41 Beatrix treedt af Amsterdam staat op scherp Kamer wil nu geen discussie monarchie Meteen grote TO©S Misschien kan de prins een Onder koningin Beatrix stond de monarchie als een huis. Tijden veranderen. De politiek heeft de speelruim te voor de nieuwe koning steeds kleiner gemaakt. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O© A THIS#. BETROKKEN* OPRECHT* SMETTELOOS/ INTELLI©ENT/ KONINKLIJK/ BESCHEIDEN/ MOEÖER DES VADERLANDS... woensdag 30 januari 2013 Rutte leidt ministeriële com missie die de troonswisseling begeleidt. Oud-minister Hans Wijers voorzitter van feestcomité. Amsterdam kan op steun reke nen bij voorbereiding van inva sie voor plechtigheden. door Paulus Smits AMSTERDAM - Heel Nederland leeft in een zekere staat van opwinding over de aanstaande troonswisse ling. Maar in Den Haag en in Am sterdam staat alles op scherp. In Den Haag omdat de abdicatie van de koningin en de inhuldiging van de koning veel méér is dan de overdracht van een topfunctie. Het is een publiek gebeuren, met politieke aspecten en grote veilig heidsrisico's. Het is ook een ver toon van organisatievermogen; re den waarom gisteren al op tal van fronten in Den Haag werkgroepen en commissies werden gevormd. Want het feestje mag dan in Am sterdam worden gevierd, 'Den Haag' voelt zich in hoge mate ver antwoordelijk. Niet voor niets leidt premier Mark Rutte zelf de ministeriële commis sie die de troonswisseling bege leidt. Het kabinet benoemt oud minister Hans Wijers tot voorzit ter van het nationaal comité inhul diging, dat de feestelijkheden en dankbetuigingen coördineert. Met de veiligheid in Amsterdam komt het goed, stelt woordvoerder Jean Fransman van het ministerie van Veiligheid en Justitie. „We hebben meteen verschillende door Michel Reijns teams aan het werk gezet om de zaak voor te bereiden", legt hij uit. „De gemeente Amsterdam heeft de leiding, wij zullen de hoofdstad op alle fronten bijstaan als dat no dig is. Gelukkig heeft Amsterdam ruime ervaring als het gaat om in vasies bij zulke grootschalige eve nementen." In de hoofdstad zelf zegt een woordvoerder van burgemeester Eberhard van der Laan: „Het wordt veel en hard werken, maar het moet zeker kunnen. We doen een beroep op de meest ervaren mensen om dit alles in goede ba nen te leiden." Bij de hotels in Amsterdam loopt het storm. pagina 8: tophotels zo goed als vol Premier Mark Rutte DEN HAAG - De Tweede Kamer wil de aanstaande troonswisseling niet aangrijpen om de discussie over aanpassingen aan het koning schap nieuw leven in te blazen. Voorstanders van een meer cere monieel koningschap, zoals SP en D66, willen het afscheid van ko ningin Beatrix en de feestelijke in huldiging van haar opvolger Wil- lem-Alexander niet bederven met een gevoelige discussie over de toe komst van de monarchie. Zelfs PW-leider Geert Wilders vindt het niet gepast om zo kort na de aankondiging van het af scheid politieke uitspraken te doen over de monarchie. Wel is de discussie wat hem betreft nog niet afgesloten. Eerste en TXveede Kamer stonden gisteren stil bij de troonswisseling op 30 april. Tweede Kamervoorzit ter Anouchka van Miltenburg zei dat de Kamer koningin Beatrix veel dank verschuldigd is voor de betrokken manier waarop zij haar werk heeft gedaan. Ook premier Mark Rutte, die giste ren een extra ministerraad over de troonswisseling voorzat, sprak de Kamer toe. Hij wees op het grote aantal reacties dat is binnengeko men na de toespraak van de konin gin, uit binnen- en buitenland. Ze tonen volgens hem aan hoezeer zij velen heeft geraakt en geïnspi reerd. Die waardering komt ook tot ui ting in peilingen van de NOS en het tv-programma EenVandaag. Bij de NOS krijgt koningin Beatrix een 8 als rapportcijfer, Willem- Alexander een 7. Kijkers van EenVandaag prijzen de deskundigheid en betrokkenheid van Beatrix. Het rapportcijfer in die peiling is een 8,2. door Michel Reijns Geen onvertogen woord valt er in alle bespiege lingen over de manier waarop Beatrix haar ko ningschap de afgelopen 33 jaar heeft vervuld. Er is alom bewonde ring voor hoe zij met haar familie menige storm heeft weten te door staan zonder dat er afbreuk is ge daan aan de monarchie. De Oran jes zijn in het land onverminderd populair. Waar Beatrix in 1980 de troon be steeg in onrustig tij - door krakers rellen en aanhoudende discussies over de monarchie - treedt ze nu terug in een periode dat er steeds vaker hardop gesproken wordt over aanpassingen van de rol van het staatshoofd. En dan gaat het niet om de majesteit als bindende factor in de samenleving en hou vast in moeilijke tijden. Die rol is voor veel mensen onomstreden. Maar Willem-Alexander zal besef fen dat de afgelopen jaren de ruim te in de politiek en de media voor de koninklijke familie en het staats hoofd in het bijzonder is beperkt. Dat werd met name zichtbaar tij dens de twee laatste kabinetsfor maties. In 2010 waren het Mark Rutte (WD), Maxime Verhagen (CDA) en Geert Wilders (PW) die de koningin buitenspel zetten en hun eigen plan trokken bij de vorming van een kabinet. Vorig jaar trok de Tweede Kamer het ini tiatief zelfs helemaal naar zich toe en sindsdien is bij de kabinetsfor matie voor het staatshoofd slechts nog een rol weggelegd bij het beë digen van het nieuwe kabinet. Partijen als SP, PW, D66, Groen- Links en Partij voor de Dieren wil len nog verder gaan en het staats hoofd helemaal in een ceremonië le rol duwen. Dus geen rol bij de kabinetsformatie, niet langer voor zitter van de Raad van State en lid van de regering. Ook is dan niet langer de premier verantwoorde lijk voor koninklijke uitspraken. Het uiteindelijke doel is dan de schijn van politieke invloed door ...HARTEtlJKi PROFESSIOMEEU m De olympische ringen, een sculptuur op het hoofdkantoor van het Interna tionaal Olympisch Comité in Lausanne. foto Fabrice Coffrini/AFP door Rik Spekenbrink ARNHEM - Het is nog niet zo heel lang geleden, vijf jaar om precies te zijn, dat Nederland vier leden had in het Internationaal Olym pisch Comité: Anton Geesink, Els van Breda Vriesman, Hein Ver- bruggen en prins Willem-Alexan- der. Als de aanstaand koning aan het eind van dit jaar volgens afspraak terugtreedt, komt de teller ineens op nul te staan. En dat is voor het eerst sinds 1898. „Of dat erg is", vraagt Geert Slot van sportkoepel NOCNSF zich hardop af. „Nou, er zijn 205 'NOC's' en maar 115 IOC-leden, dus er zijn veel meer landen zon der lid. Ook in de topsport is het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4