261 zeeland Serooskerkenaar: 'niets slechts gedaan' Huisartsenposten Nucleus op orde Interactieve TV 38, 50 Als eten een obsessie wordt Meerjarenplan voor restauratie monumenten I Alles-in-1 met ook op je tablet Van aanranding verdachte man krijgt veel steun van Balinezen Vaste lage prijs Alles-in-1 basispakket ft Nu met gratis monteur! Werkt in je voordeel Ouders hebben niet altijd in de gaten wat er aan de hand is. Dan valt ze pas op hoe dun hun kind is, als de bikinitijd aanbreekt Meer informatie: woensdag 30 januari 2013 F door Annemarie Zevenbergen Serooskerkenaar J. V. die sinds eind september vo rig jaar in een Balinese cel zit op verdenking van aan randing van vier meisjes, komt de ze week weer voor de rechter. Vol gens zijn oudste broer is nog niet precies duidelijk wanneer de zit ting is. „Volgens de laatste informa tie die ik heb gekregen, kan het vandaag al zijn, maar dat is niet ze ker. In ieder geval deze week. Wij hopen op een goede afloop omdat de meisjes hun verklaring hebben ingetrokken. Wij hebben gehoord dat zij onder druk van de politie hun eerste verklaring hebben afge legd en nu zeggen dat hij onschul dig is." V. werd in september in de cel ge zet omdat hij vier meisjes onzede lijk betast zou hebben. Volgens zijn broer hebben zowel de ouders als de meisjes zelf gezegd dat het verhaal dat in het politierapport staat, niet klopt. „Ook is er verwar ring omtrent het aantal meisjes, in eerste instantie was sprake van vier, later twee. „Het is ook opvallend dat mijn broer veel steun krijgt van families op Bali. De meisjes bezoeken hem zelfs, samen met hun ouders. Ook andere families gaan regelmatig naar hem toe. Zij nemen dan wat extra eten voor hem mee. Hij zit daar niet onder erbarmelijke om standigheden zoals Nederlandse kranten schrijven, maar het is na tuurlijk verre van luxe. Hij houdt het vol omdat hij zoveel steun krijgt van Balinezen." „Na de laatste zitting in januari hebben wij voorzichtig hoop op een goede afloop. Zowel de meis jes als diverse families hebben toen verklaard dat hij onschuldig is. Aan de ene kant gelooft men op Bali in zijn onschuld, maar aan de andere kant zijn er acht particu liere organisaties op het gebied van kindermisbruik die het liefst zien dat hij lang gestraft wordt, on danks de ontlastende verklarin gen. Hij voldoet volgens hen aan het profiel van een pedofiel: onge huwd, werkzaam bij een hulporga nisatie." V. komt al jaren op Bali voor Stichting Steun Kinderen In donesië. In een uitzending van TV Bali is te zien hoe de Zeeuw, van achter de tralies, zijn onschuld be tuigt. „Het is een verzonnen ver haal, ik heb niets slechts gedaan." TERNEUZEN - De huisartsenposten in Terneuzen en Oostburg hebben hun zaakjes op orde, als het gaat om signalering van kindermishan deling. De Inspectie voor de Gezondheids zorg heeft directeur Jeroen Fre- quin van Nucleus Zorg (waar de huisartsenposten onder vallen) gis teren laten weten, tevreden te zijn over de doorgevoerde verbeterin gen. Begin december 2012 zei de Inspectie de huisartsenposten de wacht aan, omdat Nucleus onvol doende scoorde op het punt van signalering. Overigens ging het daarbij om de administratie (regis tratie van meldingen). De kans dat iemand zijn eigen huisarts treft - die gezin en achtergronden kent - is bij een huisartsenpost betrekke lijk klein. Een hap biedt kwaadwil lenden dan ook de kans, na mis handeling van een kind betrekke lijk anoniem hulp te zoeken. Van daar dat de eisen aangescherpt zijn. Per 1 februari mogen de huis artsenposten het HKZ-keurmerk voeren. Dat wil zeggen dat de za ken intern goed geregeld zijn, dat de zorgvrager centraal staat en de verbetering van zorg- en dienstver lening continu de aandacht heeft. 5 telfort.nl 08001707 Telfort winkels Janneke de Vries, diëtiste ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen Kinderen krijgen steeds jonger eetstoornissen, zeggen Zeeuwse hulpverleners. Kinderpsycholo gen signaleerden de landelijke trend amper twee maanden na dat Emergis plannen voor inten sieve zorg moest laten varen door geldgebrek. 'Dramatisch.' door Ondine van der Vleuten Precies een jaar geleden kondigde de Zeeuwse in stelling voor geestelijke gezondheidszorg Emer gis een ambitieus pro gramma voor eetstoornissen aan. In heel Nederland zijn maar 20 a 25 'bedden' voor jongeren met eet stoornissen. Emergis wilde er acht aan toevoegen, voor twaalf- tot twintigjarigen. Maximaal een jaar zouden zij in Goes kunnen wonen en werken aan hun herstel, samen met een kinder- of jeugdpsychia- ter, psycholoog, verpleegkundi gen, maatschappelijk werker, sys teemtherapeut, creatief therapeut en psychomotore therapeut. Dit plan voor topklinische zorg, dat Emergis ook landelijk op de kaart zou zetten, is twee maanden geleden vanwege bezuinigingen ge schrapt. „Behoorlijk dramatisch, maar we moesten keuzes maken", verzucht Roel van Duijneveldt, hoofd van de afdeling eetstoornis sen. „Ithaka, onze jeugdafdeling, biedt poliklinische zorg. Maar als nu opname nodig is, moeten kin deren naar een van de gespeciali seerde klinieken buiten Zeeland. Dat is extra vervelend omdat het hier om jonge kinderen gaat. Op name op de kinderafdeling van een algemeen ziekenhuis is ook niet ideaal, want daar kijken ze al leen naar het lichamelijke deel." Lichamelijk kan een eetstoornis vooral bij zeer jonge kinderen al snel een dramatisch verloop heb ben, zegt hij. „Wij behandelen nu een meisje dat pas vier maanden bezig is en 28 kilo kwijt is. Het en ge bij heel jonge kinderen is dat ze heel plotseling helemaal met eten kunnen stoppen." Jolanda van Keulen, kinderarts van het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis, ziet twee, drie keer per jaar een kind dat er zo slecht aan toe is dat sondevoeding noodzake lijk is. Kinderen kunnen vaak lang verbergen wat er werkelijk aan de hand is. „Het komt voor dat ouders bij ons komen omdat ze denken dat iets aan de hand is met de maag van hun kind." Diëtiste van ZorgSaam Zeeuws-Vlaande ren, Janneke de Vries: „Tegen de zomer zien ze hun kind in bikini en valt het ze pas op. Dan vragen ze zich af: hoe lang is dit eigenlijk al aan de gang? Vaak begint het buiten het blikveld van de ouders, door op school niet te eten bijvoor beeld." Emergis heeft nu nog één groep voor onder de zestien. Als die 'klaar' is, worden alleen zes- tien-plussers nog aangenomen voor behandeling van eetstoornis sen. Van Duijneveldt: „Er is al vier jaar een wachtlijst. De laatste keer dat ik keek, stonden er zeven op. En die moeten drie tot zes maan den wachten." Ithaka behandelt momenteel zo'n 25 kinderen met eetstoornissen. Joke Hokke, kin- der- en jeugdpsychiater van Itha ka: „Een bepaald type meisjes loopt meer kans om die te ontwik kelen; ze zijn perfectionistisch, hebben een laag zelfbeeld, zijn wei nig assertief, passen zich altijd aan en ervaren zichzelf altijd als de mindere." Ze raadt ouders aan vooral langs te komen als ze zich zorgen maken. Oók omdat het alle maal best mee kan vallen. „Soms is één consult genoeg om te zien: dit is helemaal geen eetstoornis, maar uit de hand gelopen lijnen." Een goede site is www.eetstoor- nis.info van de Nederlandse Acade mie voor Eetstoornissen. Kijk voor hulp in Zeeland op www.emergis.nl (bij eetstoornis) De site www.proud2Bme.nl is vooral gericht op kinderen en jon geren. mmmstmmm MIDDELBURG - De provincie heeft voor 2013 een bedrag van 2.664.600 euro beschikbaar voor de restauratie van rijksmonumen ten. In overleg met de Zeeuwse ge meenten is een lijst opgesteld van monumenten die in aanmerking komen voor restauratie. Het gaat om een voorlopige lijst waarop tot nu toe 55 monumenten staan. Dat is te veel om al het werk te kun nen uitvoeren. Om eigenaren van monumenten duidelijkheid te ge ven op de vraag of en wanneer ze subsidie krijgen wordt nu een meerjarenplan opgesteld voor de komende vier jaar. Gemeenten moeten daarom een lijst maken van monumenten die de komende vier jaar moeten wor- rp den gerestaureerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56