'Terneuzen heeft de beste papieren' Echt kanon maakt Batterij af ZSC Alcoholvrije School ZEEUWS-VLAANDEREN Nieuwe vestiging van Hema binnen enkele maanden open 21 Kluswoning biedt koper kans in Oostburg 22 Midden- en kleinbedrijf in Sluis en Hulst hebben het moeilijk op consumentenmarkt Automobiliste belandt in sloot Zuidlangeweg WOENSDAG 30 januari 2013 KM PZC door Henk Boot KLOOSTERZANDE - In Terneuzen is het geen vetpot, maar het bedrijfs leven heeft daar op termijn betere papieren dan in Sluis en zeker in Hulst. Die conclusie valt te trekken uit de regionale economische thermome ter van Rabobank-onderzoeker Willem van der Velden. Volgens de onderzoeker zijn de onderne mers in Sluis en Hulst vooral ge richt op de consumentenmarkt de tailhandel, toerisme, recreatie en bouwnijverheid. „De consument is somber en houdt de hand op de knip." Terneuzen drijft op bedrij vigheid die gevoelig is voor econo mische schommelingen: industrie, handel en logistiek. Bij conjunc tuurherstel zal de Kanaalzone werkforenzen aantrekken. Daar vaart volgens Van der Velden uit eindelijk heel Zeeuws-Vlaanderen wel bij. De cijfers zijn van 2011. Toen had de crisis nog niet zo hard toegesla gen. Het midden- en kleinbedrijf in Zeeuws-Vlaanderen presteerde matig tot slecht. Zeeuws-Vlaande ren scoorde qua omzetgroei 1,0% (Nederland gemiddeld: 3,2%), de winstgroei was -1,6% (3,3%), de in- vesteringsgroei kwam uit op 2,6% (3,9) en de werkgelegenheidsgroei op -1,5% (0,1%). Pluspunt is wel dat de bereikbaar heid van Zeeuws-Vlaanderen sterk verbetert. Maar hoezeer er ook wordt gemikt op klandizie vanuit Vlaanderen, ook daar is het crisis, waarschuwt Van der Velden. „Eni ge sanering van het aanbod is on vermijdbaar. Pijnlijk, maar het biedt wel een steviger vertrekpunt voor de overlevers." Toch zijn er ook wel lichtpuntjes, zo hield de Rabobank-onderzoe ker ondernemers in Kloosterzande onlangs voor. „Geen druppeltje morsen en scherp op de markt stu ren", zei hij. „We zien dat webver kopen enig soelaas kunnen bie den. Daarvoor is een dunne thuis markt geen bezwaar. Kleinschalige zorg biedt ook kansen, vanwege de vergrijzing en het feit dat voor grote zorgaanbieders een dunne, geografisch gespreide markt niet zo aantrekkelijk is". En verder heeft de regio 'natuurlij ke waarden en authentieke ken merken' (Hulst als vestingstad. Sluis de sterrenrestaurants) die de aantrekkingskracht vergroten. „Je moet dat samen met de overheid verkopen en ervoor zorgen dat de kwaliteit en de marketing tiptop zijn." OOSTBURG TERNEUZEN - Het Zeldenrust-Stee- lantcollege (ZSC) in Terneuzen krijgt donderdag het keurmerk Al coholvrije School. Op de school wordt geen druppel gedronken, niet door leerlingen en niet door het personeel. Wethou der Cees Liefting van Terneuzen reikt het keurmerk uit in het kader van de Zeeuwse anti-alcoholactie Laat ze niet (ver)zuipen! Die is spe ciaal gericht op de jeugd. Voorzit ter Jos de Kooning vindt dat het keurmerk prima past in het beleid. Het ZCS wil immers in alles een veilige, gezonde en duurzame school zijn. Fuiven zijn alcoholvrij, er worden bij twijfel blaastesten af genomen en vallen die verkeerd uit, dan volgen sancties. Bij de uit reiking van het keurmerk worden alcoholvrije cocktails geserveerd. HOOFDPLAAT Een automobiliste is dinsdagmid dag rond half één met haar auto in een sloot langs de Zuidlangeweg bij Hoofdplaat terecht gekomen. Ze leek bekneld te zitten, waarop de brandweer is opgeroepen. Het viel mee. De vrouw bleek niet gewond. Vermoedelijk is zij met haar auto in de berm verzeild geraakt, waar op ze in een slip terecht kwam en in de sloot gleed. Hema opent nog voor de zomer een vestiging in Oostburg. Die komt in de Hennequinstraat, ach ter de parkeerplaats bij het gemeen tehuis en vlakbij Albert Heijn. Nu zit daar nog handelsonderneming 't Centrum. Het Sluise gemeentebe stuur is al geruime tijd in gesprek met Hema. Er was sprake van een mogelijke vestiging bij de gewens te vierde supermarkt op de huidige plek van Den Hoekzak. Hema nes telt zich immers graag in de buurt van andere grote winkels. De keus is nu dus gevallen op een plek na bij Albert-Heijn. De vergunning voor de verbouwing van het pand is inmiddels verleend. WESTDORPE - Een opgekalefaterd kanon staat vandaag een week te pronken op de gedeeltelijk herstel de Batterij net ten noorden van Westdorpe. Met de plaatsing van het kanon is nog beter voor te stel len hoe de versterking bij de Zwar- tenhoekse zeesluis er twee eeu wen geleden uitzag. Het nu geplaatste kanon is geen origineel exemplaar. De Batterij werd al aan het eind van de acht tiende eeuw opgeworpen en voor zien van een aantal geschutsstuk- ken. Het kanon dat vorige week werd geplaatst, is in 1811 in het toen nog tot Nederland behoren de Luik gegoten. Het is een ruim drie meter langer ijzeren voorlader van 3589 kilo, een type kanon dat destijds vaak werd gebruikt op schepen en in ka zematten. De affuit, het onderstel, was vroeger meestal van eiken hout. Voor het opgeknapte kanon, dat als vele anderen lang is ge bruikt als afmeerbolder langs het Kanaal door Walcheren, is duur zaam tropisch hardhout gebruikt. De rode kleur van de affuit is histo risch juist, meldt secretaris Mare Buise van Stichting Vrienden Zwartenhoek. „Het onderstel werd rood geschilderd omdat bloed dan minder zichtbaar was als de strijd minder succesvol verliep. Als het bloed te veel opviel, demoraliseer de dat de troepen maar." De Batterij ten noorden van Westdorpe is gedeeltelijk gereconstrueerd. Met het plaatsen van een ruim twee eeuwen oud kanon - vorige week in de sneeuw - is nog aanschouwelijker dat de Batterij een versterking was van waaraf de Zwartenhoekse zeesluis kon worden verdedigd. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57