertellen. Dat vind ik verve lend. Bij 'Zeg buur' begrijpen de mensen me", aldus een deelneem ster. De bijeenkomsten worden be geleid door een preventiewerker van Indigo in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24