161 Beatrix treedt af dinsdag 29 januari 2013 We hebben er iets moois van gemaakt.. door Jan van Damme Het was mei 2008. De PZC vierde haar 250-jarig be staan, en konin gin Beatrix was bereid dat feestje met haar aanwe zigheid op te luis teren. Speciaal voor dat herdenkingsjaar had een clubje PZC-redacteuren een jubileum boek gemaakt, waarin 2,5 eeuw Zeeuws nieuws in kort bestek de revue passeert. Een cadeautje voor alle abonnees. Voor de koningin was een speciale hardcover ge maakt Die mocht ik als één van de samenstellers aan de majesteit overhandigen tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De avond voorafhadden we in de kerk geoefend. Natuurlijk ging ik half onderuit over de nog niet volledig uitgerol de tapijten. Droogzwemmen werkt altijd op de lachspieren. De provicie-ambtenaren wa ren uiterst serieus. „Ja, we geven een sein als je moet opstaan en naar haar toe mag lo pen. Ze zal zich naar je toekeren, ze weet uit welke richting je komt. Geef haar het boek, houd het kort en dan mag je weer gaan." De volgende dag, 30 mei, werd ik op de voorste rij aan de zijkant van het podium ge positioneerd. Stemmig grijs met een zwart overhemd, dat moet kunnen, hadden we thuis besloten. Voor wie zelden of nooit een gedachte aan zijn outfit wijdt, was dat een hele stap. De ceremoniemeester gebood ons op te staan, de koningin kreeg centraal voor het podium een plaats tussen alle hoge dames en heren van provincie en krant. Verbeeld de ik het me, of gluurde de majesteit in een onbewaakt ogenblik van tanende interesse voor alle jubileumwoorden naar het boek op mijn schoot? Dat was niet de bedoeling, ik boog me er quasinonchalant overheen zo dat de cover met alle 250 jaartallen aan haar zicht werd onttrokken. Het moest wel een verrassing blijven. Opstaan, pakweg twintig stappen, niet per ongeluk over een losse veter struikelen, het ging allemaal in een roes. „We hebben er iets moois van gemaakt, majesteit." Die re gel had ik voorbereid. Ze knikte vriendelijk: „Dat had ik al gezien." Dus toch. „Maar dan zal ik u ook even de binnenkant laten zien", ging ik verder, en sloeg het jubileumboek open. „Dank voor uw enthousiasme, maar dat is nu niet de bedoeling", wees ze me te recht en maakte aanstalten om weer te gaan zitten. Zo laat ik dat niet voorbij gaan, was mijn vaste voornemen. Na een rondleiding langs een aantal metershoge portretten op de gevel van het Zeeuws Museum wilde de koningin nog even de auteurs en samenstel lers van het jubileumboek de hand druk ken. We stonden met zijn allen een beetje onge makkelijk aan een tafeltje met een schaaltje pinda's te wachten. De majesteit kwam. Ik had ons boek opengeslagenop de pagina van haar geboortejaar, 1938. „Wat een bolle toet", wees ze naar de baby op de arm van haar moeder Juliana. „En bij m'n kinderen is het al net zo", voegde ze eraan toe. „Wat hebben jullie met de watersnood gedaan?" Ze bladerde naar de letterlijk zwarte bladzij de van 1953. Ze vond het indrukwekkend. Tenminste, dat maakte ik op uit haar in stemmend knikken. De PZC-tafel knikte in stemmend mee. Kijk, dat was nou precies wat we ons van een verjaardagsfeestje met de vorstin had den voorgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56