Bezuinigingen stimuleren creativiteit ZEEUWS-VLAANDEREN Zorgsame zeehond Sam troost kinderen in ziekenhuis Seniorenraad: wmo is geen confectiewerk, maar maatwerk 17 Is dat nou een prei of toch een wortel? 22 Tragel Zorg zoekt samenwerking met ouderenzorginstelling Soka en wil bijdragen aan ouderenzorg Kleine brand in schuur Gemeente repareert Diefstal koper en lood boerderij Ooststraat defect in riolering dupeert supermarkt DINSDAG 29 januari 2013 PZC door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Instellingen in de ouderen- en gehandicaptenzorg in Zeeuws-Vlaarideren zoeken elkaar op onder druk van de aangekon digde bezuinigingen. De Stichting Ouderenzorg Kanaalzone (Soka) en Tragel Zorg - voor verstandelijk gehandicapten - gaan bijvoorbeeld proberen samen creatieve activitei ten en themamiddagen te organise ren in Terneuzen. Tragel Zorg en Soka zijn er vroeg bij. Het kabinet Rutte 2 (WD, PvdA) wil per januari 2015 de dagbesteding voor onder anderen verstandelijk gehandicapten en ouderen overhevelen van de rijks overheid naar gemeenten. Op lo kaal niveau zou dagbesteding beter te regelen zijn, is het idee, en ook doelmatiger. Zoals wel vaker bij dit soört operaties krijgen gemeen ten dan ook minder geld voor zul ke activiteiten, minder dan Den Haag momenteel geeft. De korting bedraagt 25 procent. De maatregel moet nog worden goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer. En het is maar de vraag of het kabinet Rutte 2 er een meerderheid voor vindt in de Eer ste Kamer. WD en PvdA hebben daar immers samen niet voldoen de zetels. Toch "sorteren instellin gen als Tragel Zorg en Soka alvast voor op wat over twee jaar een feit kan zijn. „Omdat we ook wel het nut van sa menwerking inzien", laat woord voerster Petra Elbertsen van Tragel Zorg weten. „We willen graag dat onze cliënten deelnemen aan de samenleving. Samenwerking biedt daartoe kansen. Bovendien, wij zit ten met ons dagbestedingscen trum De Dagboog in Terneuzen di rect naast het verzorgingscentrum De Blide van Soka." Tragel Zorg wil in Hulst aanslui ting zoeken bij het gemeentelijke project Hulst voor Elkaar. Het idee hierachter is dat mensen die hulp nodig hebben, eerst in hun eigen omgeving hulp zoeken, voordat zij bij een instantie aankloppen. De samenleving moet zelf meer ver antwoordelijk nemen. Tragel Zorg wil daarop inspelen door cliënten - voorzover mogelijk - in te schake len in de ouderenzorg. Hetzelfde wordt besproken met de gemeente Sluis. Elbertsen: „Ouderen kun nen ermee geholpen zijn en onze cliënten hebben een nuttige dagbe steding in hun eigen omgeving, draaien mee in de samenleving. Zo snijdt het mes aan meerdere kanten." TERNEUZEN - De zeehondjes Sam en Sammie arriveerden maandagmiddag in ziekenhuis de Honte in Terneuzen. De zeehonden zijn de nieuwe troostknuffeis van Zorgsa(a)m. Kinde ren die via de ambulance op de spoed eerste hulp belanden en kinderen die lang in het zie kenhuis moeten blijven, krijgen een Sam. Pas geborenen en baby's krijgen Sammie, een knuffeldoekje met zeehondenkop. Voor kinde ren die maar één nachtje hoeven te blijven, is Sam te koop. Sam loodst kinderen op een ei gen website ook door de ziekenhuiszorg. Op www.zeehondsam.nl zijn de avonturen van Sam en Sammie te volgen en maken de kinde ren kennis met het ziekenhuis. Zie voor een video: www.pzc.nl foto Mark Neelemans LAMSWAARDE KLOOSTERZANDE HULST In een schuur van een boerderij aan de Ooststraat in de Kruispol der bij Lamswaarde heeft maandag tussen half drie en drie uur brand gewoed. De Veiligheidsregio Zee land maakte eerst melding van een binnenbrand en schaalde die later op naar middelbrand omdat het om een schuur ging. Al snel daarna kwam de mededeling dat de 'klei ne brand' onder controle was. Op de kruising Pastoor Smulders- straat-Leliestraat in Kloosterzande is het riool defect. Dat moet op kor te termijn worden gerepareerd, constateerde de gemeente Hulst. Morgen (woensdag) wordt een be gin gemaakt met de reparatie. Het herstelwerk duurt tot en met vrij dag 1 februari. Tot die tijd is de kruising afgeslo ten voor al het verkeér. De Spar-winkel aan de Poorters laan in Hulst is gedupeerd door de koper- en looddiefstal afgelopen za terdag. Koelingen waren ontregeld. Maandag konden minder produc ten worden aangeboden. Bart de Buck hoopte 's middags alles op de orde te hebben. Hij had eerder op twitter een foto van een mogelijke verdachte gezet. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. OOSTBURC - Juist in plattelandsge meenten, waar ook ouderen 'diep in de polder' wonen, is zorg voor ouderen nóg harder nodig dan el ders. Dat schrijft de Seniorenraad West-Zeeuws-Vlaanderen, waarin ouderenbonden en -sozen gebun deld zijn, in een brief aan het Slui- se college. Het Rijk hevelt steeds meer taken op het gebied van zorg en wmo over naar gemeenten, constateert de Seniorenraad. Daarbij moeten gemeenten het met steeds minder geld doen, weet de raad. Toch doet die 'een dringend beroep' aan B en W om de huidige zorg in stand te houden. „De wmo kan geen confectie-, maar moet maatwerk zijn." De Seniorenraad vraagt het college zich ook in te zetten voor ouderenvervoer in kleine kernen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71