Beatrix treedt af 17 'Willems' stuk voor stuk schuinsmarcheerders Vrijwillige abdicatie is geen traditie in het Verenigd Koninkrijk Prins Haakon (Noorwegen) de hand liggende figuren om je aan te spiegelen. Charles I werd onthoofd en Charles II had als bij naam 'de vrolijke koning' vanwe ge zijn vele buitenechtelijke kinde ren. Prins Charles (Verenigd Koninkrijk) De koninklijke wachtkamer van Europa telt in totaal tien prinsen en prinsessen. Naast Charles en Willem-Alexander zijn er nog prins Filip van België, prins Alois van Liechtenstein, prins Frederik van Denemarken, prins Haakon van Noorwegen, prins Felipe van Spanje die zijn twee oudere zus sen passeert, en prins Guillaume van groothertogdom Luxemburg. Victoria van Zweden en Caroline van Monaco zijn de enige vrouwe lijke opvolgers. Prins Guillaume (Luxemburg) Kroonprins Filip van België ziet zijn jongere titelgenoot Wil lem-Alexander nu eerder de troon bestijgen. Balen, want hij is er klaar voor, verklaarde hij al eerder. Maar is België klaar voor 'koning Filip'? De prins kwam verschillen de keren in opspraak door opmer kingen over politieke partijen. Bel gische politici zouden maar wei nig vertrouwen hebben in de vraag of hij wel boven de partijen kan staan: in de roerige Belgische politiek geen onverdienstelijke ei Prinses Caroline (Monaco) genschap. Vader Albert II wist de politieke crisis, na anderhalfjaar formeren, met zijn diplomatie wél tot een goed einde te brengen. In 2014 zijn nieuwe verkiezingen in aantocht en begint het hele ver haal opnieuw. Ondertussen komt kroonprins Alois van Liechten stein al aardig op stoom. Sinds 2004 neemt hij alle koningstaken van zijn vader waar als regent. En dat zijn er nogal wat in dit mini staatje tussen Oostenrijk en Zwit serland. Waar in Nederland wordt Prins Filip (België) gezaagd aan de poten van de troon (zo speelt de vorst geen rol meer bij de kabinetsformatie), ge niet Alois allerlei rechten. Zo heeft hij vetorecht over referenda, zelfs over de volksraadpleging van afge lopen zomer die juist ging over het vorstelijke vetorecht. Hoewel hij van tevoren al aangaf zijn veto in te zetten, mocht de uitslag voor hem ongunstig uitvallen, kwam het zo ver niet. Driekwart van de Liechtensteiners stemde tegen het afschaffen. woensdag 30 januari 2013 wachtkamer zit vol Koning Willem I Koning Willem II (1813-1840) verrijkte (1840-1849) werd zichzelf. gechanteerd. door Peter Winterman Willem-Alexander wil niet de geschiede nisboekjes ingaan als koning Willem IV. Na de inhuldiging op 30 april wordt zijn titel koning Willem- Alexander. Niet verwonderlijk, want de koningen Willem I, II en III hebben geen al te beste reputa tie. De drie voorvaderen van Wil lem-Alexander staan bekend als schuinsmarcheerders. Willem I verrijkte zich, Willem II omringde zich met schandknapen en Wil lem III was half waanzinnig. „Het was niet best", zegt Derk Jan Thij- sen, directeur van het museum Bu ren 8c Oranje. „Vooral Willem III was een wandelend drama. Hij wil de helemaal geen koning zijn, om dat hij nauwelijks macht zou heb ben." Door de Grondwet van 1848 hadden ministers meer invloed ge kregen. Toen duidelijk werd dat zijn vader stervende was, vluchtte Willem III naar Engeland. „Daar hoopte hij het koningschap te ont Koning Willem III (1849-1890) was half waanzinnig. lopen. Maandenlang trok hij zich met een maitresse terug", vertelt Thijsen. Maar er was geen ontkomen aan. De vader van Wilhelmina - hij her trouwde in 1879 met de 41 jaar jon gere Emma - was gedurende zijn regeerperiode niet populair. Zijn bijnaam was 'koning Gorilla'. Het leven van Willem III werd op getekend in het boek Voor de troon wordt men niet ongestraft geboren van historici Daniela Hooghiem- stra en Dor ine Hermans. Zij schrij ven dat politicus Thorbecke altijd twee pennen bij zich had als hij de koning iets wilde laten onderte kenen. De eerste pen smeet de ko ning meestal woedend de kamer in. Ook wilde Willem III regelma tig ministers laten fusilleren. Zijn vader, Willem II, was een feestbeest. Hij was stiekem homo en liet zich omringen met schand knapen. De koning werd gechan teerd. Hij kreeg in 1819 een brief waarin hem werd opgedragen 63.000 gulden te betalen, anders zou zijn geheim worden onthuld. Zijn vader - met wie hij verder al leen maar ruzie had - hielp hem om de briefschrijver te vinden en te laten arresteren. Willem I kwam op de troon nadat Napoleon was verslagen. Hij be gon berooid, maar aan het eind van zijn regeerperiode had hij 30 miljoen gulden vergaard. Zijn ver mogen was even groot als de schuld die Nederland in die jaren had opgebouwd. „Toch heeft hij wel veel gedaan voor Nederland", zegt Thijsen. „Onder Willem I is het fundament onder ons land ge legd. Hij liet de Nederlandse kana len graven, zette het leger op po ten én richtte het Rijksmuseum op. In het rijtje voorgangers hoeft Willem-Alexander zich voor hem het minst te schamen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7