221 zeeland Nieuwe ronde ff^Er bezuinigingen parti|en op zoek naar nieuw politiek bloed Leren wakzwemmen bij zwembad Onderdak Politie hervat controles Scheldestraat I I I I I Volgorde EP Tussen twee en vijf miljoen komende jaren Raadslidmaatschap 'Door het gebrek aan ho ger onderwijs wonen hier minder jongeren die poli tiek geïnteresseerd zijn' EF woensdag 30 januari 2013 „Wij inventariseren wie van de huidige raadsleden inte resse heeft in nog een periode, dan kijken we of er on der onze leden mensen zijn die iets voelen voor een kandidaatlidmaatschap en tot slot gaan we op zoek naar buitenstaanders." - Willem Ginjaar, WD door Ton van den Nouweland zierikzee - Net nu Schouwen-Dui- veland zijn financiën op orde heeft en zelfs twee miljoen over houdt voor nieuwe dingen, slaat het kabinet opnieuw toe. De ge meente wordt dermate gekort dat nieuwe bezuinigingen nodig zijn. Dat hebben B en W gisteren be kendgemaakt. Het gaat om een be drag van tussen twee en vijf mil joen per jaar, tenminste tot en met 2017. Als de gemeente de rijkskortingen volledig doorberekent, gaan er har de klappen vallen bij mensen die afhankelijk zijn van zorg en huis houdelijke hulp. Het gaat op Schouwen-Duiveland dan om 3,5 ton voor komend jaar, oplopend tot 2,3 miljoen in 2017 en 3,8 mil joen daarna. „Als we niks doen, ra ken van de honderd mensen met een indicatie 75 hun huishoudelij ke hulp kwijt," reageert wethou der Gilles Houtekamer, wiens be leidsgebied het zwaarst getroffen wordt. Landelijk gaat het om een korting van 1,1 miljard. Houtekamer: „Ik heb hier zorgen over, klaar." De Zeeuwse gemeenten beknibbelen jaarlijks twee procent op bijdragen aan GGD en andere gemeenschap pelijke regelingen. „Deze en ande re gesubsidieerde instellingen heb ben we laten weten dat het hier niet bij blijft," aldus Houtekamer. Een deel van de bezuinigingen moet worden gehaald door meer efficiëntie: ruim zeven miljoen op Zeeuwse schaal. Houtekamer: „De mannen en vrouwen op de werk vloer lopen het vuur uit hun slof fen en dat moeten ze blijven doen. We gaan het halen uit het onroe rend goed en de managementsala- rissen van de 54 instellingen die Zeeland rijk is." Maar Schouwen-Duiveland voert niet alle bezuinigingen onverkort door. Wethouder Ad Verseput ziet mogelijkheden om in eigen huis nog te besparen: „Binnen de orga nisatie is nog een paar miljoen te halen en verder gaan we ons nog eens stevig bezinnen op wat de kerntaken van de gemeente zijn." De forse tegenvaller komt uit het akkoord dat kabinet, de Vereni ging Nederlandse Gemeenten en waterschappen hebben gesloten. Enkele posten waaruit gemeenten voordeel konden halen, zoals de bijvoorbeeld de btw-compensatie, zijn geschrapt. Alle Zeeuwse ge meenten, met uitzondering van Terneuzen, wijzen dit akkoord af. Over dertien maanden gaat Ne derland naar de stembus om een nieuwe gemeenteraad te kie zen. Politieke partijen op Schou wen-Duiveland zijn al begonnen om nieuwe kandidaten te rekru teren. Vooral het vinden van jon gere kandidaten valt niet mee. door Joeri Wisse Nieuw bloed, daar zijn de meeste politieke partijen die actief zijn op Schou wen-Duiveland naar op zoek. Uiteraard, voor de samen stelling van de kieslijst voor de ge meenteraadsverkiezingen van vol gend jaar wordt eerst gekeken naar de huidige fractie en naar de leden die actief zijn binnen de lokale af deling. Toch richten de meeste par tijen zich ook op potentiële kandi daten van buiten het kringetje dat altijd braaf komt opdagen op le denvergaderingen. Eén van de redenen is dat de men sen die nu politiek actief zijn vaak al wat ouder zijn, is de ervaring van Huug Winfield. De secretaris van de lokale afdeling van de Par tij van de Arbeid draait al enige tijd mee in de gemeentelijke poli tiek en weet uit eigen ervaring dat het vervullen van een raadslid maatschap een zware taak is. „Vooral als je het moet combine ren met een voltijdbaan en een ge zin", zegt Winfield. Om potentiële kandidaten warm te maken voor een politieke func tie, organiseert de PvdA net als bij de vorige twee verkiezingen een cursus. In drie avonden worden geïnteresseerden ingewijd in de wereld van gemeentepolitiek, ver kiezingsprogramma's en burgerpar ticipatie. „Vorig jaar deden daar acht mensen aan mee. Eén ie mand kwam hoog op de lijst te recht." Door de tegenvallende ver kiezingsuitslag, kwam de nieuwe ling echter niet in de raad. In tegenstelling tot andere jaren, doen nu ook D66 en GroenLinks mee aan de cursus van de PvdA. „We hebben besloten om als pro gressieve partijen samen te wer ken, maar we gaan de verkiezin gen wel met eigen lijsten in." zierikzee - Zwembad Onderdak in Zierikzee gaat vanaf maandag alle kinderen van Schouwen-Duive land die op schoolzwemmen zit ten, leren wakzwemmen. Ook an dere belangstellenden (jong en oud) kunnen, op zaterdag 9 februa ri, voor een lesje wakzwemmen in Onderdak terecht. De vorstperiode is er weliswaar net voorbij, maar vooruitlopend op de volgende koude is besloten het wakzwemmen toch door te zetten. „Je hoort altijd verschrikke lijke dingen als er ijs ligt en wij kunnen daar wat aan doen", licht badmeester René Berrevoets toe. Vanaf maandag 4 februari krijgen alle schoolklassen die komen zwemmen les met behulp van een wakkleed; een zeil met drie gaten. In samenwerking met de Red dingsbrigade Zierikzee-Duiveland wordt ook voor andere belangstel lenden een les wakzwemmen op getuigd, 9 februari om 15.00 uur. Opgeven: onderdak@zeelandnet.nl of 413 690. Wie graag lid wil worden van de ge meenteraad, kan zich het beste melden bij één van de politieke partijen op Schouwen-Duiveland. i Er is een ruime keuze, momenteel zitten negen partijen in de raad; de SP overweegt om als tiende partij mee te doen aan de verkiezingen. Bij veel partijen verloopt de samen stelling van de lijst via speciale commissies. Vaak hebben de leden van een afdeling het laatste woord over de volgorde van de kieslijst. i De tijd die het raadslidmaatschap vergt, is onder meer afhankelijk van de grootte van de fractie en verdeling van de taken. Gemid deld is een raadslid 15 uur per week bezig met de functie. Daar staat ook een vergoeding te genover. De hoogte wordt bepaald door het inwoneraantal In de ge meente Schouwen-Duiveland is dit bruto iets minder dan 900 euro. ■MHMMMMMNNNMI door Ton van den Nouweland zierikzee - De verkeerspolitie con troleert sinds gisteren weer op snelheid in de Scheldestraat in Zie rikzee. Eerder uitgeschreven bekeu ringen hier mochten worden ver scheurd omdat politie en gemeen te hun voorbereidend werk niet goed hadden gedaan. „Overtreders krijgen een waarschu wing en een folder," zegt een van de agenten in de straat. Bekeurin gen worden pas uitgeschreven als de gemeente de verkeersborden met daarop de maximumsnelheid wat opvallender heeft geplaatst. Dat zal vermoedelijk pas over enke le maanden zijn. Vorig jaar novem ber controleerde de politie voor het laatst in de Scheldestraat. Tien tallen overtreders maakten be zwaar tegen de boete omdat onvol doende duidelijk zou zijn dat er maar 30 kilometer mag worden ge reden. De politie zou ook niet tevo ren hebben gewaarschuwd. Het Openbaar Ministerie trok de 'schik kingsvoorstellen' vervolgens in. Met de controles van gisteren en in de komende periode verwacht de politie nu wel voldoende ge waarschuwd te hebben. De ge meente gaat duidelijker aangeven dat de Scheldestraat met school, kinderboerderij en zorgcentrum als 30-kilometerzone moet wor den beschouwd. De politie gaat dit jaar ook op de Calandweg in Zie rikzee vaker controleren. Ook de WD is op zoek naar ver nieuwing van buitenaf. Afdelings secretaris Willem Ginjaar heeft sa menwerking gezocht met de loka le krant Wereldregio om 'gewone burgers' warm te maken voor de gemeentepolitiek. Ginjaar bena drukt dat dit geen WD-aangele- genheid wordt. „We willen de krachten bundelen op Schou wen-Duiveland en dit partijbreed oppakken. Ik geloof wel dat dit gaat werken", zegt hij. Of de zoek tocht jongeren oplevert, is nog maar de vraag. „Schouwen-Duive land vergrijst. Vooral het vinden van kandidaten in leeftijd van 18 tot 25 jaar is een moeizaam ver haal", constateert Ginjaar. Marcel Ganzeman, voorzitter van het CDA in de gemeente Schou wen-Duiveland, is ook begonnen met de 'eerste voorbereidingen' voor de verkiezingen. Hij wil ver nieuwing van buitenaf vooral zoe ken in de contacten die de partij heeft in het 'maatschappelijk mid denveld'. Omdat samenwerking met andere partijen op het eiland voor een gezamenlijke cursus op niets uitliep, zoekt Ganzeman aan sluiting met CDA-afdelingen op de Bevelanden. „Het zou mooi zijn meer jongeren erbij te betrek ken. Maar door het gebrek aan ho ger onderwijs op Schouwen-Dui veland is dat lastig. Het zijn vaak studenten die belangstelling heb ben voor de politiek." Dan leeft bij het CDA, net als bij veel andere partijen, ook de wens om behalve jong en oud ook man en vrouw af te wisselen op de kies lijst. „En als enigszins kan willen we ook een geografische spreiding van kandidaten uit de Westhoek, het oosten van het eiland en uit Zierikzee." Ganzeman beseft dat dit een ideaal plaatje is dat niet eenvoudig is te bereiken. „Uitein delijk is de kwaliteit van de kandi daten het belangrijkste criterium." Geen bon, maar een folder in de Scheldestraat. foto Dirk-Jan Gjeltema SCHOOL-TV School-tv was gisteren op bezoek in Ouwerkerk. Een video op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland KIEK NOE! Schouwen-Duivelandse schoolfoto's vertellen een verhaal lees het op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42