60 zeelandI 27 'Nee' tegen de honger in je hoofd BSO biedt workshops over afval voor jeugd 'Hoeveel weeg jij?', vroeg ze Mensenrechten in Middelburg 'Een paar keer per jaar worden hier kinderen binnengebracht die vanwege hun eetstoornis sondevoeding nodig hebben' -k patiënten worden er jaarlijks opgenomen in Emergis vanwege een eetstoornis. Zestien waren er in 2012 jonger dan 18 jaar. woensdag 30 januari 2013 jolanda van Keulen, kinderarts Admiraal De Ruyter Ziekenhuis Anorexia kan overslaan in boulima. De verbindende schakel tussen alle eetstoornissen is een verstoorde verhouding met voedsel. foto Roos Koole/ANP Ze was drieënhalf toen haar eetprobleem - binge eating - begon. Op het moment dat haar vader overleed, verander de Linda* van een extravert, vro lijk kind in een verdrietig hoopje ellende. Een steeds dikker hoopje ook, want Linda at niet meer, ze vrat. Eten moest het gat vullen dat het verlies van haar vader geslagen had. Eten gaf troost. Als niemand het zag, pakte Linda voedsel. Ze verborg het, voor later. Dan stopte ze zich vol. „Ik vrat al les wat voorhanden was, zei mijn moeder." Linda raakte steeds meer in zichzelf gekeerd. Haar moeder kon geen contact meer met haar krijgen en klopte aan bij Emergis. Daar kreeg Linda, een kleuter nog maar, speltherapie. De eerste van vele therapieën. Maar het hielp weinig. „De echte vreetbuien be gonnen toen ik een jaar of zeven was. Altijd stiekem. En 's nachts gaf ik over omdat ik zo misselijk was." Aan het eind van groep zes begon op te vallen dat Linda toch wel héél flink werd. Linda vond het zelf ook. Ze probeerde minder te eten. „Wat ik toen nog niet wist: als je jezelf uithongert, krijg je juist eetbuien. Ik kwam in een vicieuze cirkel terecht." Dat haar beste vriendin ook geobsedeerd was door eten, deed de zaak geen goed. „Wat we bijvoorbeeld deden was: ontbijten met één cracker met een plakje ham en dan twee crackers meenemen voor op school, 's Middags stierven we van de honger, natuurlijk. Gelukkig werd er op school snoep verkocht. Maar ja, daarna voelde je je weer rot omdat je had lopen vreten." Ze heeft een knap koppie. Haar man is gek op haar. „Ik zie het zelf ook wel, als ik in de spiegel kijk: ik ben niet lelijk. Maar toch ben ik voor mijn gevoel waardeloos. Daar hebben al die jaren therapie niets aan kunnen veranderen. Mijn zelf beeld was - en is - heel laag." Haar verhouding tot voedsel is nog altijd problematisch. „Als het geestelijk goed gaat met mij, gaat mijn gewicht omlaag; omgekeerd neemt het gelijk toe als het slecht gaat. Op het dieptepunt woog ik rond de 140 kilo. Nu ongeveer 112. Het gaat al een jaar op en neer: zes kilo eraf, zes kilo erbij. Voortdu rend probeer ik de balans te vin den en structuur in mijn eetpa troon te brengen." Eén geluk: ze houdt van sport. Ze zwemt, staat regelmatig op de crosstrainer en doet daarnaast krachttraining. Bovendien loopt ze voor haar werk elke week onge veer negen uur. Beweging krijgt Linda genoeg; nu moet ze nog le ren om alleen te eten als ze hon ger heeft, en 'eetdrang' te negeren. Honger heeft een fysieke oorzaak: haar lichaam heeft eten nodig. Eet drang komt van tussen de oren. „Als ik eetdrang heb, verlang ik naar eten zoals een verslaafde naar een shot. Je eet dan ook niet rus tig, je geniet niet van de smaak, want je schrokt alles naar binnen. Na de eerste twee happen proefje eigenlijk niets meer." Steeds vaker lukt het haar om weerstand te bieden aan die eet drang. „Twee weken geleden wilde ik film kijken. Daarbij moest ik dan gaan vreten, zat in mijn hoofd." En opeens kwam daar een nieuwe gedachte overheen. „Ik zei tegen mezelf: ik moet helemaal niets! Ik heb een keuze." Op verzoek van de geïnterviewde is dit niet haar echte naam door Ondine van der vleuten MIDDELBURG - Zeeuwse kinderen die naar de buitenschoolse opvang gaan, kunnen vanaf april mee doen aan workshops waarin inza meling en recycling van elektri sche en elektronische apparaten centraal staan. Het project 'De kunst van het recy clen' richt zich vooral op boven bouwkinderen. Zij halen onder lei ding elektrische apparaten uit el kaar en maken er nieuwe dingen van, met nieuwe functies. Zo ont staan kunstwerken van 'e-waste'. Deze kunstwerken worden na af loop tentoongesteld in gemeentelij ke gebouwen. Ook is er een wedstrijd aan ver bonden: wie maakt het mooiste kunstwerk? De komende weken worden aanbieders van buiten schoolse opvang aangeschreven of ze interesse hebben in de work shops, ontwikkeld door De Jonge Milieu Advies en iValon. In Zee land tekenen de Stichting Zon- ne-eiland en Natuur&Zo voor de uitvoering. Brenda de Haan van Natuur&Zo weet nu al dat de belangstelling groot is. „Als we uitgaan van de er varing die is opgedaan bij eerdere projecten in Utrecht, zullen er naar verwachting zo'n duizend kinderen meedoen in Zeeland." De deelnemende bso's kunnen punten verzamelen door zich op te geven als inzamelpunt voor klei ne elektrische en elektronische ap paraten. In ruil voor punten kun nen zij dan weer sport- en spel- of lesmateriaal krijgen, of de punten kunnen aan een goed doel worden geschonken. Zonne-eiland en Natuur&Zo zoe ken nog twaalf begeleiders voor de workshops. Zij moeten affiniteit hebben met kinderen en techniek en twee dagdelen of meer beschik baar zijn. Leeftijd is niet belang rijk. De begeleiders krijgen eerst een training. Informatie en aanmelden via info@zonne-eiland.nl Je weet nog precies wanneerwaar en door wie de onschuldige vraag werd gesteld, die je leven zo ingrij pend zou veranderen. In de tuin van een vriendin, haar zus kneep je in je been en vroeg: 'Hoeveel weeg jij?' Zo begint Het hoeveelweegjij- lichaam, een boek voor kinderen vanaf een jaar of tien, van de Mid delburgse illustrator en schrijver Marenne Weiten. „Ik weet uit per soonlijke ervaring wat een eet stoornis met jonge kinderen doet. Zo'n boek als ik nu zelf geschreven heb, dat was er toen niet. Nu ook niet, trouwens. Daarom heb ik het zelf gemaakt, met veel tekeningen om het niet te zwaar te maken." De teksten zijn soms bijna dichter lijk ('Je had de smaak te pakken/ de smaak van NIET/ de smaak van NEE') en geven de lezer een kijkje in het hoofd van een meisje dat ge obsedeerd raakt door eten. Het gaat ook over de weg terug. Die gaat met vallen en opstaan. „Een verpleegkundige van een kli niek voor eetstoornissen in Zeist heeft meegelezen. Zij adviseerde me de hoofdpersoon in het boek een terugval te laten beleven. Zo gaat het in het echt ook, en dat is goed: tijdens die terugval leer je het 'monster' in de ogen te kijken. Het zijn leermomenten." Het hoeveelweegjijlichaam, door Marenne Weiten (tekst en illustraties). Gebonden, 52 pagina's, 17,95 euro. Uitgeverij Clavis, Amsterdam. Isbn: 978 90 448 1835 2 MIDDELBURG - De Roosevelt Aca demy houdt donderdag 7 februari een mini-symposium over 'Middel burg en de mensenrechten'. Aan leiding is the wereldwijde op komst van de 'Human Rights Ci ties': steden die zich steeds bewus ter richten op de implementatie van mensenrechten binnen hun gemeente. Het symposium is in de Raadzaal van het Oude Stadhuis en duurt van 11.00 tot 13.30 uur. Aanmelden via f.vanherk@roac.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27