Seasun failliet als Delta niet buigt BEVELANDEN/THOLEN Strandbeest Theo Jansen evolueert Verkeersinfarct door defecte spoorbomen .a!™?"a.k Pakketje 21 Glastuinbouwbedrijf betaalt tientje meer per eenheid hoge temperatuur dan concurrenten Dankzij de bus meer vrijheid 22 en 23 WOENSDAG 30 januari 2013 FZC door Mieke van der Jagt KAPELLE - Tuinbouwbedrijf Seasun BV in Kapelle gaat failliet als Delta NV stopt met de levering van ho ge temperatuur water, lage tempe ratuur water, elektriciteit en CO2. Delta heeft daarmee gedreigd, nu Seasun een deel van de rekening niet heeft betaald vanwege een ge schil over de prijs van water met een hoge temperatuur. In een kort geding wil Seasun de energieleve rancier verplichten de levering voort te zetten en de prijs aan te passen. Seasun bereidt over de prijs van de hoge temperatuur en de kwali teit van de CO2 een bodemproce dure voor. Doordat Delta een eind jaren negentig gesloten overeen komst niet wil openbreken, be taalt Seasun voor de producten uit de gasgestookte warmte-kracht- koppelingsinstallaties (WKK's) een aan de olieprijs gerelateerde prijs, 18 euro per gigajoule. Dat is tien euro meer dan de prijs die concurrenten gemiddeld betalen. Seasun kan die kosten niet doorbe rekenen in de prijs van de toma ten omdat het bedrijf zichzelf dan uit de markt prijst. In de overeenkomst, die Seasun wel met Delta moest aftluiten om dat het nutsbedrijf in die tijd nog het monopolie in Zeeland had, is Seasun ook verplicht veel meer ho ge temperatuur af te nemen dan werkelijk gebruikt wordt. Onder handelen over beide conflictpun- ten heeft keer op keer tot niets ge leid. Seasun is met handen en voe ten aan Delta gebonden omdat niet alleen de WKK's van Delta zijn, maar ook omdat er geen alter natieve energieleveranciers in de buurt zijn. Delta heeft aangegeven de verou derde WKK's wel te willen verko pen, maar berekent in de prijs de te derven verdiensten. Daarmee komt de prijs op hetzelfde neer als de oliegerelateerde prijs. Vorig jaar heeft Seasun de helft van het bedrag dat moest worden betaald voor hoge temperatuur die niet gebruikt is, niet betaald. Daar om wil Delta nu de levering van al le producten stopzetten. Omdat Seasun geïsoleerd ligt in de Wil lem Annapolder bij Kapelle kan het bedrijf die producten niet bij een andere leverancier betrekken. Het bedrijf, dat voor 230 fte's aan werk biedt, zou stilvallen en fail liet gaan. Het kort geding dient dinsdag 5 februari in Middelburg. GOES - Bij wijze van startschot voor een technisch, creatief school project kwam kunstenaar Theo jansen gisteren demonstreren hoe zijn standbeesten evolueren. Jan sen maakt al meer dan twintig jaar beesten van pvc buisjes, die, aange dreven door de wind, zichzelf kun nen verplaatsen. De beesten zijn ruim bemeten en hebben vele voetjes, zodat ze vooral op het strand in hun element zijn. Waar de strandbeesten vroeger nog een zetje nodig hadden, lopen ze nu op windkracht over het strand. Inmiddels kunnen ze zelfs windkracht opslaan in petflessen, waardoor ze ook zonder wind hun gangetje gaan. De strandbees ten kunnen inmiddels van rich ting veranderen en voelen of ze in mul zand of in het water verzeild zijn geraakt. De kunstenaar meld de een publiek van honderen leer lingen trots dat het met de voort planting ook wel snor zit. Door verhoudingen en principes op in ternet te publiceren, zette Jansen studenten overal ter wereld aan het knutselen. De inleiding van Theo Jansen markeert het begin van een project waaraan de derdek lassers van het Technasium en de opleiding Kunst en Cultuur van het Goese Lyceum meedoen. Het project combineert techniek en creativiteit. Theo Jansen (I) legt op het podium uit hoe zijn beesten hebben leren voelen of ze in het water lopen. Vrijwilliger Rais is behulpzaam bij de uitleg over de Bekijk video op www.pzc.nl/video capaciteit om van richting te veranderen. foto Mechteld Jansen door Luc Oggel GOES - Haperende spoorbomen bij de overgang in de Van Hertum- weg hebben dinsdagochtend voor een verkeersinfarct gezorgd in Goes. De bomen wilden door een storing niet meer omhoog, waar door het verkeer in de toch al drukke ochtendspits in en rond de stad volledig vastliep. De gemeen te werd overspoeld met meldingen en ook op Twitter werd er flink ge klaagd. Verkeersregelaars probeer den orde te scheppen in de chaos. Oorzaak was volgens een woord voerder van ProRail een techni sche storing. Of de weersomstan digheden er iets mee te maken hebben, kon hij niet zeggen. Het was niet de eerste keer dat de bo men dienst weigerden, half decem ber gebeurde dat ook al eens. Puur toeval, aldus de woordvoerder. Het toont eens te meer aan dat de spoorwegovergangen in de stad bottlenecks zijn. Bij de Van Her- tumweg wordt dat probleem op termijn ondervangen door de bouw van een spoorviaduct. De Goese GroenLinks-fractie heeft dinsdag vragen gesteld naar aanlei ding van de situatie. Online shoppen. Meer en meer men sen doen het en, toegegeven, het is af en toe ook best handig. Die Goese- naar vindt echter dat zijn echtgenote tegenwoordig wel érg vaak digitaal de portemonnee trekt. Met de regel maat van de klok staat er een postbo de voor de deur met weer een pakke tje. Dat bevat meestal óf schoenen, óf kleding. „Heb je nu alweer iets ge kocht op internet?", riep de man naar zijn vrouw, nadat hij voor de zoveelste keer een busje van PostNL halt zag houden voor hun woning. „Dat valt best mee, zo vaak gebeurt dat niet", verweerde zij zich. Om even laterflink door de mand te val len, toen de postbode de bestelling had afgeleverd en zijn weg vervolg de. „Tot morgen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51