i8l zeeland Leefomgeving Gezonde chips inrichten met 'Serious Game' Smaaklessen maken leerlingen bewuster Tevredenheid over regiotaxi 'Maar je moet wel weten dat het er is en hoe het werkt. Dan kun je tenminste kiezen' KIEK NOE! MONNIKENWERK dinsdag 29 januari 2013 ^7 Groep 5 en 6 heeft gezonde chips gemaakt, door dunne schijfjt Groep 5 en 6 heeft gezonde chips gemaakt, door dunne schijfjes appel, aardappel en ba naan in de magnetron te stoppen. Er is zelfs een taalles aan smaakles gewijd: er zijn spreekwoorden opgezocht waarin iets over eten en drinken instond. Het Watersnoodmuseum en in genieursvereniging Kivi Niria houden in aanloop naar de zes tigste herdenking van de Wa tersnoodramp een serie lezin gen. Donderdag vertelt Anne- beth Loois over 'serious ga ming' in gebiedsontwikkeling. door Joeri Wisse erpak lastige materie in een aantrekkelijk spel en je maakt het je vele malen sneller ei gen dan dat je het van papier of uit een dik rapport moet leren. Deze gedachte is leidend bij 'serious gaming'. „In de militaire en medische wereld wordt het al jaren toegepast. Zo leren soldaten strategisch nadenken in speciale schietgames en leren artsen hande lingen met joystick binnen een be paalde tijd uit te voeren." Volgens Annebeth Loois is het op merkelijk dat tot een jaar of zes ge leden nog geen enkel bedrijf een serious game had ontwikkeld om complexe materie van water, kli maat en gebiedsontwikkeling be grijpelijk te maken. „Tygron, het bedrijf waar ik werk, is zes jaar geleden in een gat in de Annebeth Loois spreekt donderdag in het Watersnoodmuseum. markt gestapt", vertelt ze. Het be drijf bestaat grotendeels uit een club van ict'ers, gespecialiseerd in het maken van spellen. Loois, die een achtergrond heeft als hydrolo- ge en procesmanager, zorgt samen met een collega ervoor dat de spel len gebaseerd zijn op gegevens over waterhuishouding. Tygron richt zich vooral op de overheden die zich bezighouden met de ruimtelijke inrichting van Nederland en de veiligheid, zoals gemeenten, waterschappen en pro vincies. „Wij hebben spellen ge maakt die mensen in een team spe len. Iedereen heeft een andere rol, zo is er bijvoorbeeld een water schapman, een burgemeester en een projectontwikkelaar." Samen moeten de 'gamers' een bepaalde opdracht uitvoeren. „Die is altijd gebaseerd op de werkelijkheid. In een spel wordt ook met een kaart gewerkt van het gebied waar men actief is. Daarin werken we alleen met realistische gegevens." Een spelsessie verloopt vaak onder begeleiding van de mensen van Ty gron. „Zodra je een spel gaat spe len, worden mensen weer men sen. Omdat iedereen fanatiek in het spel zit, wordt de status die ie mand in het dagelijks leven heeft geslecht." Na het spel wordt er se rieus doorgesproken over de mate rie. „Uiteindelijk blijkt vaak dat door samenwerking het meest wordt bereikt. De serious game draagt bij in een oplossing om een betere leefomgeving te creëren." Loois wil na de lezing donderdag graag met het publiek van gedach ten wisselen over hoe serious ga ming in de uitdagingen van na '53 een rol had kunnen spelen. beeld zelf soep maken in de klas. En we vergelijken etiketten van blikken soep met cup-a-soup. Zon der vooroordeel. Het één is soms veel handiger om te eten dan het andere, maar je moet het wel we ten." De Smaaklessen dwingen kinderen niet om smaak- en kleur stoffen uit te bannen, zegt ook Tiel. „Maar je moet wel weten dat het er is en hoe het werkt. Dan kun je tenminste kiezen." Sinds de start van de Smaaklessen in 2010 hebben in Zeeland al 83 scholen - waaronder 14 Schou- wen-Duivelandse - het project om armd, schetst Jos Catsman van het NME Zeeland. Sinds vorig jaar fun geert deze organisatie als steun punt voor de lessen in Zeeland. Elf Zeeuwse scholen staan daar naast op het punt leerkrachten of natuurouders op cursus te sturen. Niet slecht: „Maar het zou nog be ter zijn als voedsel en voedseledu- catie structureel in het lesprogram ma werd opgenomen", verwoordt Catsman een breder gedragen wens. „Het is belangrijk. En je bent dan niet meer alleen afhanke lijk van het enthousiasme van na tuurouders of docenten." De familie Hofstede heeft honderd melkkoeien. Zelf brood bakken, geblind doekt hapjes proeven en een be zoek brengen aan molenaar of koeienboer. Smaaklessen zijn breed invulbaar. In Zeeland is dat al door 83 scholen gedaan. Op Schouwen-Duiveland deden tot nu toe 14 scholen mee. door Esme Soesman Een koe drinkt 150 liter water per dag. Na het melken wordt de melk binnen 72 uur opge haald. En, nog een leuk weetje: er komt veel meer voort uit melk dan zuivelproducten als kaas, boter en toetjes alleen. „Melk is bijvoorbeeld steeds belangrijker als grondstof voor medicijnen", wijdt melkveehouder Arno Hofste de leerlingen uit groep 7 en 8 van openbare basisschool De Klimop in Dreischor in in de wereld van het melkveebedrijf. De tocht over de aan de Stolpweg gelegen boerderij Ruimzicht van de familie Hofstede maakt deel uit van de Smaaklessen, die geduren de twee weken aan alle groepen van De Klimop gegeven worden. Aandacht voor zaken als gezond eten en voedselkwaliteit wordt ge koppeld aan het doen van proefjes en het gebruiken van zintuigen, schetst coördinator natuurouders Saskia Tiel in grove lijn de opzet. Het was op haar aangeven dat De Klimop van de Smaaklessen een project heeft gemaakt. „Dat leek me leuk, omdat ik denk dat het aansluit bij wat kinderen leuk vin den." Helemaal waar, blijkt uit de verhalen van leerlingen Lianne, Tim, Aron en Suzanne. „Je leert veel over smaken en ook dat je ge fopt wordt. Op de voorkant van verpakkingen staat soms iets heel anders dan op het etiket op de ach terkant." Dat is het mooie aan de Smaaklessen, vindt juf Leontien Mooij. „Dat kinderen bewuster worden van smaak en van wat ze eten. Morgen gaan we bijvoor- Leerlingen uit groep 1 en 2 bezoeken 'molenaarsleerling' Erna van der Spek, die uitleg geeft over de functie van een molen. Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn d.d. 24-01 -2013 blijkt, dat t.v.v. Abbas Hasoun, wonende te Middel burg aan MUNA NAJEM ABED zonder be kende woon- of verblijfplaats, is betekend een beschikking van de rechtbank Zeeland- West-Brabant, afdeling civiel recht, locatie Middelburg d.d. 16-01-2013 waarbij (on dermeer) de echtscheiding is uitgesproken in het tussen partijen gesloten huwelijk. Genoemde M.N. Abed kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 088-3314500 088-3314500 door Luc Oggel GOES - Binnen het Samenwerkings verband Welzijnszorg Oosterschel- deregio (SWVO), verantwoorde lijk voor het WMO-vervoer, heerst tevredenheid over het regio- taxivervoer. „Het loopt erg goed", zegt voorzitter Leo Kosten. Het regiotaxivervoer in de Ooster- schelderegio wordt sinds een half jaar uitgevoerd door Taxi Centrale Renesse (TCR). Daarvoor was ver voersbedrijf Connexxion vijf jaar lang uitvoerder van de regiotaxi, maar het contract liep af. Na een Europese aanbestedingsprocedure kwam TCR als beste optie uit de bus. Het bedrijf stapte in een roeri ge periode in het regiotaxivervoer, want er moest flink worden bezui nigd om de kosten in de hand te houden. Aanvankelijk zou dat ge beuren door een inkomensgrens in te voeren, maar dat stuitte op verzet en bleek wettelijk niet mo gelijk. Daarop is het instaptarief en het kilometertarief voor alle ge bruikers verhoogd. Daarover klaagt volgens Kosten 'niemand meer'. Als uitvoerder bevalt TCR 'zeer', zegt hij. „In het begin hiel den we ons hart vast, omdat we op twee fronten vernieuwing door voerden: een nieuwe vervoerder en een nieuwe centrale in Terneu- zen, maar dat pakte heel goed uit." Volgens Kosten zijn er in de afgelo pen periode al klantonderzoeken gehouden en daar rolde een gemid deld cijfer 8 uit. „Er zijn bijna geen klachten, ik heb er zelf twee voor bij zien komen waarbij iemand te laat werd opgehaald. En als er klachten zijn, worden die veel snel ler en adequater afgehandeld, zo als ook was beloofd. En wordt geen standaard excuusbriefje ver stuurd, maar klanten worden per soonlijk gebeld en krijgen uitleg." Ondanks de tevredenheid over de huidige gang van zaken hoopt Kos ten dat er nog een stap kan wor den gezet, namelijk dat Walcheren en de provincie ook aanhaken. Gemeenten zullen door de aange kondigde rijksbezuinigingen op de Wmo waarschijnlijk meer geld moeten uittrekken voor voorzie ningen als de regiotaxi. Schouwen-Duivelandse schoolfoto's vertellen een verhaal. Lees het op: www.pzc.nl/kieknoe Alles over Zeeuwse kerken en kerkge nootschappen is te vinden op: www.pzc.nl/monnikenwerk TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58