Tientallen doden gevonden in Aleppo Cel voor tatoeëren BP schikt voor 4 miljard Belgische visser omgekomen www.priaaaverareizen.nl of 010-2452555 Duits schip Wilhelm Gustloff met 10.000 vluchtelingen vandaag 68 jaar geleden getorpedeerd Vandaag precies 68 jaar gele den bracht een Sovjet-on derzeeër een Duits passa giersschip vol vluchtelingen tot zinken. 9000 mensen kwamen om. Voor informatie/boekingen of gratis brochure: BEIROET - In een kleine rivier in de Noord-Syrische stad Aleppo zijn de lijken van tientallen mannen ge vonden. Zij waren door hun hoofd geschoten en hun handen waren vastgebonden. Dat heeft het Syrische Observato rium voor de Mensenrechten giste ren gezegd vanuit de Libanese hoofdstad Beiroet. De lijken wer den gevonden in de wijk Bustan al-Qasr in de grootste stad van Sy rië. Het zou om zeker 65 mannen gaan, maar het Observatorium denkt dat het aantal doden van 'de nieuwe slachtpartij' tot ongeveer 80 kan oplopen. De mannen wer den zo'n drie maanden geleden ge arresteerd door veiligheidstroepen. De strijd in Syrië heeft: naar schat ting inmiddels aan meer dan 60.000 mensen het leven gekost. De gevechten blijven een niet afla tende stroom vluchtelingen veroor zaken. Volgens de vluchtelingenor ganisatie Unhcr van de Verenigde Naties is het aantal ontheemden opgelopen tot boven 700.000. Ze komen terecht in vluchtelingen kampen in landen als Libanon (bijna 229.000), Jordanië (ruim 220.000) en Turkije (ruim 163.000) en hebben deze weken te lijden onder het winterweer. SAN FRANCISCO - Een rechter in San Francisco heeft de schikking goedgekeurd van het oliebedrijf BP voor de ramp met het olieplat form Deepwater Horizon in 2010. BP verklaart zich (mede)schuldig aan de milieuramp en betaalt de VS 4 miljard dollar, omgerekend ruim 3,3 miljard euro. Van dat bedrag is 1,3 miljard dollar een boete. 2,4 miljard gaat naar de National Fish and Wildlife founda tion en 300 miljoen is bestemd voor de National Academy of Sciences. De explosie op het platform in de Golf van Mexico kostte elf mede werkers het leven en veroorzaakte de grootste olieramp in de Ameri- t kaanse geschiedenis. Door de schuldbekentenis blijft het bedrijf verder gevrijwaard van strafvervol ging- BLANKENBERCE - Voor de Engelse kust is maandagavond een Bel gische visser (44) omgekomen. De man was net buiten de haven van Milford overboord geslagen tij dens stormweer. Collega's van de Blankenberge 462 probeerden hem te redden. Hij raakte ernstig 1 gewond aan het hoofd, mogelijk doordat hij tegen het stampende schip aankwam. Een helikopter slaagde erin de visser op te pikken uit zee. Op weg naar het zieken- huis is hij overleden. Gruwelijk filmscenario op Adolf Hitler, de leider van nazi-Duitsland, was hoogstpersoonlijk bij de tewaterlating van de reusachtige Wilhelm Gustloff in Hamburg, op 5 mei 1937. foto AKV/ANP door onze redactie buitenland Op de avond van 30 ja nuari 1945 lanceert de Russische onderzee boot S13, onder bevel van commandant Alesandr Mari- nesko, vier torpedo's op de Wil helm Gustloff. Marinesko, die een reputatie heeft als alcoholistische lastpak, heeft geduldig liggen wachten. Het reusachtige Duitse cruiseschip vaart met navigatielampen aan - uit angst voor een botsing met mij nenvegers - en is voor de Russi sche zeeman een heel eenvoudige prooi. Drie torpedo's zijn voltreffers. Aan boord van de Gustloff, een para deschip dat ooit werd gebouwd als luxe-cruiser voor partijtrouwe Duitse arbeiders, ontstaat grote pa niek. Het is ijzig koud, buiten is het -18 graden, het zeewater is rond het vriespunt. Drenkelingen sterven in een mum van tijd. Eerder die dag had de Gustloff de haven van Gotenhafen, het huidi ge Gdynia aan de Poolse kust, ver laten om koers te zetten naar Kiel. Zo'n 10.000 vluchtelingen - militai ren, burgers, mannen, vrouwen en een groot aantal kinderen - bevin den zich op het schip, dat is bere kend op maximaal 2.000 passa giers. De opvarenden vormen een frac tie van de vele honderdduizenden, die in de oostelijke gebieden van het Derde Rijk op drift zijn ge raakt, uit angst voor het oprukken de Rode Leger. Op de Wilhelm Gustloff en aan boord van andere vluchtschepen, die gelijktijdig de barre tocht wa gen, voelen de verdrevenen zich min of meer veilig. Maar zij ko men bedrogen uit. Minstens 9.000 mensen, van wie de helft kinde ren, vindt bij de schipbreuk de dood. Dat is zes keer het aantal do den van de Titanic. Enkele van de overlevenden vertel len veel later hun verhaal, in de do cumentaire-serie Die grosse Flucht (2001), die het lot van de veertien miljoen Duitse vluchtelingen uit het oosten behandelt. Het zijn verschrikkelijke herinne ringen, waarvoor in Duitsland door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Het moet een vreemde vakantie zijn geweest voor een Ne derlandse man in de Turkse bad plaats Gümbet, dichtbij Bodrum. Deze Mark, zo noemt de Turkse pers hem, wilde een tatoeage van de Turkse vlag, maar stapte het vliegtuig terug naar huis in met een vlag van de PKK op zijn schou der. De Nederlander was woedend en spande vervolgens een rechts zaak aan tegen de tatoeëerder, Özcan T. De zaak, die nu door een uit spraak van het Turkse Hoger Be roepshof in de openbaarheid komt, leidde tot grote verontwaar diging in Turkije. 'Geen vlag maar terreurpropaganda', 'Hij wilde een Turkse vlag' en 'PKK-tatoeage schandaal in Bodrum' koppen de kranten in Turkije. Ook justitie neemt de zaak van de Nederlander hoog op en beschul digde de verdachte van het maken van propaganda voor een terreur organisatie. De rechtbank vond de PKK-ta toeage verre van een goede grap en veroordeelde de tatoeëerder in eerste aanleg tot een jaar cel. Özcan T. liet het daar bij niet bij zitten en ging in hoger beroep. En met succes. Hij hoeft voorlopig nog niet de gevangenis in, zo luid de het oordeel. Volgens het hof kan hij door een Kleinschalig familiehotel met een prima ligging!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12