81 Beatrix treedt af Tophotels zo goed als vol Koningspaar bezoekt straks alle provincies Zo roerig als de vorige keer zal de troonswisseling op 30 april niet verlopen. Wel is de organisatie een monster klus, weten oud-ministers Hans Wiegel en Job de Rui ter. woensdag 30 januari 2013 1980*2013 )tiingin der Nederlanden Maanden in teken van 'de dag' door Niels Klaassen Het is 30 april D-day. Poli tiek Den Haag trekt de trukendoos open: sinds gisteren is er een heuse 'Ministeriële Commissie Troons wisseling', een ambtelijke commis sie én twee speciale werkgroepen (voor veiligheid en communicatie) plus een nationaal comité inhuldi ging. De organisatie van een troonswissel is een monsterklus. Minister- president Rutte (voorzit ter van de ministeriële commissie) en zijn collega's Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken) en Ivo Op stelten (Justitie) zullen de komen de maanden tot Koninginnedag non-stop bezig zijn met de abdica tie en inhuldiging, denkt ervarings deskundige Job de Ruiter. „Het be heerst je werk, zowel praktisch als mentaal", zegt de oud-CDA-minis- ter van Justitie - in 1980 mede ver antwoordelijk voor de veiligheid op 30 april bij de beruchte inhuldi ging van Beatrix. „Vooraf vergaderden we vaker dan eens per week. Met de politietop, het Openbaar Ministerie en ande ren die met de veiligheid te maken hadden." Zijn collega-minister Hans Wiegel van Binnenlandse Zaken (ook vi ce-premier) ervoer de voorberei dingen als minder zwaar. „Hier voor liggen draaiboeken klaar, die moeten geactualiseerd worden. Dat zal nu weer moeten gebeu ren." De besprekingen over de veilig stel je voor dat het een bloedbad zou zijn geworden, dat was vreselijk ge- foto ANP Rellen in de Amsterdamse binnenstad weest", zegt Job de Ruiter. heid bleken in 1980 in ieder geval hard nodig: de krakersrellen in Amsterdam ('geen woning - geen kroning', 'kein Haus - kein Claus') bereikten die dag een climax; poli tie en ME konden op het nipper tje voorkomen dat duizenden rel schoppers tot het paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk kwamen. De Ruiter: „Dat kostte enorm veel politie-inzet." Bovendien raakten honderden mensen gewond, de schade liep in de tientallen miljoe nen. Hoewel nu regelmatig verontwaar diging klinkt over omvangrijke en kostbare veiligheidsmaatregelen bij grote evenementen, liet men ruim 30 jaar geleden al niets aan bij de kroning van Beatrix in 1980. het toeval over: 10.000 agenten en ME'ers waren op de been, sluip schutters en speciale eenheden be waakten gasten uit binnen- en bui tenland. Alles diende om ervoor te zorgen dat de twee officiële cere monies (de abdicatie van Juliana in het paleis en de inhuldiging van Beatrix in de kerk) niet verstoord zouden worden. „Dat is gelukt", zegt De Ruiter. Maar het ging maar net goed, weet Wiegel. Van een hoogtepunt wil De Ruiter daarom niet spreken. „Daarvoor was de situatie te ernstig, de boel te gespannen." Dat er iets stond te gebeuren tij dens de inhuldiging, dat de kra kers deze gelegenheid wilden ka pen om te protesteren tegen de woningnood en 'de dure kroning' stond vooraf vast. Wiegel: „Dat ging deels georganiseerd, deels on georganiseerd. De boel werd ook opgeruid via een lokaal radiosta tion." De Ruiter herinnert zich een span nende periode waarbij een zware verantwoordelijkheid op zijn schouders rustte: „Er mochten ab soluut geen ongelukken gebeuren. Stel je voor dat het een bloedbad zou zijn geworden, dat was vrese lijk geweest." Ook op de dag zelf was het peen tjes zweten. De kabinetsleden ble ven tijdens de plechtigheden ver stoken van informatie (want geen mobieltjes) over de veldslag die op datzelfde moment in de stad plaatsvond. „Je zat daar onrustig, het kwam behoorlijk dichtbij", zegt De Ruiter. Sirenes en andere geluiden van het Oproer waren bin nen hoorbaar. Beide oud-ministers vertrouwen er op dat de aanstaande troonswis sel meer ontspannen verloopt. „De sfeer in het land ten opzichte van het koningshuis is anders", zegt Wiegel. De oranjegezindheid onder de bevolking lijkt groter. De WD-prominent gelooft dat het goed komt. „Opstelten heeft als burgemeester al het nodige meege maakt, voor Plasterk is het nieuw maar dat is geen probleem." door Paulus Smits DEN HAAC - Na hun inhuldiging be zoeken koning Willem-Alexander en koningin Maxima alle provin cies. Dat maakte de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren bekend. Ook bezoekt het koningspaar binnen een jaar na de inhuldiging het Cari bische deel van het Koninkrijk. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft er alle vertrouwen in dat ko ning Willem-Alexander en konin gin Maxima na de inhuldiging be trokken zullen zijn bij de doden herdenking op 4 mei en de viering van de bevrijding en de vrijheid op 5 mei. „Uit de contacten met het aan staande koningspaar is gebleken dat ook zij het belang van herden ken en vieren onderschrijven en zich verantwoordelijk voelen om nieuwe generaties daar blijvend bij te betrekken", liet het comité giste ren weten. Gisteren werd ook bekend dat Maxima na de troonswisseling haar huidige werkzaamheden voor onder meer de Verenigde Na ties en het Nederlands Comité voor Ondernemerschap en Finan ciering voortzet. Maxima zet zich sinds 2009 voor secretaris-generaal van de VN Ban Ki-Moon in als pleitbezorger van micro-financie ring: kleine leningen aan armen die een bedrijfje willen starten, maar daar via gewone banken geen geld voor kunnen lenen. AMSTERDAM - De hoge gasten die getuige willen zijn van de inhuldi ging van Willem-Alexander, kun nen op een gespreid bedje reke nen. Voor anderen wordt het lasti ger. Alle tophotels in het centrum van de hoofdstad zijn sinds giste ren volledig bezet of zo goed als vol. Of ze blokkeren het reserve ringssysteem tijdelijk, om de beste gasten binnen te halen. Wie via booking.com accommoda tie zocht, kon gistermiddag voor de nacht van 30 april op 1 mei nog terecht in 91 van de 750 hotels, de meeste in het lagere segment (één, twee of drie sterren). Op vijf-ster- renniveau waren nog maar enkele kamers beschikbaar, waarvan één in het chique Dylan Hotel (5 ster ren), voor meer dan 1000 euro. Het statige Amstel Hotel had al snel geen kamers meer. Voor een week eerder, voor de nacht van 23 op 24 april, is er nog volop ruimte, tweepersoonskamer zijn dan voor de 'zeer scherpe voordeelprijs' van 420 euro te boeken. Op 29 en 30 april is alles vol. „We hebben met een na de bekendmaking van het nieuws een hele reeks reserverin gen binnengekregen. We gaan al les op een rijtje zetten, want we willen de gasten die voor deze fees telijke gelegenheid naar ons ko men, graag optimaal ontvangen", zegt directeur Anita Bos. Bij het Marriott Hotel is evenmin plek. „Alleen bij Courtyard by Mar riott, maar dat is geen vijf sterren en in Hoofddorp", zegt de dienst doende manager. Nabij de Dam zijn er ook hotels die hun kans afwachten en het re serveringssysteem tijdelijk hebben uitgeschakeld. Directeur René Wil deman van vier-sterrenhotel De Roode Leeuw: „We nemen twee weken lang geen reserveringen aan. We willen kijken welke par tijen geïnteresseerd zijn. Misschien zijn er wel kamers nodig voor pers bureaus of mensen uit Den Haag." Voor de koninklijke gasten die had den gehoopt op een logiesprimeur in de nieuwe topper van de Am sterdamse hotelbranche, het Wal dorf Astoria in zes statige grachten panden aan de Herengracht, komt de troonswisseling te vroeg: dit ho tel gaat pas begin 2014 open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8