buitenland 113 Duitsland herdenkt doorbraak Hitier van PKK-vlag op toerist cheap.nl dagactie l 25 4-sterren landgoed op de Veluwe! cheap, nl /dagactie 10900 - 700 7004 Kapitein Marinesko kwam in strafkamp 'Een tatoeage moet levenslang mee, daar moet je niet op bezuinigen' Justitie wil doorbraak forceren per/toplocatie één superactie! mEÈÈIÈÈiÊF™^ - mmrrmrm mm wo 30 januari J Jl woensdag 30 januari 2013 NMMMMMM HNHMMHMMMI de Oostzee De Wilhelm Gustloff, het cruiseschip dat op 30 januari 1945 werd getorpe deerd door een Russische onderzeeër. Naar schatting kwamen 9000 men sen om het leven. foto EPA Met Aleksandr Marinesko, de alco holistische onderzeebootkapitein die verantwoordelijk was voor het torpederen van de Wilhelm Gust loff, liep het slecht af. Hij werd om disciplinaire redenen uit de Russische militaire dienst ontslagen en belandde in 1949 we gens diefstal in een Siberisch straf kamp. Aleksandr Marinesko, die met 42.000 brutoregisterton aan gezon ken schepen van alle Sovjet onder- zeeboot-commandanten het succes volst was, overleed in 1963 in Le ningrad. lang weinig belangstelling be stond. 'De hoofden van de baby's dobberden onder water', vertelde een vrouw, die de ramp overleef de. 'Omdat hun hoofdjes zwaarder waren dan hun benen'. Pas aan het begin van deze eeuw ontstond in het Duitse publieke debat ruimte voor Duitse oorlogs slachtoffers, onder wie ook de bur gers van zwaar gebombardeerde steden, met Dresden als afschrik wekkend voorbeeld. Aandacht voor Duitse slachtoffers werd lang gezien als ongepast. De anekdotes over die dramati sche nacht in de Baltische Zee lij ken op een filmscenario. Zo was scheepsarts Ralph Wendt een van de slachtoffers die werden gered door de te hulp schietende Duitse torpedoboot T36, onder comman dant Robert Hering. Wendt wordt bij een vrouw geroepen, die even eens uit het water is gevist en op het punt staat om te bevallen. Als Wendt haar ziet, herkent hij de vrouw die op de Wilhelm Gustloff met weeën naar zijn ziekenboeg werd gebracht, vlak voordat het schip werd geraakt. Rond dit kind, dat werd geboren op het moment dat-duizenden an dere kinderen verdronken, bouw de Nobelprijswinnaar Günter Grass in 2002 zijn novelle lm Krebsgang ('In de krabbengang'). Dat uitgerekend Grass, held van politiek-correct Duitsland, de Duit sers ook als slachtoffers presenteer de, was voor velen een bewijs dat inmiddels een andere, afstandelijk ere omgang met de eigen geschie denis mogelijk is. Ook de vraag of het tot zinken brengen van de Wilhelm Gustloff een oorlogsmisdaad was - met zo veel burgers aan boord - werd ge steld. Nee, antwoorden deskundi gen. Het voormalige cruiseschip werd gebruikt voor militaire doeleinden en was met camouflage-kleuren beschilderd. Zelfs voor Richard He- ring, de bevelhebber van de Duitse torpedoboot T36, bestaat er geen twijfel: „De Russische aanval was legitiem. C'est la guerre (Dat is oor log)." BERLIJN - Duitsland herdenkt van daag dat Adolf Hitler 80 jaar gele den aan de macht wist te komen. Na zijn benoeming tot rijkskanse lier op 30 januari 1933, grepen Hit- Ier en zijn Nationaalsocialistische Duitse Arbeiderspartij (NSDAP) snel de alleenheerschappij. De Duitsebondskanselier Angela Merkel opent vandaag in Berlijn een tentoonstelling over die begin dagen van de nazidictatuur. Ze doet dat in het museum Topograp- hie des Terrors. Dat staat op de plek waar vroeger de hoofdkwar tieren van de beruchte Gestapo en de SS waren De expositie laat het einde zien van de zogeheten Wei- marrepubliek, de democratische maar instabiele opvolger van het Duitse Keizerrijk. Ook brengen foto's en documen ten de eerste maanden van Hitiers bewind in beeld, waarin hij in een razend tempo de rechtsstaat af brak. Zo toont een van de levens grote foto's hoe de SA, de militie van de NSDAP, op 6 maart 1933 te genstanders van Hitier dwingt met de handen omhoog tegen een muur te staan. In een telegram schrijft de veront ruste Franse ambassadeur van des tijds dat de nazi's in 120 dagen had den bereikt, waar de Italiaanse fas cistische dictator Benito Mussolini vijf jaar voor nodig had gehad. Ook herinnert de tentoonstelling aan 36 burgers die al in de eerste weken van Hitler-Duitsland slacht offer werden van vervolging. Al in maart 1933 stemde de Rijks dag na nieuwe verkiezingen in met een wet waardoor Hitier dicta toriale bevoegdheden kreeg. Het nazibewind zou in de daaropvol gende twaalf jaar in heel Europa minderheden, politieke tegenstan ders en gehandicapten vervolgen en op grote schaal vermoorden. Duitsland worstelt nog altijd met het nazispook en kwam in 2011 in grote verlegenheid door een reeks racistische moorden door neona zi's. Ook doen politici al jaren pogin gen om de neonazistische politie ke partij NPD te laten verbieden, tot op heden zonder succes. recente wetswijziging niet onder de anti-terreurwet worden ver volgd en het hof heeft nu het dos sier naar een regionale rechtbank doorverwezen. De kans is echter groot dat Özcan toch zal moeten zitten. De Turkse justitie staat namelijk niet bepaald bekend om haar vergevingsgezind heid wanneer het de PKK betreft. Turkije is al ruim dertig jaar in een strijd verwikkeld met de Koerdi sche organisatie, die zowel door de Europese Unie als de Verenigde Staten beschouwd wordt als een terreurbeweging. Het geweld heeft al aan meer dan 40.000 mensen het leven gekost. „Van mij mag hij zeker twee jaar zitten. Hij heeft met opzet schade toegebracht aan iemands lichaam. Er gaan in dit land mensen voor minder de bak in", stelt eigenaar Efrat Keskin van tattoeshop Adre nalin uit dezelfde badplaats, die in de zomer veel toeristen als klant heeft. „Bovendien heeft hij het imago van alle Turkse tattoe-arties- ten geschaad. Een rotte appel kan zoveel kwaad doen voor de hele sector." Keskin kent Özcan T. per soonlijk. Hij werkt in de bouw en beunt in de zomer in kapsalons bij. Goedkoop, zonder certificaat, tegen alle hygiëneregels in. De Ne derlander heeft zijn tatoeage daar ook laten zetten. Hij mag blij zijn dat hij geen hepatitis heeft opgelo pen." Het probleem is, volgens tatoeëer- der Keskin, dat veel Europese toe risten een zo'n goedkoop mogelij ke tatoeage willen laten aanbren gen. „Maar we hebben het over een tatoeage op je lichaam, die le venslang mee moet gaan. Daar moet je niet op bezuinigen." De Nederlander Mark zou de ta toeage inmiddels volgens de pers met een laser hebben laten verwij deren. Verdachte kunstroof gehoord MNNMMMMM Nieuwe verdachte gehoord in zaak gestolen schilderijen Rot terdam. Man zou hebben bemiddeld bij verkoop Matisse en Gauguin. Informatie over taxatie cru ciaal voor justitie. door onze correspondent Joost van Egmond BOEKAREST - De Roemeense justi tie probeert een doorbraak te force ren in het onderzoek naar de schil derijen die in oktober uit de Rot terdamse Kunsthal werden gesto len. Gisteren werd een nieuwe ver dachte verhoord, een voormalig model dat bemiddeld zou hebben in een mislukte poging de schilde rijen te verkopen. De arrestatie deed in Roemenië veel stof opwaaien, vooral vanwe ge de achtergrond van de verdach te, Petre Condrat. Hij werkt als as sistent van modeontwerper Cata- lin Botezatu, een begrip in het land. Ook Botezatu zelf werd on dervraagd, en zijn huis doorzocht, maar hij kon even later naar huis. Condrat is beschuldigd van heling, omdat hij zou hebben bemiddeld tussen de verkopers van twee van de gestolen werken, een Matisse en een Gauguin, en een potentiële koper, de kunstliefhebber Constan- tin Dinescu. De plannen waren se rieus, denkt justitie. Dinescu schakelde zelfs de curator van het nationaal kunstmuseum in om de schilderijen te taxeren. Toen bleek dat de doeken een slor dige zestig miljoen waard zijn, trok hij zich terug. Dit alles komt naar voren uit de aanklacht tegen drie andere ver dachten die vorige week werden opgepakt. Zij lijken kleine spelers te zijn geweest. Eén van hen is twee keer in de Kunsthal geweest voorafgaand aan de roof, een an der zou foto's van de gestolen schilderijen op zijn mobiele tele foon hebben gehad. De derde, Radu Dogaru, zou bij de verkooppoging aanwezig zijn ge weest. Zijn advocaat zegt dat hij ontkent en niet met de politie wil spreken. Een confrontatie tussen Condrat en Dogaru moet nu uit komst bieden. Als justitie meer duidelijkheid krijgt over de bijeenkomst waarbij de schilderijen werden getaxeerd, kan dat nieuwe aanwijzingen ople veren over de locatie van deze twee doeken. Justitie is er niet ze ker van dat ze nog in Roemenië zijn, maar als de bekende deelne mers van de bijeenkomst gaan pra ten, kan duidelijker worden wie precies de verkopers waren. Dogaru's advocaat bevestigt ge ruchten over een man met een ac cent uit Moldavië, ten oosten van Roemenië. De zakenman Dinescu zou bij zijn verhoor de man heb ben beschreven. Dinescu zelf zou volgens deze advocaat ook in staat van beschuldiging zijn gesteld, hoe wel justitie dat niet wil bevestigen. Hij is niet bereikbaar voor com mentaar. Het onderzoek in Roeme nië spitst zich voorlopig toe op de twee schilderijen die daar zijn ge signaleerd. Van de andere vijf doe ken ontbreekt ieder spoor. K jp alleen vandaag boekbaar! 0/° van 42,50 I per persoon, per arrangement 1 overnachting incl. ontbijt Gratis parkeren Wi-Fi Gratis gebruik zwembad/sauna Bezoek Arnhem en de Nfeluwezoom ZZ Landgoed Avegoor 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website. U overnacht in het hotelgedeelte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13