241 zeeland Bootnaam 'De dingen komen zoals ze komen' Theaterbaas is politieke klucht beu Reddingsboten Bouw winkels Tholen begint in maart tl woensdag 30 januari 2013 Cees: Bij een inkoper van oude schepen in Vlaardingen lagen reddingsboten van de eerste Rotterdam, een schip van de Holland-Amerika Lijn Een pand of boot met een naam? Mail marijkevael@hotmail.com Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boerderijen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael De overnaads gebouw de, houten romp valt op in de boten- loods vol polyester- jachten. „Die romp is 115 jaar oud," vertelt Cees van Toor met ontzag in zijn stem. „Dit is een van de oudste nog varende houten zeilschepen van Neder land." De 67-jarige Ouwerkerker besteed de vier jaar zijn beste krachten aan het ombouwen van de voormalige reddingsboot van de Hol land-Amerika Lijn (HAL) tot zeil jacht. Dat is inmiddels zo'n 40 jaar geleden, maar Cees en zijn vrouw Hetty van Toor-Plaizier (67) zijn nog net zo blij met hun schip als toen die klus net gereed was. „Het ty heeft haar officieel gedoopt met champagne," blikt de Ouwerkerk- se tandtechnieker terug. Het schip kreeg daarbij de niet alledaagse naam: Ajorama. „Dat is een uitroep waarmee Eski mo's hun overgave aan het leven uitdrukken. Het betekent 'het loopt zoals het loopt' en wordt ge bruikt bij zowel vreugdevolle als minder prettige gebeurtenissen. Aan de klank is te horen welke emotie ermee wordt uitgedrukt." Cees heeft die wijsheid uit een boek over het leven van Eskimo's ofwel Inuit, zoals dit volk tegen woordig wordt omschreven. Een boek, dat Hetty meenam uit de bibliotheek om de blik van haar man te verruimen. „Hij las al tijd over zeilen en schepen bou wen." Maar ook bij het lezen van dit boek dacht Cees aan de boot die hij met vriend Hans Du-Pont aan het bouwen was. „De instelling 'zo is het leven', ofwel 'de dingen ko men zoals ze komen' is heel be langrijk voor een zeiler, die im mers afhankelijk is van weer en wind. Daarom dacht ik: 'Ajorama is een prachtige naam voor ons schip'." Een unieke naam zelfs, zo bleek bij het registreren van -het schip voor het marifoonverkeer. „Hij kwam verder niet voor in Ne derland." Hetty en Cees, die respectievelijk opgroeiden in Rotterdam en Vlaar dingen, hebben niet alleen hun be roep tandtechnieker gemeen, maar ook hun liefde voor zeilen. Een vrijetijdsbesteding, die ze op jonge leeftijd los van elkaar ontdek ten via varende vrienden. Cees: „Ik vond het zo leuk dat ik als jongere een zeilkano bouwde in het meubelfabriekje van mijn ouders." Na hun huwelijk verhuis de het stel naar Ouwerkerk en kocht een zeilboot die ze Nathalie noemden, naar hun eerste kind. „Terwijl wij zeilden lag zij als baby braaf en rustig te slapen in de hon- denkooi van het schip. Een ruimte die we van slingerzeiltjes voorza gen zodat ze er niet uit kon val len." Nadat vier jaar later ook zoon Bas werd geboren werd het zes meter lange jacht wat klein. Cees: „Via via hoorden we dat bij een inkoper van oude schepen in Vlaardingen reddingsboten lagen van de eerste Rotterdam, een schip van de Holland-Amerika Lijn. Mijn vader was enthousiast over het teakhout waarvan de romp was gemaakt. 'Dat is goed spul', zei hij." Zo begon de klus waarbij Cees op de garageoprit bij hun Ouwerkerk- se huis met een vriend een oude reddingsboot ombouwde tot een zeiljacht met bezaanmast en hoofdmast. „Hans en ik waren niet deskundig maar lazen wel veel technische boeken over boten- bouw. De plaats van mast en kiel zijn heel belangrijk voor de zeilei genschappen. Vaak is als het schip er goed ook aardig zeilt." het zo dat uitziet het door Theo Giele middelburg - Voor theaterexploi tant Frans Lievens is het onaan vaardbaar dat de gemeenteraad van Middelburg pas op 8 maart een besluit neemt over een onder zoek naar de toekomst van de schouwburg. Tot zijn verbijstering zag hij maan dagavond dat voor een tweede maal de raad zelfs over een onder zoek niet tot een beslissing kon ko men. Net als in de vergadering van december staakten de stemmen: 14-14. „De gemeenteraad heeft zichzelf hierdoor gediskwalifi ceerd", zegt Lievens. Tot nu toe heeft de Zeeuws-Vlaamse onderne mer zich van direct commentaar onthouden op de gang van zaken binnen de raad. Nooit de politiek voor de voeten lopen, was zijn cre do. Maar maandagavond werd voor hem een grens overschreden en wil hij niet langer als 'een doet je' de verwikkelingen zwijgend langs de zijlijn volgen. In oktober werd bekend dat de ge meente afzag van de bouw van het theater in Molenwaterpark. Het idee was om in april, bij de be sprekingen over de bezuinigingen, een besluit te nemen over de toe komst van de schouwburg. Daar voor zou een onderzoek gedaan worden naar de mogelijkheden van sloop en nieuwbouw van de huidige schouwburg, verbouw of een theater in Lievens' evenemen tenhal Studio A58 op het ZEP. Over de vraag welke mogelijkhe den onderzocht moeten worden kon de raad het tot tweemaal toe niet eens worden. De eerstvolgen de vergadering van de gemeente raad is op 8 maart. Pas daarna kan de opdracht tot het onderzoek worden gegeven. Een besluit over de toekomst van de schouwburg in april is daarmee onhaalbaar. Dat brengt Lievens in problemen. Hij moet immers vooruit met zijn programmering voor de komende seizoenen en dat lukt niet als hij geen zekerheid heeft over de ac commodatie. „Ik heb alle begrip voor de financiële positie van de gemeente. Maar geef mij alsjeblieft die opdracht en we kunnen aan de slag", aldus Lievens, die vindt dat de raad desnoods in een extra vergadering bijeen moet komen om tijd te winnen. Er moet hoe dan ook onderhan deld worden met de gemeente over nieuwe afspraken. Lievens be drijfsplan is gebaseerd op nieuw bouw van een groter theater in het Molenwaterpark. Nu dat niet door gaat, zullen de 'kaskrakers' in Stu dio A58 moeten worden gepro grammeerd, zegt hij. „De wethou der sprak over een nieuwe werke lijkheid. Nou die is er ook voor mij", aldus de theaterexploitant. Lievens heeft vandaag overleg met de gemeente Middelburg over de ontstane situatie. tholen - De bouw van de twee su permarkten met daarboven dertig appartementen in de wijk Veste- tuin in Tholen begint in Maart. In het complex komen een Albert Heijn en een Aldi. Er is tevens ruimte voor een aantal verswin kels. Wat later begint de bouw van wo ningen. De eerste huizen komen naast het winkelcomplex, tegen de dijk aan. Daarna zal richting de Grindweg en de Ten Ankerweg worden gebouwd. B en W van Tholen overwegen of woningbouw op andere reeds ver worven locaties, zoals de brand weerkazerne en de Kruittoren, naar voren kan worden gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44