Beatrix treedt af 19 Jarig op een bijzondere dag Nieuwe visitekaartjes Willem-Alexander ook Markies Veere en Vlissingen Welkomst- én afscheidszoen aiilil inzien 'Eindelijk een rustige verjaardag vieren' door Maxime Ambrosini Niet alleen de troons wisseling is een gro te historische gebeur tenis, maar ook de nieuwe datum voor Koninginnedag... uh... Koningsdag is voor veel Nederlanders even wennen. Voortaan kleurt Nederland op 27 april oranje. Dan is onze toekom stige Koning Willem-Alexander ja rig. In 2014 wordt Koningsdag een dag eerder gevierd, omdat zijn ver jaardag dan op een zondag valt. 30 april staat bij bijna alle Neder landers al decennia groot in de agenda geschreven. En dus is het wennen aan de nieuwe datum en naam. Op sociale mediakanalen als Twitter en Facebook regende het maandagavond vlak na de toe- Mieke van der Jagt is 30 april jarig. spraak van de Koningin over de nieuwe nationale feestdag. Sommige Nederlanders ervaren de verandering als een grote opluch ting. Zo ook PZC-journaliste Mie- ke van der Jagt (58) uit Goes, die haar hele leven in de schaduw van het grote volksfeest stond. Ze is dan ook erg blij met de nieuwe da- Het overzicht van de koninklijke bezoeken aan de provincie Zee land, gisteren in de bijlage over het aftreden van koningin Beatrix, bleek niet volledig. De heer Jaap van Luijk wees ons er op dat ze za terdag 5 november 1994 de herden king bijwoonde van het feit dat Walcheren 50 jaar daarvoor be vrijd was. De krant deed daar maandag 7 november 1994 uitge breid verslag van. De koningin was bij de centrale herdenkingsdienst in Vlissingen. Bij de diverse activi teiten waren ook veteranen uit ver schillende geallieerde landen aan wezig. Onder de foto van de viering van Koninginnedag in Veere stond 1982: dat moet 1981 zijn. woensdag 30 januari 2013 door Jan van Damme In het provinciehuis in Middel burg wordt de bekendmaking van het aftreden van de konin gin per 30 april nog verwerkt. Maar dat de overstap van een ko ningin naar een koning ook daar gevolgen heeft, is zonneklaar. Han Polman wordt op 8 maart geïnstal leerd als Commissaris van de Ko ningin in Zeeland. Bij de troons wisseling op 30 april wordt hij ver volgens Commissaris van de Ko ning. Dat vraagt om nieuw briefpa pier en nieuwe visitekaartjes, zegt provinciaal communicatieadviseur Winnie Tahitu. Verder heeft de huidige commissaris Karla Peijs persoonlijk briefpapier - dat wordt ook vervangen. En nog iets: de pro vinciewet zal moeten worden aan gepast. Daarin staat nu nog Com missaris van de Koningin. ZIERIKZEE - Van een Koninklijke grondstoffenleveran- cier voor bakkers was het natuurlijk te verwachten: een speciaal gebakje om de troonsopvolging te vieren. Het is de Oranjezoen geworden, een variant op de neger- zoen, gevuld met een schuim van sinaasappelbavaroise en afgewerkt met oranjedip. „Het is een welkomstzoen voor Willem-Alexander maar gelijk ook een afscheids zoen voor Koningin Beatrix", zegt Leo Nouwen van Zee- landia. Het is aan de bakkers of ze het recept overne men, maar Nouwen gaat er vanuit dat de komende week de Oranjezoenen bij verschillende zaken zullen op duiken. Zeelandia gaat nu aan de slag om verschillende nieuwe gebakjes te bedenken die in april bij de bakkers kunnen liggen. Ook beraadt de Zierikzeese multinatio nal zich op een manier om als 'Koninklijk' bedrijf uiting te geven aan de troonswisseling. foto Zeelandia turn van het nationale volksfeest. En kan vanaf volgend jaar haar ge boortedag in alle rust vieren. „Ein delijk! Nu kan ik ook gewoon mijn verjaardag vieren. Al dat gedoe er omheen hoeft voor mij niet", ver telt Mieke lachend. „Meestal gaan vrienden en familieleden weg op 30 april. Ze vertrekken dan een weekendje naar Amsterdam of naar een andere stad om de dag groots te vieren. De visite komt dus een dag later om mij te felicite ren. Dat feestje hebben ze er dan al een paar dagen opzitten." In tegenstelling tot Mieke krijgt Thirza Ephraïm (28) uit Axel nu voor het eerst een groot feest op haar verjaardag. „Op 27 april word ik negentwintig. Ik vind het heel erg leuk dat er dan zo'n groot feest wordt gevierd. Op Koninginnedag zoeken wij onze vrienden sowieso al vaak op. Nu hoeven ze niet nog eens apart langs te komen voor mijn verjaardag." Thirza denkt dat we snel aan de nieuwe datum en naam zullen wennen. „Het is goed om op z'n tijd iets te veranderen. En ik vind al die extra festiviteiten op mijn verjaardag alleen maar mooi mee genomen, haha!" door Jan van Damme Koningin Beatrix is Markie zin van Veere en Vlissin gen, en Vrouwe van Sint Maartensdijk. En natuurlijk nog een hele lijst meer, variërend van Hertogin van Limburg, Burggravin van Antwerpen, Barones van Bre da tot Vrouwe van Besan^on. Al die titels gaan bij de troonswis seling naadloos over op haar zoon Willem-Alexander. Traditie, zegt Peter Blom van het Zeeuws Archief in Middelburg. Als voormalig stadsarchivaris van Veere heeft hij speciale belangstel ling voor het archief van die stad. Willem van Oranje kocht het Mar- kiezaat van Veere en Vlissingen in 1581 op een veiling. Dat was voor koningin Beatrix de reden om haar eerste koninginnedag direct na haar aantreden in 1981 in Veere te vieren. Ze maakte daar meteen een begin met de koninginnedag nieuwe stijl. In tegenstelling tot haar moeder Juliana besloot ze niet langer vast te houden aan de bordesscène op Paleis Soestdijk. Ze koos ervoor elk jaar op 30 april - de verjaardag Van haar moeder - met haar familie het land in te gaan. Veere had in 1981 de pri meur. Daar werden ook de volks spelletjes geïntroduceerd, waaraan leden van het koninklijk huis kon den meedoen. Het kussengevecht op de balk tus sen de prinsen Willem-Alexander en Constantijn tijdens de rond gang door de markiezaatstad werd Thirza Ephraïm (28), voortaan jarig op de nationale feestdag. legendarisch. Willem-Alexander won. Volgens Peter Blom heeft het ko ninklijk huis van oudsher een spe ciale band met Veere. Meer dan met Vlissingen, dat toch vooral als een rood bolwerk wordt be schouwd. De titel Markies heeft - net als an dere titels - een puur ceremoniële betekenis. Archivaris Blom gaat er van uit dat de nieuwe koning bij zijn eerstvolgende bezoek aan Veere als Markies zal worden inge huldigd. Dat gebeurt dan met een eredronk uit de verguld zilveren beker, die Maximiliaan van Bourgondië in 1551 aan de stad schonk. Peter Blom herinnert zich het be zoek van de koningin aan Veere in 2005. Iemand stelde haar toen de vraag: „Voelt u zich ook echt Mar kiezin van Veere?" Het schijnt dat de vorstin glimlachte toen ze ant woordde: „Vandaag wel." Prins Willem-Alexander en zijn broer Constantijn (links) houden op Konin ginnedag in Veere in 1981 een kussengevecht. Koningin Beatrix (links), prins Claus (midden) en prins Friso kijken toe. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9