Politie Zeeland 'Winkel draait weer normaal' zeeland 125 Veel interesse voor toepassing van vlas roncauj SP boos over wijzigen voorstel kinderarmoede Theaterbaas Lievens is politieke klucht in Middelburg meer dan zat Rabobank keert in Reimerswaal en Kapelle coöperatief dividend uit Roncalli» méér dan een dip hm OPEN DAG woensdag 30 januari 2013 'Het is een landelijke discussie of je zomaar beelden van personen op sociale media kunt zetten. Als politie komen wij pas in actie als er sprake is van be lediging of bedreiging.' •m; Het zit exploitant Bart de Buck van de Spar-supermarkt aan de Poorterslaan in Hulst niet mee. In de anderhalfjaar dat hij de winkel runt, is zijn zaak al twee keer overvallen. En afgelopen weekend werd bij een looddief stal veel schade aangericht. door Eugène Verstraeten De koelschappen verto nen op dinsdagochtend nog wel een paar lege plekken, maar de super markt kan na een bewogen week end bijna weer normaal draaien. „Onze koeling werkt weer, we heb ben inmiddels de eerste levering van nieuwe producten gehad en onze klanten hebben er gelukkig niet al te veel last van gehad", zegt Bart de Buck. Zelf zit hij met een forse schade post. De spulletjes die hij moest weggooien vanwege de kapotte koeling vergoedt de verzekering wel, maar de schade die op het dak van de supermarkt is aange richt niet. „Dan praat je over vijf tot tienduizend euro, ik kan het nog niet precies zeggen." Er is zo'n dertig meter loodstrip van het dak gesloopt. De dief probeerde op het dak ook een koperen pijp van het koelsys teem los te wrikken, waardoor de koeling uit viel. „Volgens mon- Bart de Buck, eigenaar van de Spar-supermarkt in Hulst, maakte in anderhalf jaar tijd twee overvallen en een loodroof mee. foto Mark Neelemans ■■■■nil WMMMMHNI KRUININGEN - De Rabobank Ooster- schelde heeft in de gemeenten Ka pelle en Reimerswaal coöperatief dividend uitgekeerd. Omdat de Ra bobank geen aandeelhouders heeft, hoeft er dus ook geen divi dend te worden uitgekeerd als er winst is gemaakt. De Rabobank keert daarom een gedeelte van de winst uit aan initiatieven die de economische, sociale en culturele leefomstandigheden in het gebied aterdag 2 maart 1.00- 15.00 uur teurs heeft de dief nog geluk ge had, want door het ontsnapte gas had hij levend kunnen verbran den." Twee overvallen en nu weer die loodroof. Is het toeval, de locatie, of gewoon pech? „Ik denk het laat ste", zegt Bart de Buck. De moed zakt hem zeker niet in de schoe nen. „Nee hoor, telkens bekijken we weer welke veiligheidsmaatre gelen we kunnen nemen." Zo zijn er na de overvallen een he leboel camera's opgehangen. Een tje registreerde zaterdagvond even voor tien uur een persoon op het dak, die kennelijk aan het sjouwen was met lood. Vier minuten later pikte een andere camera beneden een man op met een muts op zijn hoofd en een tas in zijn handen. Bart de Buck zette zondag een fo to op twitter met de mededeling dat hij met de bewuste persoon contact zocht. Tot verbazing van het winkelpersoneel wandelde de zelfde man maandag in dezelfde kleren en inclusief tas doodleuk voorbij de winkel. De ingeseinde politie pakte de man op, maar liet hem na verhoor weer vrij en doet verder geen mededelingen. De Buck: „Ik heb ook nog geen infor matie gekregen." De publicatie van de foto geeft extra stof aan de discussie of je zo maar beelden van mensen op in ternet moet zetten. De Buck: „Je moet heel voorzichtig zijn. De per soon in kwestie is zeker door mij niet aangemerkt als verdachte. Maar hij was er zaterdagavond wel en misschien heeft hij iets gezien. We hebben zoveel schade dat we bewust de afweging hebben ge maakt om dit zo te doen." door Harmen van der Werf SLUISKIL - De interesse voor techni sche toepassingen van vlas neemt toe. Van de Bilt Zaden en Vlas uit Sluiskil, de provincie Zeeland, het Zeeuws Museum, innovatiecen trum Syntens en Bio Based Euro pe spelen daarop in. Ze houden vrijdag in Middelburg een 'snel- kook-ontwerpsessie'. Vijf Zeeuwse bedrijven, actief in de logistiek, scheepvaart, meubelsector en voe dingsmiddelen, werken mee. Het doel is 's middags nieuwe ontwer pen te presenteren die te zijner tijd ook in productie kunnen wor den genomen. Vlas levert twee basiselementen op, lange en korte vezels. Het hoog waardigste element, de lange ve zels, wordt nu nog voornamelijk gebruikt voor de productie van lin nen, voor kleding, tafellakens en gordijnen. De korte vezels vinden hun weg naar onder meer de auto mobielindustrie - als isolatiemate riaal - en de papierindustrie. „Ze worden bijvoorbeeld verwerkt in dollarbiljetten", weet exportmana ger Lenno Vermaas bij Van de Bilt Zaden en Vlas. Tot in de jaren zestig van de vorige eeuw kende vlas nog veel techni sche toepassingen, weet Vermaas. Hij noemt camouflagetenten voor het leger, zeilen voor schepen en brandslangen. Goedkopere, op olie gebaseerde kunststofvezels hebben die toepassingen verdrongen. De vlassector wil dit terrein herove ren, met de roep om gebruik van groene, bio based grondstoffen als steun in de rug. Van de Bilt is met onder meer bouwbedrijven De Schrijver en De Hoop al volop bezig een vlas composiet voor de bouw te ont wikkelen. Vermaas: „Met als voor delen dat het lichter, sterker en duurzamer is." De 'snelkook-ont- werpsessie' in Middelburg moet meer van dergelijke moderne toe passingen opleveren. Industrieel ontwerpster Christien Meinderts- ma die een vlasexpositie heeft in het Zeeuws Museum, presenteert vrijdag vanaf 15.30 uur de resulta ten in de filmzaal van de Abdij. Vermaas heeft er veel vertrouwen in. Welke Zeeuwse bedrijven aan de sessie in Middelburg meedoen, wil hij nog niet vertellen. „Maar het zijn in elk geval gerenommeer de bedrijven en dat geeft hoop voor de toekomst." door Theo Giele MIDDELBURG - De SP-afdeling Mid delburg vindt dat de gemeente raad haar burgerinitiatief tegen kin derarmoede heeft verminkt. De SP had de raad gevraagd het college van B en W opdracht te ge ven extra geld uit te trekken voor de bestrijding van armoede onder kinderen. De partij is niet vertegen woordigd in de raad, maar wist het voorstel op de agenda van de raad te plaatsen door middel van een burgerinitiatief. Honderdvijf tig burgers hadden door het plaat sen van een handtekening hun steun aan het initiatief betuigd. In het voorstel stelde de SP nadrukke lijk dat bestrijding van kinderar moede niet ten koste van het be staande minimabeleid mocht gaan. De fracties van de PvdA, CDA en LPM wijzigden maandagavond met steun van de meerderheid van de raad dit burgerinitiatief. De zin dat bestrijding van kinderar moede niet ten koste mag gaan van het minimabeleid kwam daar door te vervallen. SP reageerde onthutst. beogen te verbeteren. Het afgelo pen jaar keerde de bank aan 75 pro jecten op de Bevelanden geld uit. Deze maand heeft het comité Her denkingen in Kruiningen geld ge kregen voor het monument voor de slachtioffers. De Stichting de Putter in Oostdijk kreeg geld om een winkel te stichten, W Rillan- dia kan dug outs aanschaffen en cbs de Hoeksteen in Wemeldinge mag tenten kopen. Roncalii scholengemeenschap atheneum - havo - vmbo theoretische leerweg www.roncalli-boz.nl MIDDELBURG - Voor theaterexploi tant Frans Lievens is het onaan vaardbaar dat de gemeenteraad van Middelburg pas op 8 maart een besluit neemt over een onder zoek naar de toekomst van de schouwburg. Tot zijn verbijstering zag hij maan dagavond dat voor een tweede maal de raad zelfs over een onder zoek niet tot een beslissing kon ko men. Net als in de vergadering van december staakten de stemmen: 14-14. „De gemeenteraad heeft zichzelf hierdoor gediskwalifi ceerd", zegt Lievens. Tot nu toe heeft de Zeeuws-Vlaamse onderne mer zich van direct commentaar onthouden op de gang van zaken binnen de raad. Nooit de politiek voor de voeten lopen, was zijn cre do. Maar maandagavond werd voor hem een grens overschreden. In oktober werd bekend dat de ge meente afzag van de bouw van het theater in Molenwaterpark. Het idee was om in april, bij de be sprekingen over de bezuinigingen, een besluit te nemen over de toe komst van de schouwburg. Daar voor zou een onderzoek gedaan worden naar de mogelijkheden van sloop en nieuwbouw van de huidige schouwburg, verbouw of een theater in Lievens' evenemen tenhal Studio A58 op het ZEP. Over de vraag welke mogelijkhe den onderzocht moeten worden kon de raad het tot tweemaal toe niet eens worden. De eerstvolgen de vergadering van de gemeente raad is op 8 maart. Pas daarna kan de opdracht tot het onderzoek worden gegeven. Een besluit over de toekomst van de schouwburg in april is daarmee onhaalbaar. Dat brengt Lievens in problemen. Hij moet immers vooruit met zijn programmering voor de komende seizoenen en dat lukt niet als hij geen zekerheid heeft over de ac commodatie. „Ik heb alle begrip voor de financiële positie van de gemeente. Maar geef mij alsjeblieft die opdracht en we kunnen aan de slag", aldus Lievens, die vindt dat de raad desnoods in een extra vergadering bijeen moet komen om tijd te winnen. Er moet hoe dan ook onderhan deld worden met de gemeente over nieuwe afspraken. Lievens' be drijfsplan is gebaseerd op nieuw bouw van een groter theater in het Molenwaterpark. Nu dat niet door-v gaat, zullen de 'kaskrakers' in Stu dio A58 moeten worden gepro grammeerd, zegt hij. „De wethou der sprak over een nieuwe werke lijkheid. Nou, die is er ook voor mij", aldus Lievens. Hij heeft van daag overleg met de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55