221 zeeland Een petitie aan de Tweede Kamer als losse flodder PZC 'Ik ga niet weg. Ik laat mijn spullen en mijn dieren niet hier achter Bedrijven die sluiten en rijksdiensten die vertrekken. Tientallen organisaties en bedrijven vrezen een leeg loop van Zeeland. Ze trek ken aan de bel in Den Haag. ANALYSE WEBWINKEL EENVOUDIG BELLEN MET GROTE TOETSEN! Makkelijk voor senioren! FX-3500 Big button vaste telefoon pzc.nl/webwinkel FM-7500 Big button mobiele telefoon dinsdag 29 januari 2013 Hannie de Graaf uit Bruinisse 'Iets wat de hoge heren uitdachten' Houd Zeeland sterk' staat boven de petitie die Zeeuwse organisaties en bedrijven vandaag aanbieden aan de 1\veede Kamer. De strekking is: stop het uitkleden van Zeeland. Een sympathiek ge luid, maar het valt te betwijfelen of de Kamer er veel mee kan. Bijna elke week bieden belangenor ganisaties de Tweede Kamer peti ties aan. Dat gebeurt altijd aan woordvoerders op een bepaald ge bied, zoals Binnenlandse Zaken, Onderwijs of Volksgezondheid. Aanbieders krijgen een kwartier de tijd om hun boodschap over te brengen. Kamerleden luisteren en reageren niet inhoudelijk. Dat doen ze eventueel in het debat dat de Kamer over het onderwerp houdt. Een petitie wordt dan ook altijd aangeboden voordat de Ka mer over het onderwerp praat waarvoor aandacht wordt ge vraagd. Petities staan in de regel niet op zichzelf, maar zijn een on derdeel van een lobby. Zeeuwse or ganisaties zoals de Roosevelt Aca demy, de Orde van Advocaten en 6o bedrijven bieden vandaag een petitie aan. Ze vragen om de werk gelegenheid te betrekken bij beslui ten over Zeeuwse zaken. De Kamer praat niet over Zeeuwse zaken, maar wel over bijvoorbeeld een landelijke reorganisatie van de politie of bezuinigingen op gevan genissen. Die besluiten raken Zee land, maar zijn een afweging van het algemene versus het regionale belang of louter politieke keuzes. Verder schrijven de aanbieders dat losse besluiten voor Zeeland 'een desastreuze optelsom vormen', 'Zeeland goed is in creatieve oplos singen' en dat de Kamer 'bij toe door Jeffrey Kutterink komstige besluiten Zeeuwse be stuurders moet betrekken'. Die stellingen vragen geen actie van de Kamer. Bovendien zijn Ka merleden benoemd zonder last of ruggespraak en bepalen ze zelf hoe ze hun besluiten nemen. De timing van de petitie is op zijn minst vreemd. Er zijn deze week geen debatten over krimpregio's of over reorganisaties bij politie, justi tie of gevangeniswezen. Sterker: het kabinet moet nog komen met een plan over welke gevangenissen sluiten. De petitie wordt daarmee een losse flodder. Bovendien wordt het verzoek schrift aangeboden aan de woord voerders Veiligheid en Justitie. Die gaan straks wel over de reorganisa tie bij gevangenissen, maar niet over andere zaken die Zeeland tref fen. De reorganisaties bij politie en justitie heeft de Kamer al goedge keurd en worden uitgevoerd. Logi scher is om een boodschap over te brengen aan de woordvoerders Binnenlandse Zaken of Wonen en Rijksdienst. Die gaan meer in het algemeen over de problemen in krimpregio's. Het is begrijpelijk dat Zeeuwse or ganisaties en bedrijven zich er zor gen over maken dat Zeeland het kind van de rekening lijkt te zijn van Randstedelijk beleid. Maar een klaagzang in de vorm van de ze petitie helpt de provincie niet verder, omdat Kamerleden er wei nig mee kunnen beginnen. Dat is wel het geval met creatieve oplos singen. Die kunnen ze gebruiken om het kabinet een andere koers te laten varen. Een petitie moet zorgvuldig worden gebruikt. Al leen de juiste boodschap op het juiste moment kan de lobby die Zeeland zelf al voert versterken. Vergeet Bergen op Zoom ga naar Oost-Vlaanderen is het ad vies van commissaris van de ko ningin Karla Peijs, als de dijken doorbreken en Zeeland wordt bedreigd door het water. Dat was een reactie van haar op een verhaal van minister Schultz dat Nederland niet klaar is voor een watersnoodramp. Daar kijken ze in Bruinisse een beetje van op. door René Schrier Het is maandagmid dag en doodstil in sommige straten van Bruinisse. Alsof de inwoners al vertrok ken zijn richting Oost-Vlaanderen. Het is kennelijk de sluitingsdag van de plaatselijke horeca. Alleen op café 't Veerhuis staat met grote letters 'open'. Op het havenplateau klotst het wa ter tegen de kademuur. Het water staat hoog, maar in Bruinisse zijn ze wel wat gewend. Het water staat met enige regelmaat op het havenplateau. Bij de lokale vestiging van een lan delijke supermarkt is het wat druk ker. Hannie de Graaf en Jacquelie- ne Capelle staan op een straathoek bij de winkel met elkaar te praten. Het gaat niet over het advies van Karla Peijs. Desgevraagd laten ze weten het daar absoluut niet mee eens te zijn. Hannie: „Ik ga niet weg. Ik laat mijn spullen en m'n dieren niet achter." En Jacqueliene denkt meteen aan haar familie in het dorp. „Ik denk dat ik eerder richting Rot terdam zou gaan. Oh, staat het daar dan ook onder water. Nou dan wordt het Noord-Brabant." Maar Jacqueliene ziet het anders. Zij is niet van plan zich 'uit haar huis te laten jagen' zoals ze het zelf uitdrukt. 'Dat bepaal ik zelf wel.' En de dames zijn het er over eens, via Zuid-Beveland weg zien te komen is geen optie: 'Die tun nel staat al na een regenbui onder water.' Maar Hannie kijkt er toch wat an ders tegenaan: „Als iedereen je voorgaat ga je zelf ook weg." Maar Jacqueliene is niet overtuigd: „Dat is weer zoiets wat de hoge heren voor ons hebben uitgedacht." Huib Heinemans heeft kennis ge nomen van de verhalen van Schultz en Peijs. Zelf woont hij al 16 jaar in Bruinisse, maar hij kent als vertegenwoordiger Zeeland op zijn duimpje. „Ik zou via Bergen op Zoom of over de Haringvlietdam richting Bergen op Zoom rijden. En dan richting Waalwijk of Helmond gaan. Daar woont familie van me want ik ben een Helmonder. In Brabant zit je meteen ook wat ho ger dus daar loop je minder ge vaar." De brug over en naar Brabant. Het verhaal van Schultz en Peijs houdt niet iedereen in Bruinisse bezig. Als er al de behoefte is om er op te reageren, dan is dat een la conieke reactie. De ondervraagde inwoners van Bru voelen zich ook niet onveilig. Zoals gezegd, ze zijn wel wat gewend. Een plaatselijke middenstander die niet met zijn naam in de krant wil, weet zich nog te herinneren dat er een gezin uit Rotterdam in het dorp kwam wonen. „Die men sen kregen te horen dat in geval van nood de kerkklokken luiden. Ze werden gewoon bang ge maakt." Zelf zou hij naar het noorden rij den misschien wel de kant op van Rotterdam, is zijn eerste reactie. Even doordenkend wordt het toch eerder Roosendaal of omgeving. Dat is allemaal ook wat dichterbij. Maar dan moet het wel echt nodig zijn want zo snel wil hij zijn win kel niet in de steek laten. Daar komt bij dat zijn 94-jarige moeder ook in het dorp woont en 'die haal je zo maar niet weg'. Zijn moeder heeft al eens een evacua tie meegemaakt dus dat maakt het er allemaal niet gemakkelijker op. Trouwens bij de watersnoodramp stond het water ook niet zo hoog in Bruinisse, in zijn bedrijf niet veel hoger dan een halve meter. De Bruinisser ondernemer heeft trouwens wel vertrouwen in de dij ken die de Zeeuwen tegen storm vloeden moeten beschermen. We zijn nu beter beschermd tegen stormvloeden, is zijn mening en niet alleen die van hem in Bruinis se. Het ziet er niet naar uit dat de in woners van het Schouwen-Duive- landse vissersdorp snel hun bie zen zullen pakken om zich vervol gens naar Oost-Vlaanderen te spoeden. En noodpakketten liggen er ook niet op de zolders in het dorp. Deze Big button vaste telefoon heeft een groot toetsenbord met verlichte toetsen en 3 fotokiestoetsen. Hij is geschikt voor hoortoestellen (H.A.C.). Deze telefoon wordt geleverd inclusief trilkussen, adapter, gebruiksaanwijzing, modulaire kabel en hoornkabel. Adviesprijs 05,- Lezersprijs 54,95* categorie diversen exclusief verzendkosten Deze mobiele telefoon met vereen voudigde bediening heeft een groot verlicht kleurendisplay. Het heeft een alarmtoets waarmee u tot 5 noodnum mers kunt bellen met 1 druk op de knop. Ook heeft dit toestel gespro ken bediening en kunt u handenvrij telefoneren. Adviesprijs GO,05 Lezersprijs 59,95* X BON - Eenvoudig bellen met grote toetsen! Hierbij bestel ik: (aantal) x FX-3500 Big button vaste telefoon a 54,95* (aantal) x FM-7500 Big button mobiele telefoon a 59,95* exclusief verzendkosten van 5,95 Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail door te geven. VOORLETTERS VOORNAAM NAAM Om Uv ADRES HUISNUMMER POSTCODE PLAATS TELEFOON E-MAIL GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. Eenvoudig bellen met grote toetsen!, Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70