61 Beatrix treedt af 'Beatriz': inspiratie voor vorsten met zitvlees der Nederlanden Negen Europese erfopvolgers zullen op 30 april met gekromde tenen de inhuldi ging van koning Willem-Alexander bijwo nen. Zij wachten ook al jaren op hun beurt. Koninklij ke woensdag 30 januari 2013 Prins Alois (Liechtenstein) Prins Felipe (Spanje) oog naar het feit dat de 64-jarige kroonprins al nagenoeg zijn hele leven lang precies dat is: de beoog de troonopvolger. Zijn moeder, ko ningin Elizabeth II, vierde afgelo pen zomer haar koninklijke staat van dienst van maar liefst 60 jaar en het ziet er niet naar uit dat zij binnenkort voor een welverdiend pensioen zal kiezen. Vrijwillige ab dicatie is immers geen Britse tradi tie. Alleen koning Edward VIII (1936) gaf zijn kroon op omdat hij per se wilde trouwen met de al twee keer gescheiden Amerikaan se Wallis Simpson. Regelmatig wordt er dan ook gespeculeerd dat niet Charles, maar zijn zoon prins William maar meteen de kroon moet overnemen. Maar de erfop volging staat vast en dan heeft Charles de eerste keus. Hij heeft ook al uitgesproken ideeën over zijn koningschap, meldden Britse kranten in 2005. Hij zou zijn moe der willen opvolgen als George VII en niet als Charles III. Charles I en II zijn ook niet de meest voor Prins Charles van het Verenigd Koninkrijk zal met gevoelens van jaloezie het nieuws over koningin Beatrix' aftreden volgen. „Ko ningin treedt af ten gunste van haar zoon van middelbare leeftijd (Nee sorry, Charles, niet DIE ko ningin, die van Nederland)", jen de de Britse krant Daily Mail maandagavond al, met een knip Prinses Victoria (Zweden) Prins Frederik (Denemarken) door Freke Remmers In Groot-Brittannië vinden ze dat Beatrix met haar 74 jaar er wel erg snel de brui aan geeft. Ze is ruim twaalf jaar jonger dan de kwieke Engelse vor stin Elizabeth, die bij de start van de Olympische Spelen nog in scè ne liet zetten dat ze zogenaamd uit een helikopter sprong. Maar het geeft voer aan een geliefd ge spreksonderwerp. En dat geldt voor meer landen: wanneer verlaat hün vorst op leeftijd de troon? Het nieuws over de troonsafstand van Beatrix is mondiaal opgepikt. Vaak met in de berichtgeving eni ge nationale esprit. Edoeard Limo- nov, leider van de nationaal-bolsje- wistische partij Een Ander Rus land ziet er een complot in. Bea trix' vertrek is in feite een schuld bekentenis voor de zelfmoord eer der deze maand van de Russische asielzoeker Aleksandr Dolmatov in een Rotterdams uitzetcentrum, al dus Limonov. Immers: sprak Beatrix niet vorige week tijdens haar staatsbezoek in Singapore over 'een tragische ge schiedenis en een ernstige fout'? Limonov, vaker met wilde fantasie behept: „Dit wil zeggen dat het er naar uitziet dat de nationaal-bolsje- wieken de koningin van Neder land hebben afgezet." De Turken rekenen op 'een uit barsting van sentimentele en pa triottistische sentimenten bij de Nederlanders' die hun vorstin 'aan bidden', zo noteert de grootste En gelstalige krant Hurriyet Daily News. Dat Beatrix door haar on derdanen simpelweg 'Bea' wordt genoemd, heet er opmerkelijk. Wat de Spanjaarden betreft zal Juan Carlos, die weer verzeild dreigt te raken in een fraudeschan daal rond zijn schoonzoon Inaki Urdangarin, snel het voorbeeld van Beatrix volgen en het stokje overdragen aan kroonprins Felipe. Met respect omschrijven de Span jaarden de correcte La Reina Bea triz als 'een van de populairste mo narchen van Europa'. Ook de Scandinavische kranten spiegelen het nieuws vooral aan hun eigen vorstenhuizen, waar geen gewoonte van abdicatie be staat. „Verwacht niet hetzelfde hier in Denemarken", waarschuwt het Deense Jyllands Posten. „Hier zit een vorst tot hij of zij sterft." De Zweedse krant Dagens Nyhe- ter trekt meteen een recente pei ling uit de kast: 60 procent van de Zweden meent dat Carl Gustav aan de kant moet voor dochter Vic toria. De Noorse tabloid Dagbla- det sluit Willem-Alexander en Maxima in de armen: 'Beste vrien den worden koning en koningin', met daaronder een foto van het Nederlandse paar met het Noorse kroonprinselijke stel Haakon en Mette-Marit. Ook onze zuiderburen houdt voor al bezig of Beatrix de 78-jarige ko ning Albert zal inspireren. Al is 'de discussie of prins Filip het wel kan, nooit uitgedoofd'. Op de Cari bische eilanden is goed gevallen dat ze door Beatrix apart in haar tv-toespraak zijn genoemd. „Dit re flecteert de warme band die ze met ons heeft", meent minister president Daniel Hodge van Cura sao. In Argentinië hopen ze dat de ko ningin in spe meer handel gaat op leveren. De twee grootste kranten wijden samen liefst veertien pagi na's aan het nieuws. Over de vader van Maxima wordt niet veel meer gemeld dan dat hij niet bij de inhuldiging zal zijn. Het vertrek van Beatrix koppelen de Argentijnen trouwens aan ander zetelverlies: dat van Geert Wilders. Beatrix was niet gecharmeerd van diens standpunten, hebben de Ar gentijnen uit speeches opgemaakt. Vaak hamerde ze immers op 'tole- 4 rantie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6