2oI zeeland Stedenband is net een echte relatie Stroomstoring van twee uur in Breskens Cruciale week voor kudde Niet 2, maar 40 aren De liefde tussen Zierikzee en Hatfield is danig bekoeld. Zestig jaar nadat de kiem voor de relatie tussen beide steden werd gelegd, kijkt de ene gemeente niet meer naar de Engelse partner om en flirt de andere stad open lijk met een nieuwe partner. Alleen intensieve relatiethe rapie kan het diamanten hu welijk nog redden. 'Wat in een koe gaat, is voedselrijker dan wat er uit komt. Waarom dan niet gelijk de grond in?' Bio-Boeren bouwen bruggen in de regio dinsdag 29 januari 2013 Uitgerekend zestig jaar na dat de watersnoodramp Hatfield en Zierikzee bijeen bracht, is de on derlinge relatie op een dieptepunt beland. In plaats van dat gezamen lijk de watersnood en de hulpactie nadien worden herdacht, gaan in Hatfield stemmen op om Zierik zee in te wisselen voor een Poolse universiteitsstad en staat in de ge meente Schouwen-Duiveland het laatste beetje gemeentelijke subsi die voor internationale uitwisse lingsprogramma's ter discussie. Dat de liefde aan beide zijden van de Noordzee is bekoeld, is niet zo gek. Nadat Zierikzee in 1997 op ging in de gemeente Schou wen-Duiveland, zijn de bestuurlij ke uitwisselingen tot verdriet van Hatfield al afgeschaft. Burgemees ter Gerard Rabelink, verantwoor delijk voor de stedenbanden, heeft de tijd van reisjes over en weer nooit meegemaakt Volgens het ge meentebestuur in Hatfield zijn er nog pogingen gedaan contacten aan te halen, maar liepen die op niets uit. Anno 2013 maakt alleen Pontes Pie- ter Zeeman nog gebruik van de jaarlijkse 10.500 euro subsidie om uitwisselingsprogramma's met de middelbare school in Hatfield op BRESKENS - Breskens zat gister ochtend bijna twee uur zonder electriciteit. De storing begon rond 7 uur. Toen die tegen negenen was opgelost, kon de balans worden op gemaakt. Bij de Plus-supermarkt van Loh- man werd met man en macht ge werkt om alle apparatuur weer aan te zetten: kassa's, koeling en de bewakingsmonitoren. „Drie ovens in onze bakafdeling draai den toen de storing begon", vertel de Ronald Lohman. „Vrijwel alles wat daarin lag, moest wegge gooid." Met de diepvriesspullen ging het nét goed. „Er zit een alarmsysteem op onze vriezers. jKBBEswcmw wmmmm Telers geven gewassen zoals bloemkool vanzelfspre kend rondom de ruimte om te groeienTarwe wordt dicht opeen gezaaid om twee goede hoofdaren per plant te krijgen. Ceef je tarwe de ruimte, dan kunnen er ruim veertig goede aren op zitten, weet Steendijk. Het boerenverstand van De Korenschoof door Joeri Wisse te zetten. Ook de rotaryclubs van Zierikzee en Hatfield onderhou den nog goede contacten, maar dat is eerder ondanks dan dankzij het gemeentebestuur. De vraag is of dit povere restant nog voldoen de is om bij de toegangswegen van beide steden prominent met bor den de voorbijganger te attende ren op de 'stedenband'. In een tijd dat buitenlandse reizen gemeengoed zijn en mensen via in ternet eenvoudig van andere cultu ren kennis kunnen nemen, kun je vraagtekens zetten bij de relevan tie van een stedenband. Toch is het te simpel om de 'jumelages' af te doen als achterhaald. Steden kunnen altijd van elkaar leren, be wijzen Goes en Vlissingen die ac tief kennis delen met steden in res pectievelijk Litouwen en Ambon. Ook voor gemeenten die wat be treft bevolkingsontwikkeling meer op hetzelfde niveau zitten, kun nen stedenbanden nuttig zijn. Zo zijn Sluis en Amsterdam onlangs een samenwerking aangegaan. De hoofdstad geeft Sluis adviezen voor de bestrijding van bevolkings- krimp en Sluis biedt kansarme kin deren uit Mokum een weekje strandvakantie aan. Een stedenband kan dus anno 2013 nog betekenisvol zijn voor burgers en ondernemers. Maar, net als in een echte relatie, moeten beide partners wel voortdurend aan de onderlinge band werken wil het huwelijk standhouden en geloofwaardig blijven voor de bui tenwereld. Beide steden staan voor de keuze: elkaar opnieuw de liefde verklaren of het tekenen van de scheidingspapieren. Als Kees Steendijk vertelt, klinkt boerenlogica: ploeg steeds op dezelfde diepte en je schept in je akker een zwembadvloer op 35 cm diepte. Steendijk ploegt niet, spuit niet en zaait enkel dik ke tarwekorrels breeduit. Hij won er een prijs mee. door Claudia Sondervan Twaalf jaar boeren Kees en Connie Steendijk nu biologisch op het ak kerbouwbedrijf van va der Bram Steendijk aan de Soelekerkeweg op Noord-Beve land, vlak onder Stroodorp. Afgelo pen week kregen zij de titel Meest Innovatief Biologisch Landbouw bedrijf van het vakblad dat al 33 jaar de ontwikkeling in die agrari sche tak beschrijft, Ekoland. Verge zeld van een cheque van 1500 eu ro. „Een klein beetje van het leer geld dat we hebben betaald", lacht Connie Steendijk. Zonder een greintje spijt over de overgang naar biologisch. De opbrengsten van hun boerderij De Korenschoof doen niet onder voor die van de beste reguliere akkerbouwbedrij ven. Sinds zij de spuitmiddelen en in 2005 ook de ploeg aan de kant schoven, doet Kees de ene ontdek king na de andere. Die ervaringen deelt hij vrijelijk binnen het ver band van biologische boeren op klei in de Zuidwestelijke Delta en de Noord-Oostpolder. En met de boeren op Noord-Beveland, als ze nieuwsgierig zijn, en met de leer lingen van Edudelta in Goes. De school huurt lapjes grond voor proefteelten sinds De Rusthoeve van ZLTO door het wegvallen van subsidie gestopt is met biologische landbouw. Steendijk besloot het bodemleven in de akkers niet meer te verstoren met ploeg en tractorbanden. De akkers zijn inge- De Korenschoof is aangesloten bij een groep van zestien biologische boeren in Zeeland die probeert hun productie zoveel mogelijk lo kaal te vermarkten. Met de naam Bio-Boeren Bouwen Bruggen zijn ze op zoek naar vaste regionale afnemers om lange trans portlijnen te vermijden. De zorgcentra SVRZ en SWO ser veren de groenten van deze boe ren. De deelnemers stellen zich voor op www.biologischinzeeland.nl Alle spelt en tarwe die De Koren schoof verbouwt, wordt gemalen bij molen De Onderneming in Wissenkerke. Bakkerij Jan Schrieks bakt Koren- schoofjes en andere biologische producten van de Koren schoof-oogst. Er is ook Korenschoof Speltbier, maar die productie ligt nu enkele maanden stil door verwikkelingen bij brouwerij De Peelander. Dat zal veranderen, zegt Kees Steendijk. De website behoeft een update vol gens de boer, maar staat onder www.dekorenschoof.com Meer over vakbeurs BioVak en de prijs staat op www.ekoland.nl deeld met rijpaden en in Wagenin- gen is een nieuwe, volledig elektri sche werktuigdrager in ontwikke ling met inschuifbare assen waar door ook voor de oogst de zware trekker ni^t meer over de teeltaar- de hoeft. Slecht nieuws voor de brandstofhandelaren en ook de zaaigoedhandelaren heben aan de Steendijks geen beste. Op de Ko renschoof gaan alleen de dikste tar we- en speltkorrels de grond in met de precisie-zaaimachine die el ke plant groeiruimte geeft. Geef een tarweplant de ruimte en hij maakt niet slechts twee hoofdaren met dikke korrels, maar wel veer tig en hij blijft nog overeind in har de wind ook, weet Steendijk. „Ik heb afgelopen jaar een proef ge daan: ook een veld gezaaid met het 'kippenvoer', de dunne korrels. Wat bleek: de roestziekte kwam drie weken eerder in dat veld dan in het veld van de goede tarwe. Dat kon dus drie weken langer doorgroeien." Dit seizoen wordt de groenbemes- ter beproefd: de luzerne en graskla ver laat Steendjk niet eerst drogen en in brokjes persen, maar gaat vers gehakseld de grond in om de eigen aardappels en de pompoe nen van Edudelta te voeden. Waar om zou je het vocht uit de plant halen terwijl dat ook de grond in kan? „En het scheelt een bewer king en transport. Wat er in een koe gaat, is voedselrijker dan wat er uitkomt. Waarom zou je die voe dingstoffen niet gelijk de grond in werken?", redeneert Steendijk. „Zachtjes aan wordt het een pro bleem: sommige akkers zijn te vruchtbaar. De grond droogt niet uit, maar was met de najaarsregen zo rul dat het te nat was om te oog sten. Er zit nog 30 tot 35 ton prima fritesaardappelen in. Met droog weer is er kans dat ik half maart nog kan oogsten." Wordt de temperatuur te hoog, dan moet alles eruit We hadden nog maar twee graden speling toen de stroom er weer was." Eén voordeel: de bewakingsmonitor aan de achteringang, die al weken kapot leek, werkte na het verhel pen van de storing opeens weer. In woonzorgcentrum Hooge Pla ten was huismeester Mario van de Vijver de hele morgen druk doen de. „Sommige mensen kunnen nu niet eens koffie zetten", zei hij in de loop van de ochtend. „De ver lichting in de gangen brandt nog niet, we wachten op een monteur. Voor het brandalarm zijn er al spe cialisten aanwezig." HEINKENSZAND - Deze week is cru ciaal voor het voortbestaan van de Zeeuwse schaapskudde. De ge meente Borsele stelt definitief geen extra geld beschikbaar zodat veel afhangt van het gesprek tus sen de Vlissingse wethouder Jac ques Damen, Natuurmonumen ten en Staatsbosbeheer eind deze week in een poging de financiële problemen op te lossen. „Het is geen geheim dat het voort bestaan van de stichting Zeeuwse Schaapskudde niet rooskleurig is", zegt bestuurslid Leon Mol. „Maar we zetten alles op alles om een fail lissement af te wenden." De rechter wees onlangs een claim toe aan de voormalige herders. De stichting moet ze een dikke ton be talen, maar er is niks in kas. Als de stichting niet aan de financiële ver plichtingen kan voldoen, lijkt een faillissement onafwendbaar. Yvonne Nijssen en Rens Duvekot van schapenboerderij De Schaaps kooi voerden vorige week actie voor behoud van de schaapskud de. Het melkschapenbedrijf nam de kudde van de stichting over, omdat zowel de provincie als de gemeente Borsele geen subsidie meer geeft. „De stichting heeft door de rechter opgelegde beta lingsverplichtingen. Maar er is nu eenmaal besloten dat de gemeente vanaf dit jaar geen subsidie meer geeft", zegt wethouder Conny Miermans. „En ik heb Yvonne la ten weten dat de gemeente ook I 1 I I I geen bijdrage beschikbaar stelt aan de schapenboerderij. Wij hebben geen geld en geven geen subsidie aan een particulier bedrijf." De stichting onderzoekt alle moge lijkheden om aan de financiële ver plichtingen te voldoen, benadrukt Leon Mol. Staatsbosbeheer zou dan de reddende engel moeten zijn, omdat deze organisatie de op stallen van de kudde volgens Da- men 'in de schoot geworpen heeft gekregen'. Door de inspanningen van de stichting is de schaapskooi ge bouwd, maar er is nagelaten een recht van opstal te vestigen op het gebouw. Staatsbosbeheer is derhal ve als eigenaar van de grond ook eigenaar van het gebouw. I d3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60