2oI zeeland A House 4 You op straat Clijsen bijt zich vast in verbouwing Grote Kerk Alle hens aan dek bij bedrijven na stroomstoring in Breskens Marin zweert de fles echt af Twee auto's in brand Woongoed verlengt huurovereenkomst niet dinsdag 29 januari 2013 door Pascalle Cappetti AXEL - Het centrum voor coaching en psychische hulpverlening A House 4 You in Axel komt op juli op straat te staan. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen verlengt de huurovereenkomst niet. Volgens Woongoed is er sprake van belan genverstrengeling. Het 'huis' is sinds vijf jaar geves tigd in het vroegere pand van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Wo ningstichting (de voorloper van Woongoed) aan de Zuivelstraat. Directeur-eigenaar Lilian Bakels snapt niets van de beweegredenen om A House 4 You op straat te zet ten. „Ik heb geen huurachterstand, ik heb altijd netjes betaald." De beschuldiging dat er sprake is van belangenverstrengeling, maakt haar boos en verdrietig. Haar man werkt weliswaar als sectormanager woondiensten bij Woongoed, maar hij heeft zich volgens Lilian nooit bemoeid met haar bedrijf. Het steekt haar vooral dat Woon goed hiermee tientallen klanten dupeert. „Het gaat niet zozeer om mij, maar om al die kids, al die ge zinnen wier leven hier een positie ve wending krijgt." Ze heeft de Raad van Commissarissen een 'smeekbrief gestuurd om hen toch niet in de steek te laten. Directeur Leo Urgel van Woon goed Zeeuws-Vlaanderen geeft aan dat A House 4 You 'al ruim twee jaar' weet dat zij moet uitkij ken naar een andere locatie. Vorig jaar kreeg het centrum nog een jaar extra de tijd. Volgens Urgel wa ren er al langer discussies tussen Bakels en Woongoed over de hoog te van de servicekosten. Daarbij trad de man van Lilian Bakels op als zakelijke belangenbehartiger. „Een ongewenste relatie", oordeelt Urgel. „Als je bij een woningbouw corporatie werkt, werk je in een glazen huis. Dan kan het niet zo zijn dat zaken door elkaar lopen." Dat het pand door het vertrek van A House 4 You grotendeels leeg komt te staan, vindt Urgel niet zo bezwaarlijk. „We zijn op dit mo ment plannen aan het ontwikke len voor al onze panden en grond- posities die wij in beheer hebben. Uiteindelijk zullen de andere huur ders daar ook weg moeten." TERNEUZEN - In de Brahmslaan in Terneuzen hebben maandagochtend rond half vijf twee auto's vlam gevat. De politie gaat uit van brandstichting. De auto's stonden voor een hoekwoning weliswaar naast elkaar geparkeerd, maar het is onwaarschijnlijk dat het vuur van de ene op de andere wagen is overgeslagen. De politie startte gisteren een onderzoek, foto Chris Platteeuw mHmmmmmimamtmHKmiKmtammmmmmammmmmKmmmBmmmmmmmmmtmtmBmmmmmmxmmmmmmm* door Raymond de Frel TERNEUZEN - GroenLinks-voorman Peter Clijsen bijt zich vast in de aanstaande verbouwing van de Grote Kerk in de Terneuzense Noordstraat. Hij snapt niet waarom er een stuk buitenmuur moet worden ge sloopt voor een doorgang naar een glazen huis voor de kerk, waarin de VW zich wil huisvesten. Vol- .gens de Stichting Behoud Grote Kerk Terneuzen en wethouder Frank van Hulle is de verbouwing nodig om de exploitatie van de kerk een impuls te geven. De VW betaalt immers huur aan de stich ting. Clijsen wil graag van het col lege van B en W weten hoeveel huur de VW gaat betalen, omdat de stichting 65.000 euro voor de verbouwing heeft beraamd. „De stichting kampt nog met een ex ploitatietekort van 8398 euro op jaarbasis. Dan vragen wij als GroenLinks minimaal een garant stelling van de VW voor de duur van het verblijf."- Clijsen beseft dat het niet aan de gemeenteraad is om zich met de boekhouding van de stichting be zig te houden, maar een garantstel ling door de VW verandert dat. De gemeente verstrekt immers subsidie aan de VW. door Wilma Valk BRESKENS - Breskens zat gister ochtend bijna twee uur zonder electriciteit. De storing begon rond zeven uur. Toen die tegen neg enen was opgelost, kon de balans worden opgemaakt. Bij de Plus-supermarkt van Loh- man werd met man en macht ge werkt om alle apparatuur weer aan te zetten: kassa's, koeling en de bewakingsmonitoren. „Drie ovens in onze bakafdeling draai den toen de storing begon", vertel de Ronald Lohman. „Vrijwel alles wat daarin lag, moest wegge gooid." Met de diepvriesspullen ging het nét goed. „Er zit een alarmsysteem op onze vriezers. Wordt de temperatuur te hoog, dan moet alles eruit. We hadden nog maar twee graden speling toen de stroom er weer was." Eén voordeel: de bewakingsmonitor aan de achteringang, die al weken kapot leek, werkte na het verhel pen van de storing opeens weer. In woonzorgcentrum Hooge Pla ten was huismeester Mario van de Vijver de hele morgen druk doen de om de domotica te resetten. „Sommige mensen kunnen nu niet eens koffie zetten", zei hij in de loop van de ochtend. „De ver lichting in de gangen brandt nog niet, we wachten op een monteur, voor het brandalarm zijn er al spe cialisten aanwezig." Ook op het kantoor van ZorgSaam Thuis in Hooge Platen moest geïm proviseerd worden. De computers lagen eruit en de telefoon deed het niet. „Moeilijk om het team aan te sturen", aldus Janny de Zwarte, teamleidster Breskens. Ze verhuis de maar eventjes naar een kantoor in Oostburg. Dat de computers het hier en daar lieten afweten, wist men ook bij de plaatselijke computerspecialist Luc Buijsse van B en P Automatise ring: „Het is drukker dan op ande re maandagen." door Eugène Verstraeten Oud-burgemeester Fi- lip Marin (58) van Moerbeke weet het zeker; hij raakt geen druppel alcohol meer aan. En hij wil andere alcoholverslaaf den helpen in hun strijd tegen het monster, dat hem zijn baan als burgemeester kostte. Filip Marin heeft een boek over zijn drankpro bleem geschreven. Daarin vertelt hij over zijn eigen leven, maar geeft ook een heleboel nuttige en wetenschappelijke informatie. Het is geen triest verhaal geworden. „Want eerlijk gezegd, ik heb een pracht van een leven achter de rug." Hij zoekt nog een uitgever. Marin heeft twee universitaire di ploma's op zak, bracht een bedrijf naar de beurs, maar zag een jon gensdroom in vervulling gaan toen hij dertien jaar geleden burge meester werd van Moerbeke. Zijn partij Open VLD haalde meer dan de helft van de stemmen. Eén op de vier inwoners van Moerbeke stemde op hem persoonlijk. In 2006 deed Filip Marin dat kunst stukje nog eens over. „Iedereen en vooral ik zelf dacht dat het goed ging, totdat ik begon te merken dat het niet zo was. Maar je ontkent het. Een alcoho list heeft het imago van een lieger en een bedrieger en dat is ook zo. En het ging van kwaad tot erger." Nadat hij in de zomer van 2009 dronken de gemeenteraad had ge leid ging hij op advies van zijn ambtscollega uit Wachtebeke in therapie bij de Broeders Alexianen in Tienen. „De schellen werden van mijn ogen getrokken. Na twee maanden schreeuwde ik het uit dat alcohol mij niet meer kon de ren." Hij verliet de verslavingskliniek, gaf een interview aan een landelij ke krant en alle media doken er op. „Ik was ineens een BV'er, een Bekende Vlaming die durfde be kennen dat hij een drankprobleem had." Een jaar later stond Filip Marin nog steeds droog, maar in 2011 be gon het geleidelijk verkeerd te gaan. „Ik probeerde opnieuw een sociaal drinker te worden. Niet meer dan twee tot drie glazen per dag. In Tienen waarschuwden ze dat ik bezig was Russisch roulette te spelen. En de kogel is afgegaan." Afgelopen maart zat hij opnieuw met een slok te veel op de gemeen teraad voor. Daarna liet hij zich op nieuw opnemen bij de Broeders Alexianen. „Ik vergelijk het met een goed boek dat je voor de twee de keer leest. Dan weet je wat er gebeurt en je beleeft het beter. Dat is bij mij ook gebeurd." Eind mei kwam hij weer uit therapie en bleef op pa pier burgemeester tot de verkiezingen. Maar eigen lijk stond hij op non-actief. „Dus ben ik begonnen met schrijven." Geïnspireerd door de boeken 'Wij zijn ons brein' van Dick Swaab en 'Genot als kompas', van neurobio- loog David Linden. „Het levensver haal van elke alcoholist verloopt volgens eenzelfde stramien", ont dekte Marin. „Het zijn vaak intelli gente, creatieve, ambitieuze men sen die telkens proberen hun gren zen te verleggen, maar daar op een gegeven moment geen voldoening richten op de markt. Maar ik zat meer in vinden. Ze zoeken andere met wethouders in een college die 'beloningen' in alcohol of drugs." niet zo ambitieus waren. En als je Zo ging het ook bij Filip Marin. iets wilt veranderen gaat dat traag „Dat ik burgemeester was, daar vanwege allerlei procedures die je was ik eigenlijk nooit fier op. Ik moet doorlopen. Kortom, ik kreeg vond het normaal. Het was voor niet zo snel voor elkaar wat ik wil- mij niet zo belonend als het mis- de en dus ook niet de voldoe- schien voor een ander zou zijn." ning." Ambities had hij wel. „Ik ging Daar kwam nog eens bij dat Marin Moerbeke veranderen en ze gin- als burgemeester in een omgeving gen voor mij een standbeeld op- zat waar de drank rijkelijk aanwe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74