sport I31 Dopingarts Fuentes weigert namen te noemen Wada en UCI ruziën vrolijk verder Titelverdediger Zambia uitgeschakeld Sacramone zet punt achter haar carrière Problemen rond transfer van Fer Ik had die oerwoudgeluiden in eerste instantie niet gehoord. De tweede keer hoorde'ik het wel. Wat mij betreft waren we toen meteen het veld afgestapt' woensdag 30 januari 2013 Roy Beerens (links) ten later kreeg Jelle en Adam Maher vieren de 0-3 van Maher. Het bekerduel tussen Den Bosch en AZ was daardoor na 35 minuten al beslist. Drie minu- de Bock rood en bepaalde Jozy Altidore de ruststand uit de toegekende strafschop op 0-4. foto Ed van de Pol/ANP Zambia is dinsdag uitgeschakeld in de groepsfase van de Afrika Cup. De titelverdediger, met Jacob Mu- lenga van FC Utrecht op de bank, speelde in Nelspruit ook het derde groepsduel gelijk, o-o tegen Burki na Faso. Omdat Nigeria, dat tegelij kertijd in Rustenburg tegen Ethio pië speelde, wel won (2-0), mag dat land samen met Burkina Faso door naar de kwartfinales. De zege van Nigeria, waar Kenneth Omeruo van ADO Den Haag in de basis stond, kreeg pas in de slotfase gestalte. Victor Moses van Chelsea was vanaf de strafschopstip twee keer trefzeker. NEW YORK De Amerikaanse turnster Alicia Sa cramone beëindigt haar loopbaan. De bezitster van tien WK-medail- les heeft dat dinsdag bekendge maakt. Bijna tien jaar was Sacramo ne (25) een van de hoekstenen van de Amerikaanse turnploeg waar mee ze mondiaal twee keer de bes te was: in 2007 en 2011. Individueel veroverde ze wereldtitels op vloer (2005) en sprong (2010, Rotter dam). Ook maakte ze deel uit van het team dat bij de Spelen van Pe king (2008) zilver pakte. Haar po ging om op de Spelen van Londen een rentree te maken mislukte door een enkelblessure. door Pauline Blom CADIZ - Er werd gehoopt op vuur werk, gisteren tijdens de tweede dag van het proces over Operación Puerto. Maar de Spaanse arts Eufe- miano Fuentes (57) hield zijn ka ken stijf op elkaar. In Madrid liet de hoofdverdachte in het omvang rijke dopingschandaal alleen los dat zijn klantenkring 'niet enkel uit wielrenners' bestond. Fuentes wordt beschouwd als de spil van het netwerk, dat tiental len wielrenners jarenlang van bloeddoping voorzag. De gynaeco loog viel al in 2006 door de mand, maar verschijnt pas deze dagen voor de rechter. Samen met vier andere verdachten. De afgelopen maanden hebben verschillende (oud-)renners bekend onder be handeling te hebben gestaan bij de arts. Fuentes bevestigde gisteren het vermoeden dat ook de elite in andere takken van sport van zijn diensten gebruik heeft gemaakt. Maar weigerde namen te noemen. „Ik werkte ook met voetballers, tennissers, atleten en boksers", al dus de dopingarts. Waarmee belangrijke vragen on beantwoord bleven. Geruchten dat tennisser Rafael Nadal, NBA- basketballer Pau Gasol of Spaanse voetbalinternationals Fuentes be zochten voor medische begelei ding, bleven in de lucht hangen. Die stroom wordt al langer gevoed door onder meer voormalig proffenner Jesus Manzano, die be weert Braziliaanse en Spaanse voetballers in de praktijk van Fuen tes te hebben ontmoet. En door vermoedelijke uitspraken van de arts zelf, die in 2010 in voorarrest tegenover een mede-gedetineerde zou hebben gezegd: „Als ik had ge sproken, zou Spanje nooit Euro pees of wereldkampioen zijn ge worden." De arts kan overigens niet gedwon gen worden namen te noemen. Omdat Spanje in 2006 nog geen antidopingwet had, draait de rechtszaak er alleen om of zijn be handelingen schade hebben toege bracht aan de volksgezondheid. Te genover de openbaar aanklager ging Fuentes daarom alleen in op vragen over zijn behandelwijze. „Sporters kwamen altijd op eigen initiatief bij mij terecht." De rechter in Madrid gaat zorgvul dig, volgens critici zelfs té voorzich tig, te werk. Zo wees Julia Patricia Santamaria een verzoek af van het mondiale antidopingbureau Wada om in de persoonlijke computer van Fuentes te kijken. De ruim De strijd tussen wereldantidoping- bureau Wada en internationale wielrenunie UCI in de nasleep van de affaire rond Lance Armstrong heeft zich dinsdag opnieuw ver scherpt. Wada-voorzitter John Fa- hey zegde zijn medewerking aan een samen met de UCI op te rich ten waarheids- en verzoeningscom missie af. „Wada heeft het in het verleden niet gedaan en zal ook in de toekomst geen samenwerking met de UCI aangaan zolang deze zijn eenzijdige en arrogante hou ding handhaaft", meldde Fahey een dag nadat de UCI liet weten de commissie-Otton, die de rol van de bond in de zaak-Armstrong zou on derzoeken, ophief. De UCI meldde maandag te kiezen voor een nieu we commissie, in samenspraak met het Wada. Die mededeling is niet alleen onjuist, het is bedrog, verklaarde Fahey. tweehonderd zakken bloed en in gevroren bloedplasma, ontdekt bij een huiszoeking in 2006, blijven ook in bezit van justitie. De bloed- zakken waren door middel van co denamen gelinkt aan (ex-)renners als Jan Ullrich, Ivan Basso en Ale jandro Valverde, maar ook aan an dere sporters van wie de namen niet bekend zijn. Pas na afloop van het proces, dat duurt tot 22 maart, besluit de rechter of Wada alsnog toegang krijgt tot het bewijsmateri aal. De inzet is hoog. De reputatie van Spanje als ultiem sportland staat op het spel. In een tijd van steeds diepere economische crisis zijn de sportieve successen één van de weinige dingen waar het land trots op is. Daarnaast wordt door de regering hoog ingezet op het naar Madrid halen van de Olympische Spelen van 2020. Mocht het schandaal zich uitbrei den naar andere sporten, dan komt de bid onder druk te staan. ENSCHEDE De overgang van Leroy Fer van FC Twente naar Everton is hoogst on zeker geworden. Volgens Twente- voorzitter Joop Munsterman heeft de Engelse club, die zelf maandag meldde akkoord te zijn met de En- schedeërs, plots aanvullende eisen gesteld. „In de loop van de dag kwa men ze met allerlei aanvullende voorwaarden over de betalingster mijnen en ook de transfersom. Daar beginnen we niet aan. Dan maar niet", liet Munsterman aan VI weten. Zolang de overgang van Fer niet is afgerond, kan FC Twen te ook geen vervanger aantrekken. NELSPRUIT Jan Poortvliet, trainer van FC Den Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31