Meer belangstelling voor gebruik vlas zeeland! 25 Seasun failliet als Delta niet buigt Strandbeesten Eerste reddingsactie na 100 jaar 'Mijn knieën bibberden wel een beetje' Uitroep Eskimo's SP Middelbiurg boos over wijzigen burgerinitiatief kinderarmoede Hetty en Cees van Toor op hun Ajorama: „We varen graag op de Grevelin- gen en Oosterschelde. Soms maken we een tocht langs de Belgische kust, varen naar Duinkerke of Engeland", foto's Dirk-Jan Gjeltema Gedurende alle jaren dat ze als reddingsboot aan dek lag van de Rotterdam, het schip van de Holland-Amerika Lijn, hoefde ze nooit te worden ingezet om men sen te redden. Dat was wel het ge val toen ze, omgebouwd tot zeil schip van Hetty en Cees van Toor, op de Grevelingen voer. Cees: „On geveer 19 jaar geleden zagen we daar een omgeslagen catamaran en twee mensen die in het water lagen." Het was oktober en er stond een harde wind. Daarom kregen Cees en Hetty de drenkelin gen alleen uit het water met be hulp van de val op de bezaanmast en gebruik van de lier. „Het was best spannend. De drenkelingen waren onderkoeld en de man had zijn arm op twee plaatsen gebro ken, zo bleek later. Hij schreeuwde van de pijn. We gaven ze rum en voeren naar Den Osse waar de am bulance stond te wachten." Zelf sloegen Hetty en Cees van Toor nooit overboord tijdens hun tochten met de Ajorama, maar ze beleefden wel hachelijke momenten. Cees: „Tijdens een tocht naar Duinkerke trok de wind aan tot 12 Beaufort. Het werd om twee uur 's middags aar dedonker en de golven waren heel hoog. We konden niet terug en on ze kinderen, indertijd 11 en 9 jaar, waren ook aan boord." Hetty: „Ge lukkig zijn we geen paniekmen sen. We bleven allebei rustig, maar mijn knieën bibberden wel een beetje. Ik zei tegen Cees: 'Als we dit overleven gaan we morgen met de trein naar huis'." De Ajorama deed haar oorspronkelijke aard als reddingsboot eer aan en het gezin kwam op eigen kracht in Duinker ke. Cees: „De ronde vorm van de romp is ideaal op zee." Ze zijn niet op de trein gestapt. door Harmen van der Werf SLUISKIL - De interesse voor techni sche toepassingen van vlas neemt toe. Van de Bilt Zaden en Vlas uit Sluiskil, de provincie Zeeland, het Zeeuws Museum, innovatiecen trum Syntens en Bio Based Euro pe spelen daarop in. Ze houden vrijdag in Middelburg een 'snel- kook-ontwerpsessie'. Vijf Zeeuwse bedrijven, actief in de logistiek, scheepvaart, meubelsector en voe dingsmiddelen, werken mee. Het doel is 's middags ontwerpen te presenteren die in productie kun nen worden genomen. Vlas levert twee basiselementen op, lange en korte vezels. Het hoog waardigste element, de lange ve zels, wordt nu nog voornamelijk gebruikt voor de productie van lin nen. De korte vezels gaan naar on der meer de automobielindustrie - als isolatiemateriaal - en de papier industrie. „Ze worden bijvoor beeld verwerkt in dollarbiljetten", weet exportmanager Lenno Ver maas bij Van de Bilt Zaden en Vlas. Tot in de jaren zestig van de vorige eeuw kende vlas nog veel techni sche toepassingen, weet Vermaas. Hij noemt camouflagetenten voor het leger, zeilen voor schepen en brandslangen. Goedkopere kunst stofvezels hebben die toepassin gen verdrongen. De vlassector wil dit terrein heroveren, met de roep om gebruik van groene, bio based grondstoffen als steun in de rug. Van de Bilt is met onder meer bouwbedrijven De Schrijver en De Hoop al volop bezig een vlas composiet voor de bouw te ont- wikkelen. Vermaas: „Met als voor delen dat het lichter, sterker en duurzamer is." De 'snelkook-ont- werpsessie' in Middelburg moet meer van dergelijke moderne toe passingen opleveren. Industrieel ontwerpster Christien Meinderts- ma die een vlasexpositie heeft in het Zeeuws Museum, presenteert vrijdag vanaf 15.30 uur de resulta ten in de filmzaal van de Abdij. Vermaas heeft er veel vertrouwen in. Welke Zeeuwse bedrijven aan de sessie in Middelburg meedoen, wil hij nog niet vertellen. „Maar het zijn in elk geval gerenommeer de bedrijven en dat geeft hoop voor de toekomst." Ajorama is een uitroep die in gebruik is bij Eski mo's. Het betekent 'zo is het leven' en ze gebruiken het zowel bij vreugdevolle als minder prettige ge beurtenissen. Aan de klank waarmee ze het roepen is te horen welke emotie ermee wordt uitgedrukt." woensdag 30 januari 2013 door Mieke van der Jagt KAPELLE - Tuinbouwbedrijf Seasun BV in Kapelle gaat failliet als Delta NV stopt met de levering van ho ge temperatuur, lage temperatuur, elektriciteit en CO2. Delta heeft daarmee gedreigd, nu Seasun een deel van de rekening niet heeft betaald vanwege een ge schil over de prijs van hoge tempe ratuur. In een kort geding wil Seasun de energieleverancier verplichten de levering voort te zetten en de prijs aan te passen. Seasun bereidt over de prijs van de hoge temperatuur en de kwali teit van de CO2 een bodemproce dure voor. Doordat Delta een eind jaren negentig gesloten raamover eenkomst niet wil openbreken, be taalt Seasun voor de producten uit de gasgestookte warmte-kracht- koppelingsinstallaties (WKK's) een aan de olieprijs gerelateerde prijs, 18 euro per Gigajoule. Dat scheelt tien euro per GI met de prijs die concurrenten gemiddeld betalen. Seasun kan die kosten niet doorberekenen in de prijs van de tomaten omdat het bedrijf zich dan uit de markt prijst. In de raamovereenkomst, die Seas un wel met Delta moest afsluiten omdat het nutsbedrijf in die tijd nog het monopolie in Zeeland had, is Seasun ook verplicht veel meer hoge temperatuur af te ne men dan werkelijk gebruikt wordt. Onderhandelen over beide con- flictpunten heeft keer op keer tot niets geleid. Seasun is met handen en voeten aan Delta gebonden om dat niet alleen de WKK's van Del ta zijn, maar ook omdat er geen al ternatieve energieleveranciers in de buurt zijn. Delta heeft aangegeven de verou derde WKK's wel te willen verko pen, maar berekent in de prijs de te derven verdiensten. Daarmee komt de prijs op hetzelfde neer als de oliegerelateerde prijs. Vorig jaar heeft Seasun de helft van het bedrag dat moest worden betaald voor ongebruikte hoge temperatuur niet betaald. Daarom wil Delta nu de levering van alle producten stopzetten. Doordat Seasun geïsoleerd ligt in de Wil lem Annapolder bij Kapelle, kan het bedrijf die producten niet bij een andere leverancier betrekken. Het bedrijf dat voor 230 fte's aan werk biedt, zou stilvallen en fail liet gaan. Het kort geding dient dinsdag 5 fe bruari om 14.00 uur bij de recht bank in Middelburg. Kunstenaar Theo Jansen (I) legt in het Goese Lyceum uit hoe zijn beesten hebben leren voelen of ze in het water lopen. Vrijwilliger Rais is behulp zaam bij de uitleg over de capaciteit om van richting te veranderen. Bij wij ze van startschot voor een technisch creatief schoolproject kwam kunste naar Theo Jansen gisteren demonstreren hoe zijn strandbeesten evolueren. Jansen maakt al meer dan twintig jaar beesten van pvc-buisjes, die, aange dreven door de wind, zichzelf kunnen verplaatsen. Het project combineert techniek en creativiteit. Enkele honderden leerlingen kwamen gisteren kij ken naar de beesten. foto Mechteld Jansen zie ook de video op www.pzcnl door Theo Giele MIDDELBURG - De SP-afdeling Mid delburg vindt dat de gemeente raad haar burgerinitiatief tegen kin derarmoede heeft verminkt. De SP had de raad gevraagd het college van B en W opdracht te ge ven extra geld uit te trekken voor de bestrijding van armoede onder kinderen. De partij is niet vertegen woordigd in de raad, maar wist het voorstel op de agenda van de raad te plaatsen door middel van een burgerinitiatief. Honderdvijf tig burgers hadden door het plaat sen van een handtekening hun steun aan het initiatief betuigd. In het voorstel stelde de SP nadrukke lijk dat bestrijding van kinderar moede niet ten koste van het be staande minimabeleid mocht gaan. De fracties van de PvdA, CDA en LPM wijzigden maandagavond met steun van de meerderheid van de raad dit burgerinitiatief. De zin dat bestrijding van kinderar moede niet ten koste mag gaan van het minimabeleid kwam daar door te vervallen. SP reageerde onthutst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45