Beatrix treedt af 15 Een sober feest en ook geen geschenk beetje lobbyen bij het IOC 'Koningin' Maxima is niet langer 'seksistisch' Beatrix in beeld woensdag 30 januari 2013 Het laatste nieuws en nog meer verhalen, graphics, foto's en video's over de troonsaf stand van Beatrix op onze website DEN HAAG - De troonswisseling op 30 april wordt 'een prachtig feest', maar zal gezien de financiële situa tie van het land en de economi sche recessie een 'sober' karakter hebben. Koningin Beatrix ziet daar om ook af van een nationaal ge schenk. Dat zei minister-president Mark Rutte (WD) gisteren na afloop van de extra ministerraad over de troonswisseling. Volgens Rutte is het de 'nadrukkelijke wens' van ko ningin Beatrix en prins Willem- Alexander dat de troonswisseling sober en binnen de financiële gren zen van de huidige economisch moeilijke tijd wordt gevierd. „We zoeken soberheid, maar dat staat niet in de weg dat het een prachti ge dag wordt", zei Rutte. Het kabinet besloot gisteren tot de instelling van een Nationaal Comi té Inhuldiging onder leiding van oud-D66-minister en oud-Akzo Nobel topman Hans Wijers. Het comité zal de feestelijkheden en dankbetuigingen coördineren. De troonsafstand zelf valt niet onder de verantwoordelijkheden van dit comité, net zo min als de feestelijk heden die oranjeverenigingen over al in het land willen organiseren. Premier Rutte geeft zelf leiding aan de commissie die de troons wisseling begeleidt. De abdicatie vindt plaats in het Koninklijk Pa leis op de Dam in Amsterdam, de inhuldiging van Willem-Alexan der als koning vindt daarna plaats in de Nieuwe Kerk, op hetzelfde plein. Daar zullen voor het eerst naast de nieuwe koning, ook de leden van de Eerste en Tweede Kamer de eed afleggen. Dat staat in de inhul- digingswet, die in 1992 is vastge steld. Zij beloven daarbij de on schendbaarheid en de rechten van de koning te handhaven. druk op nieuwe koning Prins Willem-Alexander bekijkt samen met toenmalig minister van Financiën Jan Kees de Jager het eerste Water land Vijfje. De herdenkingsmunt symboliseert de band die Nederland heeft met het water. foto Marcel Antonisse/ANP het staatshoofd definitief weg te halen. Tot teleurstelling van deze partijen houdt de PvdA echter de boot vooralsnog af. De sociaalde mocraten willen het staatshoofd wél het voorzitterschap van de Raad van State - het belangrijkste adviesorgaan van de regering - ont nemen, maar het moet wel deel blijven uitmaken van de regering. De PvdA vindt net als premier Ruttes WD dat de macht van het staatshoofd zonder ministeriële verantwoordelijkheid alleen maar kan toenemen, omdat die dan op zoek zal gaan naar draagvlak on der de bevolking. Onder het huidi ge kabinet van WD en PvdA is de hoofdprijs van een ceremonieel ko ningschap daarom nog ver weg, maar de voorstanders hebben de afgelopen jaren al wel andere suc- cesjes geboekt. De toegenomen mediabelangstelling en maatschap pelijke druk in crisistijd gaven hen de wind in de zeilen bij discussies over het beperken van fiscale voor delen voor de Oranjes en de kos ten van het Koninklijk Huis, zoals toelagen en vliegreizen. Net als zijn moeder zal koning Willem-Alexander na zijn aantre den 'accenten' willen zetten. Ver wacht wordt dat hij het koning schap moderner, minder zakelijk zal invullen. Meer volgens de lijn van zijn oma dan van zijn moeder. Maar Willem-Alexander zal zeker in het begin meer dan zijn moe der een kritisch politiek oog op zich gericht weten. Onhandige of soms koppige optredens rond on der meer het verleden van de om streden vader van Maxima of een aangekochte villa in Mozambique hebben bij sommigen in Den Haag twijfels doen rijzen over het politieke gevoel van de prins. En dat kan in de huidige politieke verhoudingen, waarbij met name de PW scherp aan de wind zeilt, nog wel eens uitgebuit worden. Zo ervoer koningin Beatrix de afge lopen jaren hoezeer haar kersttoe spraken tot politieke onrust kon den leiden wanneer ze kond deed van haar meer persoonlijke opvat tingen over Europa of tolerantie. Veel is er nog niet bekend over hoe Willem-Alexander aankijkt te gen het koningschap. Terugkij kend lijkt hij bij gelegenheid van zijn 40e verjaardag, bijna vijfjaar geleden, al een voorschot geno men te hebben op de beperktere speelruimte die in de toekomst kan zijn weggelegd. De prins zei dat de monarchie tot taak heeft mensen te binden en aan te moedigen en daarnaast Ne derland moet vertegenwoordigen in het buitenland. Dat zal een deel van de Kamer als muziek in de oren klinken. Het staatshoofd als houvast in moeilij ke tijden en internationaal als am bassadeur van de BV Nederland. Als hij meer wil, zal de nieuwe ko ning die ruimte moeten bevech ten. belangrijk om op het allerhoogste niveau mee te doen en dat is het IOC. Het is goed om iemand te hebben die dicht bij het vuur zit, van die kennis profiteer je als land. En andersom kunnen wij als NOC een lid meegeven hoe we over be paalde zaken denken." Bovendien, zegt Slot, is het wel handig iemand in 'Lausanne' te hebben zitten als het gaat om het binnenhalen van internationale sportevenementen. Hij denkt daar bij niet direct aan de Olympische Spelen van 2028, die NOCNSF graag zou binnenhalen. Pas in 2021 wordt de gaststad gekozen. „Dat is nog heel erg ver weg. Dat vlamme tje zal bij ons en in het land best wel blijven branden, de Spelen wil len we graag een keer organiseren. Tegen die tijd is een IOC-positie wel belangrijk, maar voor de ko mende tijd denk ik aan allerlei an dere evenementen." En dus gaat NOCNSF zich inspan nen om, wie weet nog dit jaar, een opvolger te vinden voor de prins. Alleen: het IOC benoemt haar ei gen leden, er is geen recht van op volging. Lobbyen, dat gebeurt na tuurlijk wel. Slot: „Ik denk en hoop dat de prins nog wel wat in vloed heeft. En om een profiel schets te maken, kan hij ons ook vertellen wat er van iemand ver wacht wordt." Van de 115 plekken zijn er 45 gere serveerd voor atleten, voorzitters van 'NOC's' en voorzitters van in ternationale sportfederaties. Zo wa ren bijvoorbeeld Van Breda Vries man (als voorzitter van de interna tionale hockeyfederatie) en Ver- bruggen (voorzitter internationale wielerunie) uitverkoren. „Misschien dat daar ruimte is voor een Nederlander", zegt Slot. „Het gaat er ons om dat iemand op steun kan rekenen vanuit de Ne derlandse sportwereld." Het zou het tiende Nederlandse IOC-lid worden in de historie. Overigens is Verbruggen nog altijd erelid van het comité en zal prins Willem-Alexander dat ook wor den, omdat hij langer dan tien jaar lid is geweest. Het IOC bepaalt onder meer wel ke stad de Olympische Spelen mag organiseren en ook welke sporten olympisch worden en welke afval len. door Laurens Kok DEN HAAG - Een overgrote Kamer meerderheid had allang zijn zegen gegeven en nu is GroenLinks ook om: prinses Maxima mag zich straks gewoon koningin noemen. Nog geen twee jaar geleden deed de partij veel stof opwaaien. Sa men met de PvdA stelde Groen Links zich op het standpunt: om dat prins Claus zich geen 'koning' mocht noemen, blijft ook Maxima bij een eventuele troonswisseling gewoon 'prinses'. Kwestie van gelij ke monniken, gelijke kappen. Het land was even te klein. Ge schrokken van alle commotie, floot de PvdA haar Kamerlid Pier re Heijnen meteen terug. Groen- Links-veterane Ineke van Gent, een overtuigd republikein, bleef bij haar standpunt. „Een seksis tisch, achterhaald systeem", vond ze. Dat was toen. Van Gent is Kamer lid-af en Bram van Ojik is nu frac tieleider. „Ik kijk uit naar het nieu we koningspaar", zegt hij onom wonden. Is GroenLinks veranderd van standpunt? Daar lijkt het wel op. „Ik heb die titel nooit seksis tisch gevonden", stelt Van Ojik. Ook de PvdA schenkt onder Die- derik Samsom klare wijn. Hij is ge woon blij met de aanstaande ko ningin. „Persoonlijk vind ik dat wel mooi", zegt hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5