61 Beatrix treedt af De bezem kan door Paleis Noordeinde In Argentinië is het nog niet echt nieuws Koningin der Nederlanden Opluchting over wegblijven ouders Maxima 19802013 A. Beatrix is nog één handteke ning verwijderd van de titel prinses. Ze heeft drie maan den om haar werkkamer op te ruimen en de troonswis seling voor te bereiden. Beatrix levert in "Moeder des vaderlands." "Ze was een moderne koningin. "Een zeer verdiend pensioen; koning Willem de Vierde gaat het ook goed doen." "Beatrix is een onvermoeibaar pleitbezorger van verdraagzaamheid." dinsdag 29 januari 2013 door Wilma de Cort en Peter Winterman Het beloven hectische maanden te worden in Paleis Noordeinde. Bea trix verlaat officieel de troon zodra ze op 30 april de 'Akte van Abdicatie' heeft getekend in het Koninklijk Paleis in Amster dam. Voor die tijd biedt de zitten de hofhouding haar ontslag aan en heeft de nieuwe koning zijn handen vrij om nieuw personeel aan te nemen. In die maanden worden ook voorbereidingen ge troffen voor de festiviteiten op de dag van de inhuldiging. Uitnodi gingen worden rondgestuurd naar bevriende vorstenhuizen en staats- Koningin Beatrix gaat na haar aftre den fors minder verdienen. Vorig jaar ontving ze nog ruim 5,2 mil joen euro van de staat. Het groot ste deel van dat bedrag - 4,4 mil joen euro - was bedoeld voor per soneel en materiële kosten. Haar uitkering was 830.000 euro. Dat wordt na 30 april een stuk min der. Ze heeft dan nog recht op een uitkering van zo'n 470.000 euro per jaar. Verder krijgt ze een onkos tenvergoeding van 1 miljoen euro. Beatrix heeft ook nog recht op AOW, net als iedere andere Neder lander. Die uitkering maakt ze, al sinds haar 65e verjaardag, over aan goede doelen. hoofden. Beatrix moet werkpaleis Noordeinde opruimen en plaats maken voor haar zoon. Willem-Alexander blijft nog op De Eikenhorst in Wassenaar wo nen. Later verhuist hij naar Den Haag. Zodra Willem-Alexander op 30 april óók zijn handtekening on- door onze correspondent Simon van Woerden BUENOS AIRES - Wat in Nederland het gesprek van de dag is, doet in Buenos Aires, de geboorteplaats van Maxima, nog maar weinig stof opwaaien. Even na de abdicatiere de van koningin Beatrix heeft op straat in de Argentijnse hoofdstad nauwelijks iemand het nieuws meegekregen. „Nee, dat hadden we nog niet gehoord", zeggen Nor- ma Scheignel (61) en Angela Arias (48). De werkneemsters van een ijssalon wisten wel dat hun landge note met een Nederlandse prins getrouwd was en denken positief over de koningin in spe: „ja, het huwelijk was bekend. En het is toch wel iets om trots op te zijn." Liliana Demico (62) zegt, zittend in haar kiosk, ook blij te zijn met het nieuws. Zij is als een van de weinigen op straat goed op de hoogte. „Ik hoor het net op de ra dio. Ja, wat een geluk, wat goed voor haar. Maxima en de prins ko men allebei op me over als goede, eenvoudige mensen." Niet iedereen is het daarmee eens. Gisèle (30 - haar achternaam wil ze niet in de krant) werkt in een banketbakkerij en zegt: „Ik had het nog niet gehoord. En het inte resseert me ook niet wat de rijke lui allemaal uitspoken." De Argentijnse media brengen het nieuws vrij prominent en de reac ties op de websites zijn overwe gend positief. Niettemin blijken Nederlandse namen en details las tig: zo is koningin Beatrix volgens de websites van meerdere kranten geboren in paleis 'Soestdijk van Baarm', dat in Den Haag zou lig gen. De oudste dochter van het paar heet volgens televisiezender TodoNoticias 'Catalina-Amalia' en haar jongste zusje 'Ariana'. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard geboren op 31 januari 1938 op paleis Soestdijk in Baarn Prinses Beatrix in 1965 tijdens de bekendmaking van haar verloving met Claus von Amsberg der de 'Akte van Abdicatie' heeft gezet, is hij in functie. „Grondwet telijk gezien is Beatrix op dat mo ment dood", vertelt Han van Bree, royalty-deskundige en oud-verslag gever van de NOS. „Dan geldt: de koning is dood, leve de koning." Ook al zou Willem-Alexander iets overkomen, het vertrek van Bea trix is definitief. Zij mag hem nooit meer vervangen. De inhuldi gingsceremonie in de Nieuwe Kerk in Amsterdam heeft geen godsdienstig karakter. Het is een puur staatsrechtelijke aangelegen heid. Tot nu toe heeft drie keer in de Nederlandse geschiedenis een staatshoofd afstand gedaan van de troon: Koning Willem I (1840), Wilhelmina (1948) en Juliana (1980). Opmerkelijk, want andere monarchieën zien het koning schap als van God gegeven en voor de duur het leven: er wordt opge volgd als de vorst is gestorven. Bea trix zal tot de abdicatie waarschijn lijk gewoon haar agenda afhande len. „Op 13 april moet ze nog het Rijksmuseum openen, wat ze, ge zien haar passie voor kunst, graag zal doen", verwacht Van Bree. DEN haag - Politiek Den Haag is opgelucht dat de ouders van prin ses Maxima niet aanwezig zijn bij de inhuldiging van koning Wil lem-Alexander, op 30 april. Door dit besluit wordt voorkomen dat de gevoelige kwestie, net als bij het huwelijk in 2002, opnieuw op laait. PvdA-leider Diederik Samsom zei ronduit 'blij' te zijn dat de Kamer niet weer in een 'eindeloze discus sie' hoeft te belanden over het wel of niet aanwezig kunnen zijn van de vader van Maxima, Jorge Zor- reguieta, die minister was onder het dictatoriale Videla-bewind in Argentinië. Ook WD-fractieleider Halbe Zijlstra noemde het een 'ver standig' besluit, in lijn met het ver leden. Onder premier Wim Kok werd de lijn gehanteerd dat Jorge Zorreguieta welkom was voor pri- vébezoeken in Nederland, maar niet bij formele gelegenheden. Arie Slob (Christenunie) Diederik Samsom (PvdA) Spandoek bij Huis Ten Bosch Bram van Ojik (GroenLinks) V --1 Mei 1940 Vertrek met ouders en zus Irene naar Engeland en later Canada Augustus 1945 Terugkeer naar Nederland 1956 Eindexamen gymnasium-A op het Baarnsch Lyceum. 1961 Afgestudeerd aan universiteit Leiden (rechten) 1963 Verhuizing naar kasteel Drakensteyn bij LageVuursche (privébezit sinds 1959) 10 maart 1966 Rellen bij huwelijk met Claus von Amsberg in Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6