Weinig te klagen in Wemeldinge 'Stadhuis' Ovezande is moeilijk te vinden De bus geeft me vrijheid Mosseldag Yerseke weer ter discussie Herdenkingen in Wolphaartsdijk, Oostdijk, Rilland en Kruiningen Problemen kleine busjes Verdachten van steekpartij aangehouden 'Met de bus kan ik de wijde wereld in. Met de taxi mag ik maar tot Kamperland' B door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Gelukkig is het dorp met de problemen van We meldinge. Die zijn er nauwelijks, al blijft er natuurlijk altijd wat te wensen. Het voltallige college van Burgemeester en Wethouders kwam gisteravond naar dorpshuis De Wemel om vragen en klachten te bespreken. De goedgevulde grote zaal kon ap plaudisserend laten blijken dat een van de grootste problemen van de afgelopen tijd is opgelost: het dorpshuis zelf. Met de nieuwe be heerster loopt dat als een tierelier en het contract met haar zal wor den verduurzaamd als de verbou wing achter de rug is. Dat gebeurt als de bibliotheek er is ingetrokken en de kinderopvang naar achteren is verplaatst. Wat er op de plaats van de biblio theek zal gebeuren is nog niet ze ker. De gemeente wil daar graag een woonzorgcomplex en maakt daar ook plannen voor. Naar ver wachting wordt binnen twee maanden duidelijk of de wooncor- poratie RWS meedoet, maar alge meen wordt aangenomen van wel. Probleem is dat het Zorgkantoor pas heel laat in de planning ja of nee kan zeggen tegen het plan. door Frank van Cooten OVEZANDE - Een aantal gemeente lijke afdelingen van Borsele zit al een paar maanden in het tijdelijk gemeentehuis in Ovezande maar veel mensen weten nog steeds niet de weg naar dit onderkomen te vinden. Ondanks informatieborden en me dedelingen op de gemeentelijke website kloppen inwoners nog steeds aan bij het gemeentehuis aan de Stenevate in Heinkenszand. Dit gemeentehuis wordt momen teel verbouwd. Vanwege deze verbouwing zitten de afdelingen Burgerzaken, Wel zijn, Woonomgeving en de Buiten dienst tijdelijk in de voormalige ba sisschool aan de Schuttersstraat 4 WOLPHAARTSDIJK - De slachtoffers van de watersnoodramp worden ook in Wolphaartsdijk, Oostdijk en Rilland herdacht. Vrijdag 1 februari is er een bijeen komst in restaurant de Meerkoet aan de Schelphoek. Van daaruit gaan de aanwezigen naar het wa tersnoodmonument om een krans te leggen. Er wordt een minuut stilte gehouden en leerlingen van de basisscholen lezen de namen van de mensen die bij de Ramp zijn omgekomen. Na afloop houdt burgemeester Verhulst een toe spraak in De Meerkoet. In Oostdijk is morgen al een her denking. Nabestaanden en inwo ners van het dorp herdenken de slachtoffers bij het monument aan de gevel van het dorpshuis. De na men van de slachtoffers worden voorgelezen en burgemeester Huis man houdt een toespraak. Op 1 fe bruari is er een herdenkingsavond in het dorpshuis Apeldoorn. Die begint om 19.30 uur. In Rilland worden de slachtoffers van de watersnoodramp op 7 fe bruari herdacht. In dorpshuis Luc- tor Emergo is een presentatie met onder meer foto's van de ramp. En ook hier houdt burge meester Huisman van Reimers- waal een toespraak. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Reizigers uit 's-Gravenpolder klagen dat de bus sinds kort vaak doorrijdt omdat die vol is. Tot voor kort reed er een grote bus vanuit de Zak van Zuid-Beveland naar Goes. Nu kunnen er maar acht mensen mee. En ook rolstoelers passen er niet meer bij. Voor veruit de meeste problemen en ongemakken heeft de gemeen te Kapelle al een oplossing voor zien of die is al in de maak. Is er zwerfvuil, dan kunnen inwoners het direct melden en de gemeente stuurt er de mannen van de Betho op af. Iets minder toeschietelijk was het college wat betreft de stoffering van het Dorpsplein. Daar klagen mensen over lakschade aan hun auto als ze tegen de lage zijgelei ders aanrijden. Die zijn daar juist aangebracht om duidelijke afschei dingen te maken met een chique uitstraling. Naar de ronde stalen platen rond de bomen, die glad worden bij sneeuw en regen, wil het college wel kijken, hoewel ze niet in de loop liggen en bij sneeuw, als ze onzichtbaar zijn, het boompje in het midden aan geeft dat er rondom een plaat van een meter doorsnee ligt. Het grootste probleem heeft te ma ken met veiligheid: een stel rotjon- gens die onder het afdak bij de Spar zulk hard knalvuurwerk afsta ken dat de klanten wegbleven. En natuurlijk precies als de schaarse politiemensen er niet waren. Moei lijk op te lossen, vond burgemees ter Anton Stapelkamp, maar er wordt naar gekeken. in Ovezande. Dat er desondanks nog steeds inwoners komen naar het gemeentehuis voor deze afde lingen vindt de gemeente des te vervelender aangezien het gemeen tehuis door de verbouwing alleen via een tijdelijke ingang aan de zij kant van het gebouw te bereiken is. De receptie zit tijdelijk in het personeelsrestaurant. De hoofdingang is dicht vanwege de renovatie. Het terrein voor de hoofdingang is alleen toegankelijk voor bouwverkeer. Maar ondanks bouw- en waarschuwingsborden komt het ook voor dat mensen met hun auto toch naar de hoofd ingang rijden, alhoewel de weg op gebroken is. Hoe lang de gemeente lijke afdelingen in Ovezande blij ven zitten, is nog niet bekend. Angela Maas reist liever met de bus dan met een speciale taxi voor gehandicapten. Ze ervaart tijdens haar reizen met het open baar vervoer nauwelijks proble men. „Zo'n taxi past niet echt bij mensen van mijn leeftijd." door Nadia Berkelder Ze rijdt zó met stoel en al de bus in. Angela Maas (32) uit Middel burg reist al jaren met de bus door Zeeland. Problemen zoals in Goes vorige week - toen er geen bussen be schikbaar waren voor rolstoelers - heeft ze eigenlijk nog nooit meege maakt. Ze kan altijd mee. „Sinds drieënhalf jaar doe ik eigen lijk alles met de bus", vertelt ze. „Ik heb vroeger heel de wereld rondgereisd, als rolstoeltennister, ik reed zelf overal naartoe. Door dat ik complicaties kreeg bij mijn dwarslaesie was ik ineens gebon den aan het taxivervoer. In zo'n taxi moet je van het ene bejaarden huis naar het andere voordat je er gens bent. Dat is niet goed voor je eigenwaarde." Toen ze geweigerd werd voor de WMO-taxi omdat ze in gekantelde positie moest worden vervoerd, werd ze gedwongen een andere keuze te maken. Het werd de bus, de gewone lijnbus. „Ik las in de krant dat het openbaar vervoer in Zeeland als één van de eerste van alle regio's rolstoeltoegankelijk was. De eerste de beste keer dat ik met vrienden ging eten dacht ik: ik ga het gewoon eens proberen." Het was wennen. „De buschauf feur zei: geen idee hoe het moet, maar het schijnt wel te kunnen." En het wende snel. Maas werd zelfs gevraagd om trainingen te ge ven aan chauffeurs, zodat ze we ten wat de mogelijkheden van hun eigen bus en de wensen en verwachtingen van een passagier in een rolstoel zijn. Bussen hebben bij de achterin gang een plank die de chauffeur of een medepassagier moet uitklap pen. Daarna is het een kwestie van erin rijden. „Er is altijd wel iemand die die plank wil uitklappen. Ik heb daar nog nooit problemen mee ge had. En als ik er niet uitkan bij de halte, omdat die te laag is, vraag ik de chauffeur of hij een stukje door rijdt." Maas vindt dat mensen in rolstoelen hun angst voor het openbaar ver voer moeten afschudden. „De WMO-taxi is zó ingeburgerd, als je zegt dat je ook met de bus kan, worden mensen al bang, bang om die optie te verliezen, om in de toe komst gedwongen te worden met de bus te reizen. Terwijl dat echt een heleboel voordelen biedt. Het is om te beginnen comfortabeler, je stuitert veel minder op-en-neer dan in zo'n klein busje." „Het grootste voordeel is dat je weet waar je aan toe bent. Ik weet nu al dat ik vrijdag om drie minu ten over op het station aankom als ik dat zo plan. Met de taxi kun je nooit plannen: je moet een kwar tier van tevoren klaar staan, maar de taxi kan ook een half uur later komen. Onderweg moet je men sen ophalen, en je moet steeds wachten, omdat meneer Jansen nog op de wc zit bijvoorbeeld. Dat past niet echt bij mijn strakke dag- door Nadia Berkelder YERSEKE - Het is opnieuw niet dui delijk of de traditionele Mosseldag in Yerseke dit jaar doorgaat. De gemeente is in overleg met het bedrijfsleven, zei burgemeester Jan Huisman gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering. Over drie weken moet duidelijk zijn of er een Mosseldag komt of niet. Vorig jaar was er veel ophef rond de Mosseldag, die al jaren op de derde zaterdag in augustus wordt gehouden in het vissersdorp. Men wilde het evenement exclusiever maken, onder meer door de prijs van een bakje mossels te verhogen en de meer volkse elementen te be perken: een kleinere braderie en mogelijk geen kermis meer. Over de toekomst van de kermis is, net als over de Mosseldag, nog steeds geen zekerheid, bleek gister avond, daarom is de pacht van de kermis niet aanbesteed en is voor slechts één jaar een overeenkomst met een kermisorganisator afgeslo ten. „Mocht het zo zijn dat de Mossel dag niet doorgaat", zei burgemees ter Huisman, „dan ligt dat in ieder geval niet aan de aangescherpte veiligheidseisen. Die zijn ten op zichte van vorig jaar niet strenger geworden." schema. Natuurlijk heb ik het ge luk dat ik in het centrum van Mid delburg woon, dicht bij de haltes." „Juist doordat de bussen toeganke lijk zijn, kan ik de wijde wereld in. Met de taxi mag ik maar tot Kam perland, met de bus kan ik overal naartoe waar ik wil. Mensen zou den moeten ervaren wat het is om zo te reizen met het openbaar ver voer. Je gevoel van eigenwaarde neemt toe, je bent volledig auto noom." Maas is bang dat er door het rui me aanbod van taxivervoer zo wei nig rolstoelers de bus instappen dat vervoerders de motivatie om MIDDELBURG - Een achttienjarige Middelburger is maandagavond in zijn woonplaats gewond geraakt toen hij met een mes in zijn rug werd gestoken. Dat gebeurde tussen half acht en acht uur op een veldje aan de Spin- huisweg. In verband met deze zaak werden kort daarna een 18-jarge Middel burgse vrouw en een 18-jarige man uit Breda aangehouden. Het slachtoffer werd volgens de po litie gestoken tijdens een handge meen. Hij werd voor verder onder zoek naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52