Theaterbaas is politieke klucht beu Krachtig, en met geestdrift Verkeersinfarct in Goes door defect WALCHEREN Pakketje Schouwburgexploitant Lievens almanak 21 Geduld Lievens begint op te raken Veerse Kreek krijgt langzaam vorm 22 Dankzij de bus meer vrijheid 24 en 25 WOENSDAG 30 januari 2013 jPZC door Theo Giele MIDDELBURG - Voor theaterexploi tant Frans Lievens is het onaan vaardbaar dat de gemeenteraad van Middelburg pas op 8 maart een besluit neemt over een onder zoek naar de toekomst van de schouwburg. Tot zijn verbijstering zag hij maan dagavond dat voor een tweede maal de raad zelfs over een onder zoek niet tot een beslissing kon ko men. Net als in de vergadering van december staakten de stemmen: 14-14. „De gemeenteraad heeft zichzelf hierdoor gediskwalifi ceerd", zegt Lievens. Tot nu toe heeft de Zeeuws-Vlaam se ondernemer zich van direct commentaar onthouden op de gang van zaken binnen de raad. Nooit de politiek voor de voeten lopen, was zijn credo. Maar maan dagavond werd voor hem een grens overschreden en wil hij niet langer als 'een doetje' de verwikke lingen zwijgend langs de zijlijn vol gen. In oktober werd bekend dat de ge meente afzag van de bouw van het theater in het Molenwater park. Het idee was om in april, bij de besprekingen over de bezuini gingen, een besluit te nemen over de toekomst van de schouwburg. Daarvoor zou onderzoek gedaan worden naar de mogelijkheden van sloop en nieuwbouw van de huidige schouwburg, verbouw of een theater in Lievens' evenemen- Frans Lievens nam op 1 juli 2011 de exploitatie van de Stadsschouwburg in Middel burg over. Daarmee verloste hij de gemeente van de zieltogende Stich ting Stadsschouwburg/TEZ die aan de jaarlijkse subsidie van 750.000 euro de laatste jaren niet genoeg had. Lievens zegde toe het voor een half miljoen per jaar te tenhal Studio A58 op het ZEP. Over de vraag welke mogelijkhe den onderzocht moeten worden kon de raad het tot tweemaal toe niet eens worden. De eerstvolgen de vergadering van de gemeente raad is op 8 maart. Pas daarna kan de opdracht tot het onderzoek worden gegeven. Een besluit over de toekomst van de schouwburg in april is daarmee onhaalbaar. Dat brengt Lievens in problemen. Hij moet immers vooruit met zijn programmering voor de komende seizoenen en dat lukt niet als hij geen zekerheid heeft over de ac commodatie. „Ik heb alle begrip voor de financiële positie van de gemeente. Maar geef mij alsjeblieft die opdracht en we kunnen aan de slag", aldus Lievens, die vindt dat de raad desnoods in een extra vergadering bijeen moet komen om tijd te winnen. Er moet hoe dan ook onderhan deld worden met de gemeente over nieuwe afspraken. Lievens' be drijfsplan is gebaseerd op nieuw bouw van een groter theater in het Molenwaterpark. Nu dat niet doorgaat, zullen de 'kaskrakers' in Studio A58 moeten worden geprogrammeerd, zegt hij. „De wethouder sprak over een nieuwe werkelijkheid. Nou, die is er ook voor mij", aldus de theater exploitant. Lievens heeft vandaag overleg met de gemeente. Pagina 23: Raad negeerde wijze raad; commentaar Arjaan Louws (79) met het schriftje waarmee hij op 14-jarige leeftijd als koorzanger debuteerde. Vrijdag staat hij voor het 65-ste jaar op de planken met zangvereniging Nut en Genoegen uit Aagtekerke. foto Ruben Oreel door Henk Postma doen. De gemeente stelde de voor waarde dat hij ook invulling zou geven aan de evenementenhal op het ZEP. Lievens ging hiermee ak koord. Hem werd daarbij de bouw in het vooruitzicht gesteld van een nieuw, groot theater in het Molen waterpark. Een theater met eerst zo'n 900 en later 750 stoelen. In ok tober werd dit plan afgeschoten. AAGTEKERKE - „Doorgaand krach tig, en met geestdrift", schreef Ar jaan Louws in 1947 op de eerste bladzij van zijn schriftje, boven de tekst van het eerste lied - een ode aan Holland - dat hij meezong als lid van het koor Nut en Genoegen. En hij bleef. Aanstaande vrijdag bast hij, inmiddels 79 jaar oud, voor de vijfenzestigste keer mee tij dens de jaarlijke uitvoering van de zangvereniging. Want de zang is hem 'meegegeven in zijn bloed'. Er is wel wat veranderd sinds Ar jaan Louws als veertienjarig ventje zijn debuut maakte bij het koor in MHHHHMHNMMI Aagtekerke. Destijds schreef hij de liedjes nauwgezet uit in een schrift je, met in plaats van noten de cij fers 1 tot en met 7, om daarmee de juiste toonhoogten aan te geven. Ze zongen toen nog zonder muzi kale begeleiding, of - zoals dat heet te - 'op de stok' van de dirigent. Tegenwoordig moet het uit het hoofd. „Dan speelt de dirigente het eerst voor. „Dat geeft nog wel eens problemen", lacht hij. Zoals ooit ook het geval was toen ineens En gelse liedjes op het repertoire ver schenen. „Moeilijke woorden die we niet begrepen, dat zongen de mensen niet graag." Daar stond te genover dat er een orgel kwam, en later een piano, gekocht met de op brengst van een rommelmarkt. „Daar zat toen echt antiek bij. Van de opbrengst kochten we een pia no en dan was er nog geld over." Louws was twintig jaar bestuurs lid, en ook nog zes jaar penning meester bij het koor. Dat zingt vrij dag in gebouw Amicitia zowel oud als modern repertoire, waaronder een lied van Guus Meeuwis, gear rangeerd en begeleid door diri gente Marcela Simons-Clarisse. Na de pauze treden 'De Zeeuwse Mu zikanten' op, een orkest van men sen met een beperking. Aanvang 19.30 uur. Entree 5 euro. Kinderen gratis. Tip? redactie@pzc.nl door Luc Oggel GOES - Haperende spoorbomen bij de overgang in de Van Hertum- weg in Goes hebben dinsdag ochtend voor een verkeersinfarct gezorgd in Goes. De bomen wil den door een storing niet meer omhoog, waardoor het verkeer in de toch al drukke ochtendspits in en rond de stad volledig vastliep. De gemeente werd overspoeld met meldingen en ook op Twitter werd flink geklaagd. Verkeersrege laars probeerden orde te scheppen in de chaos. Oorzaak was volgens een woordvoerder van ProRail een technische storing. Of de weersom standigheden van de afgelopen pe riode er iets mee te maken heb ben, kon hij niet zeggen. Het was niet de eerste keer dat de bomen dienst weigerden, half december gebeurde dat ook al eens. Puur toe val, aldus de woordvoerder. „Dat er structureel iets kapot zou zijn, is niet aan de orde." Het toont eens te meer aan dat de spoorweg overgangen in de stad bottlenecks zijn. Bij de Van Hertumweg wordt dat probleem op termijn onder vangen door de bouw van een spoorviaduct. Online shoppen. Meer en meer men sen doen het en, toegegeven, het is af en toe ook best handig. Die Goese- naar vindt echter dat zijn echtgenote tegenwoordig wel érg vaak digitaal de portemonnee trekt. Met de regel maat van de klok staat er een postbo de voor de deur met weer een pakke tje. Dat bevat meestal óf schoenen, óf kleding. Heb je nu alweer iets ge kocht op internet?", riep de man naar zijn vrouw, nadat hij voor de zoveelste keer een busje van Post NL halt zag houden voor hun woning. „Dat valt best mee, zo vaak gebeurt dat niet", verweerde zij zich. Om even laterflink door de mand te val len, toen de postbode de bestelling had afgeleverd en zijn weg vervolg de. „Tot morgen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21