Hernieuwe interesse voor gebruik vlas Duikschip moet haven Scharendijke verlaten zeeland! 25 Busvervoer Meldpunt Klachten Openbaar vervoer en rolstoelen Voorbijgangers duwen bruinvis terug in zee Reisgids houdt lezing over bewoners Israël Zanggroep Zokantook opnieuw in Ter Reede Herstelde zeehonden krijgen de vrijheid Angela Maas rijdt de bus in. „Ik heb nog nooit problemen gehad". te verbeteren kwijt raken. „Het we melt in Nederland van de WMO-busjes. Je zou ze voor de grap eens moeten tellen. Er rijden veel meer WMO-busjes rond dan gewone lijnbussen. Het kan in de bus alleen maar beter worden als iedereen er gebruik van maakt." „Ik heb één keer problemen ge had. Ik moest overstappen op het Tolplein, richting Heinkenszand. De bus die ik moest hebben was niet geschikt, maar een andere bus die stond te wachten wél. Toen heb ik voorgesteld dat ze zouden wisselen. En na overleg met Con- nexxion wilden ze dat wel. Chauf feurs zijn eigenlijk altijd wel be reid om mee te helpen." „Natuurlijk heb ik wel eens vertra ging, maar als ik denk aan al die vertraging die ik met die WMO -taxi's heb gehad, dan is dat veel er ger. Ik zie dit echt als de toekomst voor jonge mensen met een beper king, vooral omdat je zo altijd weet waar je aan toe bent. En als je dan een keer naar Kleverskerke of zoiets moet, dan neem je ge woon een taxi." foto Ruben Oreel VLISSINGEN In principe zijn alle lijnbussen in Nederland toegankelijk voor men sen met een rolstoel. Dat is wette lijk verplicht. Voor mensen in een rolstoel is in elke bus een plaats gereserveerd. Het lukt soms ook nog wel om met twee personen met de bus te reizen. Het gaat niet altijd goed: in kleine re busjes, zoals die nu bijvoor beeld in Goes worden ingezet, is niet altijd plaats voor een rolstoel. De busvervoerder moet in dat ge val eigenlijk een andere bus oproe pen. In de trein is het minder handig: daar moet altijd iemand helpen met een brug naar het perron. Bij bussen kunnen reizigers dat zelf re gelen. Gehandicapten kunnen ook met de WMO-taxi. Daarvoor geldt - binnen grenzen - het OV-tarief. Op het Badstrand in Vlissingen is dinsdagochtend een bruinvis aan gespoeld. Het dier werd door voor bijgangers terug het water ingezet. De Strandwacht raadt mensen ech ter aan dit voorbeeld niet te volgen en de gestrande zeezoogdieren met rust te laten. De dieren stranden doordat ze ziek of gewond zijn. Het is dan beter om de politie te waarschuwen die dan deskundige hulp kan inroe pen, aldus de strandwacht. door Harmen van der Werf SLUISKIL - De interesse voor techni sche toepassingen van vlas neemt toe. Van de Bilt Zaden en Vlas uit Sluiskil, de provincie Zeeland, het Zeeuws Museum, innovatiecen trum Syntens en Bio Based Euro pe spelen daar op in. Ze houden vrijdag in Middelburg een 'snel- kook-ontwerpsessie'. Vijf Zeeuwse bedrijven, actief in de logistiek, scheepvaart, meubel- en voedings middelensector, werken mee. Het doel is 's middags ontwerpen te presenteren die in productie kun nen worden genomen. Vlas levert twee basiselementen op: lange en korte vezels. Het hoog waardigste deel, de lange vezels, wordt nu nog voornamelijk ge bruikt voor de productie van lin nen. De korte vezels gaan onder meer naar de automobielindustrie - als isolatiemateriaal - en de papie rindustrie. „Ze worden bijvoor beeld verwerkt in dollarbiljetten", weet exportmanager Lenno Ver maas bij Van de Bilt Zaden en Vlas. Tot in de jaren zestig van de vorige eeuw kende vlas nog veel techni sche toepassingen, weet Vermaas. Hij noemt camouflagetenten voor het leger, zeilen voor schepen en brandslangen. Goedkopere kunst stofvezels hebben die toepassin gen verdrongen. De vlassector wil dit terrein heroveren, met de roep om gebruik van groene, biobased grondstoffen als steun in de rug. Van de Bilt is met bouwbedrijven als De Schrijver en De Hoop al vol op bezig een vlascomposiet voor de bouw te ontwikkelen. Vermaas: „Met als voordelen dat het lichter, sterker en duurzamer is." De 'snelkook-ontwerpsessie' in Middelburg moet meer van derge lijke moderne toepassingen opleve ren. Industrieel ontwerpster Chris- tien Meindertsma, die een vlasex positie heeft in het Zeeuws Mu seum, presenteert vrijdag vanaf 15.30 uur de resultaten in de film zaal van de Abdij. Vermaas heeft er veel vertrouwen in. Welke Zeeuwse bedrijven aan de sessie in Middelburg meedoen, wil hij nog niet vertellen. „Maar het zijn in elk geval gerenommeer de bedrijven en dat geeft hoop voor de toekomst." door Joeri Wisse SCHARENDIJKE - Ondernemer Her man Klaassen verlaat vandaag met zijn duikschip de Panda de haven van Scharendijke. Dit is een gevolg van de uitspraak van de rechter in Amsterdam. Die bepaalde in een kort geding dat het belang van de Watersportvereniging Scharendij ke, sinds dit jaar eigenaar van de haven, zwaarder weegt dan het be lang van Klaassen. De watersportvereniging wil, nu de haven is gekocht van de ge meente Schouwen-Dujveland, nieuwe ligplaatsen voor jachten aanleggen, onder meer op de plek van de Panda. Volgens Klaassen zou hij echter pas wegmoeten, zo dra de gemeente een nieuwe vaste ligplaats heeft gevonden. Klaassen vindt het jammer dat de rechter in Amsterdam hem maar twee dagen heeft gegeven om te vertrekken. „Het is raar dat ik niet de tijd heb gekregen om tot de zitting van 7 fe bruari in de haven te blijven." Op die dag dient in Middelburg een zaak tussen Klaassen en de ge meente. Overigens onderzoekt Klaassen de mogelijkheden om nog voor die tijd een schikking te treffen met de gemeente, zodat hij dit seizoen een ligplaats in Den Os- se in kan nemen. -g woensdag 30 januari 2013 In principe zijn alle lijnbussen toegankelijk voor mensen met een rolstoel. Dat is wettelijk verplicht Angela Maas (32) reist al jaren met de bus. „Zo'n gehandicaptentaxi past niet echt bij mensen van mijn leeftijd." De Vlissingse zanggroep Zokan- took treedt zondag op in het Atri um van Ter Reede aan de Vredehof laan in Vlissingen. De formatie treedt daar dan voor de vijfde maal op. Op het repertoi re staat aan aantal nieuwe num mers. De toegang tot het concert van de Vlissingse zanggroep is gratis. Het optreden in het Atrium van Ter Reede begint om 14.30 uur. VLISSINGEN Op uitnodiging van de stichting Christenen voor Israël komt reis gids Ayalla Zion spreken over het onderwerp 'Bewoners van Zion: een voorrecht of een lot?' Daarbij laat hij ook beelden zien van het huidige Israël. De lezing begint om 20.00 uur in het Go(o)dtimes Cen trum, Voltaweg 3 in Vlissingen. De zaal gaat een half uur eerder open. Zion is geboren in de Achterhoek, maar woont al jaren in Israël. VLISSINGEN Het Coese PvdA-statenlid Frits de Kaart is een meld punt begonnen voor klachten over de busdiensten. Klachten kunnen naar: dekaart@zeelandnetnl ■4-:' ii» RENESSE Zeehondencrèche Pieterburen komt zaterdag naar Renesse om een aantal herstelde zeehonden de vrijheid te geven. Dat gebeurt rond 13.00 uur op het strand bij pavil joen Zuid Zuid West (strandover- gang Wilheminahoeve). Belangstel lenden zijn welkom. Parkeren kan bij hotel de Zeeuwse Stromen. Bij Zuid Zuid West wordt jaarlijks een spinningmarathon gehouden. Die bracht in 2012 ruim 5500 euro op voor de zeehondencrèche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25