i8l zeeland Scheldeschepen in Vlaanderen als erfgoed erkend Is dat nou een prei of toch een wortel? I I I I I Facebook 'Aandringen op behoud Torentijd' almanak Man gewond bij auto-ongeluk in Nieuw Namen 'Er zitten echt een heleboel vieze groenten in die tas. Die lust ik allemaal niet hoor!' #ZEVLA ZEEUWSE KELDER dinsdag 29 januari 2013 cp door Harmen van der Werf RUPELMONDE - Zeven historische schepen die typerend zijn voor het Scheldebekken, zijn door Vlaams minister Geert Bourgeois erkend als varend erfgoed. Twee vaartuigen met Zeeuws-Vlaamse wortels zitten erbij: de hengst D'n Bruinen en het ijzeren jacht Nem- rod. D'n Bruinen is in 1902 gebouwd als mosselschipPhilippine 77 bij scheepswerf Verras in Paal. De Klerk in Kruispolderhaven (nu ge vestigd in Walsoorden) tekende in 1898 voor de bouw van het ijzeren jacht Nemrod. De andere vijf Schelde-schepen die een erkenning hebben gekre gen, zijn: de binnenvaarttjalken Gerlache en Ortelius, de Zeeuwse poon Ouderhoek, het hoogaars- jacht Den Oeschaert en het vracht schip Ziet op u Zeiven. De laatste is de oudste, uit 1884, en de enige nog varende boeierschuit ter we reld. Franke Lok, voorzitter van de vere niging zonder winstoogmerk (vzw) Tolerant, laat weten blij te TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen moet er bij het kabinet in Den Haag op aandringen dat peniten tiaire inrichting Torentijd in Mid delburg voor Zeeland behouden blijft. Die opdracht geeft de raad una niem in een motie aan het college van burgemeester en wethouders. Het college moet de TNveede Ka- Tip? redactie@pzc.nl Het mag dan nog zo hard gaan op de digitale snelweg, die Middelburg se opa kan het prima bijbenen. Be halve via zijn papieren krant volgt hij dagelijks via internet het nieuws. Bovendien zit hij op twitter; niet om zelf berichten rond te sturen, maar wel om te volgen wat bijvoorbeeld zijn kinderen en kleinkinderen uitspo ken. En toen kregen kinderen en kleinkinderen een uitnodiging om vriendjes met opa te worden op Face book. Uiteraard wilden ze dat en ze bekeken vol bewondering zijn per soonlijke pagina. Zijn dochter had zomaar het vermoeden dat hij dat niet allemaal alleen deed en stuurde een berichtje: „Zit je kleindochter naast je?" Het antwoord was veelzeg gend: „Nee, opa zit naast mij." zijn met het besluit van minister Bourgeois. Vzw Tolerant heeft de hengst D'n Bruinen sinds 1999 in eigendom. Het schip heeft tot 1958 dienst gedaan als mosselvaartuig en was sindsdien particulier bezit, totdat de eigenaar vanwege zijn leeftijd het onderhoud niet meer aan kon. „Houten schepen vragen heel veel onderhoud", weet Lok als geen ander. Wat de erkenning als varend erf goed precies inhoudt, is de voorzit ter van vzw Tolerant nog niet be kend. „We krijgen in elk geval te zijner tijd een speciaal schildje waarop iets zal staan als 'erkend va rend erfgoed'. Hopelijk zitten er ook wat financiële voordelen aan vast." Ook al zou er geen financieel voor deel aan vastzitten, dan vindt Lok de officiële bescherming door de Vlaamse overheid nog de moeite waard. „In Nederland is al langer aandacht voor varend cultureel erf goed dan in Vlaanderen. Met de beslissing van Bourgeois wordt voorkomen dat één van de sche pen zomaar kan worden gesloopt. Dat is winst." Deze week startên drieëntwintig basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen met het lespakket van Natuur Zo. De leerlingen leren spelenderwijs waar de groenten vandaan komen en wat voor groenten we in de winter eten. De leerlingen van De Oude Vaart in Terneuzen kregen giste ren net als 49 andere Zeeuwse basisscholen een lespakket over vergeten wintergroenten voorge schoteld. Op een speelse ma nier maken de kinderen kennis met een gezonde maaltijd. door Maxime Ambrosini De kinderen van groep 3 en 4 van basisschool De Oude Vaart zitten in de kring. In het mid den staat een grote groene tas, ge vuld met allerlei groenten. Vol spanning kijken de leerlingen naar de inhoud. „Er zitten allemaal vie ze groenten in. Die lust ik niet", roept een jongetje. De les begint. Om de beurt mogen de kinderen iets uit de tas halen. „Weten jullie hoe dit heet", vraagt de juffrouw aan de klas. Ze steekt een prei in de lucht. De kinderen beginnen allemaal te roepen. „Dat is een wortel", schreeuwt de een. „Nee", roept de ander. „Dat is prei, dat zie je toch gelijk!" De kinderen raken al snel erg enthousiast. Als de rust een beetje terug is, vertelt de juf dat het inderdaad een prei is. „Wie van jullie eet dit wel eens?" Welgeteld vier kinderen ste ken hun handjes omhoog. Zoveel rumoer als er net was, zo stil is het amper een minuutje la ter. Niemand die het antwoord weet op de vraag 'waar prei van daan komt'. Behalve de juf natuur lijk. Zij legt alles uit met behulp van een filmpje op het digibord. Tijd voor een volgende greep in de tas. Dit stuk groente kennen de leerlingen allemaal. „Die geven we altijd aan het paard van Sinter klaas", roept een jongetje lachend. Maar na de vraag waarom deze peen 'winterpeen' heet, is het op nieuw muisstil. „Misschien omdat ze in de winter extra lekker zijn", probeert een meisje het zachtjes te gen de juf Haar klasgenoten begin nen te lachen, maar betere ant- woorden hebben ze ook niet. Het mag duidelijk zijn; vooral het tast bare aspect van dit lespakket spreekt tot de verbeelding. Het pakket is een initiatief van Natuur Zo. Bij het pakket hoort een les map met allerlei opdrachten. Zo leert een groep leerlingen hoe je van aardappels chips maakt en be reidt een andere groep Oudhol landse erwtensoep. Op het digibord staan alle groenten die de leerlingen nodig hebben voor hun opdrach ten. Voor veel kinderen staan er nogal wat onbekende producten op. De juf geeft daarom bij elk pro duct een korte uitleg. Het groentepakket is samengesteld door Jeroen de Feijter van het ge lijknamige groentebedrijf (in de volksmond bekend als Het Boer tje) uit Terneuzen. „Het is de be doeling dat de leerlingen op een speelse manier kennismaken met vergeten wintergroenten. Tegen woordig weten kinderen steeds minder van groenten af. Ze leven vaak ongezond. Met dit lespakket proberen we hier iets aan te doen." Franke Lok van vzw Tolerant juicht de erkenning van hengst-mosselvaar- tuig D'n Bruinen als Vlaams varend erfgoed toe. archieffoto PZC mer duidelijk maken dat het ver dwijnen van rijksdiensten nadeli ge effecten heeft voor de regio. Tij dens de laatste vergadering van de raadscommissie Middelen sprak het Actiecomité Behoud Torentijd in, om zo de politieke partijen ach ter zich te scharen in zijn strijd om sluiting van de gevangenis te voorkomen. Rutger van Cleemputte (10) Lievelingsgroente: Broccoli. Walgt van: „Spruitjes. Als ik dat moet eten, doe ik er heel veel in een keer in mijn mond. En daarna drink ik heel veel water." ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Bi Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn d.d. 24-01-2013 blijkt, dat t.v.v. Abbas Hasoun, wonende te Middel burg aan MUNA NAJEM ABED zonder be kende woon- of verblijfplaats, is betekend een beschikking van de rechtbank Zeeland- West-Brabant, afdeling civiel recht, locatie Middelburg d.d. 16-01-2013 waarbij (on dermeer) de echtscheiding is uitgesproken in het tussen partijen gesloten huwelijk. Genoemde M.N. Abed kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 088-3314500 088-3314500 Mayrenne Matthew (9) Lievelingsgroente: „Ik ben een van de weinigen die spruitjes lekker vindt." Walgt van: „Ik vind sla met spekjes echt heel vies. Bah!" NIEUW NAMEN - Een 36-jarige' man uit Hulst is zondagavond gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval aan de Hombachstraat in Nieuw Namen. De Hulstenaar raakte door een nog onbekende oorzaak de macht over het stuur van zijn personen auto kwijt. Hij raakte vervolgens een houten paal en een wegwij zer. De man zat bekneld in zijn voertuig; de brandweer moest uit rukken om hem uit zijn auto te be vrijden. Daarna is hij met onbekende ver wondingen in een ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. Twitteren over Zeeuws-Vlaanderen? Voeg dan '#zevla' toe en zie uw tweet op vrijdag terug in de PZC! Keeper René van Goes 4 is helemaal klaar met de winter. U ook? Kijk op www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Cwenn Dürselen (10) Lievelingsgroente: „Eigenlijk heb ik die niet, maar als ik dan per se moet kiezen ga ik voor bloemkool." Walgt van: „Tomaten. De smaak van een tomaat vind ik zó vies!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72